AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin anadan olmasının 150 illiyinə həsr olunan onlayn elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 31 yanvar 2020-ci il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən bəhs edib. O, görkəmli yazıçının həyat və fəaliyyətinə nəzər salaraq bildirib ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev həm bədii yaradıcılığı, elmi-nəzəri məqalələri, həm də tərcümə əsərləri ilə ədəbiyyat xəzinəmizin zənginləşməsində böyük xidmətlər göstərib. Qeyd olunub ki, bədii nəsr sahəsində digər tanınmış ədiblərimizlə yanaşı, realist nəsrin ənənələrini davam etdirən Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev orijinal, özünəməxsus üslubu ilə bir sıra əsərlər qələmə alıb. O, yaradıcılığı dövründə pyes, hekayə, məqalə və xatirə yazıb, rus və dünya ədəbiyyatından tərcümələr edib, eyni zamanda, səhnəmiz üçün dram əsərləri yazıb.
İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin adının YUNESKO-nun 2020-2021-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri siyahısına daxil edilməsi onun yaradıcılığına verilən dəyərdir.
Onlayn konfransda yazıçının ədəbi-bədii yaradıcılığı ilə yanaşı, onun mədəni-ictimai fəaliyyətindən, milli ideologiyanın oyanışında misilsiz xidmətlərindən də söz açılıb. Qeyd olunub ki, ədibin zəngin yaradıcılıq fəaliyyəti bundan sonra da öyrəniləcək.
Daha sonra bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin həyatı və yaradıcılıq yolu”, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Hüseyn Həşimli “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin dramaturgiyası”, Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Qasımov “Bədii nəsrimizin tarixində Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin mövqeyi”, Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələkbər Qasımov “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin pyesləri Naxçıvan səhnəsində” və Dilçilik şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nuray Əliyeva “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev əsərlərinin bədii dil və üslub xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Состоялась научная онлайн-конференция, посвященная 150-летию со дня рождения Абдуррагим бека Ахвердиева
В Нахчыванском отделении НАНА прошла научная онлайн-конференция, посвященная 150-летию со дня рождения видного представителя азербайджанской литературы Абдуррагим бека Ахвердиева.
Открыв мероприятие вступительным словом, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о значении Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О проведении 150-летнего юбилея Абдуррагим бека Ахвердиева» от 31 января 2020 года. Говоря о жизни и деятельности известного писателя, академик отметил, что своим художественным творчеством, научно-теоретическими статьями, а также переводами Абдуррагим бек Ахвердиев внес большой вклад в обогащение нашей литературы. Сообщалось, что, продолжив традиции реалистической прозы, Абдуррагим бек Ахвердиев, наряду с другими выдающимися прозаиками Азербайджана, создал ряд произведений, отличающихся оригинальным, своеобразным стилем. Им были написаны пьесы, рассказы, статьи и воспоминания, переведены образцы русской и мировой литературы, а также созданы драматические произведения, обогатившие театральное искусство.
Исмаил Гаджиев отметил, что внесение имени Абдуррагим бека Ахвердиева в список ЮНЕСКО по проведению юбилеев выдающихся личностей и знаменательных событий в 2020-2021 гг., является наглядным свидетельством той оценки, которая дана творчеству классика.
Наряду с литературно-художественным творчеством писателя, на онлайн-конференции также говорилось о его культурно-общественной деятельности и об исключительных заслугах Абдуррагим бека Ахвердиева в пробуждении национального самосознания. Сообщалось, что богатое творчество классика будет изучаться и в дальнейшем.
Затем директор Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев выступил с докладом «Жизнь и творческий путь Абдуррагим бека Ахвердиева», заместитель директора института по научной работе, профессор Гусейн Гашимлы – с докладом «Драматургия Абдуррагим бека Ахвердиева», заведующий отделом литературоведения, доктор философии по филологии, доцент Рамиз Гасымов – с докладом «Позиция Абдуррагим бека Ахвердиева в истории нашей художественной прозы», старший научный сотрудник Отдела музыки и театра, доктор философии по искусствоведению, доцент Алекпер Гасымов – с докладом «Пьесы Абдуррагим бека Ахвердиева на сцене нахчыванских театров»,  заведующая Отделом языкознания, доктор философии по филологии, доцент Нурай Алиева – с докладом «Особенности художественного языка и стиля произведений Абдуррагим бека Ахвердиева».