AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin anadan olmasının 150 illiyinə həsr olunan onlayn elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 31 yanvar 2020-ci il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən bəhs edib. O, görkəmli yazıçının həyat və fəaliyyətinə nəzər salaraq bildirib ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev həm bədii yaradıcılığı, elmi-nəzəri məqalələri, həm də tərcümə əsərləri ilə ədəbiyyat xəzinəmizin zənginləşməsində böyük xidmətlər göstərib. Qeyd olunub ki, bədii nəsr sahəsində digər tanınmış ədiblərimizlə yanaşı, realist nəsrin ənənələrini davam etdirən Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev orijinal, özünəməxsus üslubu ilə bir sıra əsərlər qələmə alıb. O, yaradıcılığı dövründə pyes, hekayə, məqalə və xatirə yazıb, rus və dünya ədəbiyyatından tərcümələr edib, eyni zamanda, səhnəmiz üçün dram əsərləri yazıb.
İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin adının YUNESKO-nun 2020-2021-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri siyahısına daxil edilməsi onun yaradıcılığına verilən dəyərdir.
Onlayn konfransda yazıçının ədəbi-bədii yaradıcılığı ilə yanaşı, onun mədəni-ictimai fəaliyyətindən, milli ideologiyanın oyanışında misilsiz xidmətlərindən də söz açılıb. Qeyd olunub ki, ədibin zəngin yaradıcılıq fəaliyyəti bundan sonra da öyrəniləcək.
Daha sonra bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin həyatı və yaradıcılıq yolu”, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Hüseyn Həşimli “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin dramaturgiyası”, Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Qasımov “Bədii nəsrimizin tarixində Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin mövqeyi”, Musiqi və teatr şöbəsinin böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələkbər Qasımov “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin pyesləri Naxçıvan səhnəsində” və Dilçilik şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nuray Əliyeva “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev əsərlərinin bədii dil və üslub xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

An online scientific conference was held in the Nakhchivan Division of ANAS, dedicated to the 150th anniversary of the birth of a prominent representative of Azerbaijani literature Abdurrahim bey Hagverdiyev.
Opening the event, the chairman of the division, academician Ismail Hajiyev, spoke about the significance of the Order of President Ilham Aliyev “On the 150th anniversary of Abdurrahim bey Hagverdiyev” dated January 31, 2020. Speaking about the life and work of a famous writer, the academician noted that with his artistic work, scientific and theoretical articles, as well as translations, Abdurrahim bey Hagverdiyev had made a great contribution to the enrichment of our literature. It was reported that, continuing the tradition of realistic prose, Abdurrahim bey Hagverdiyev, along with other prominent prose writers of Azerbaijan, created a number of works that differ in an original, peculiar style. He wrote plays, stories, articles and memoirs, translated samples of Russian and world literature, and also created dramatic works that enriched theatrical art.
Ismail Hajiyev noted that the inclusion of the name of Abdurrahim bey Hagverdiyev on the UNESCO list for the anniversaries of prominent personalities and significant events in 2020-2021 is a clear evidence of the appreciation given to the work of the classic.
Along with the literary and artistic work of the writer, the online conference also spoke about his cultural and social activities and the exceptional merits of Abdurragim bey Akhverdiev in awakening national self-consciousness. It was reported that the rich work of the classic will be studied in the future.
Then the director of the Institute of Art, Language and Literature of the Nakhchivan Division, ANAS corresponding member Abulfaz Guliyev delivered a lecture on “Life and career of Abdurrahim bey Hagverdiyev”, deputy director of the institute for science Professor Huseyn Hashimli on “Drama of Abdurrahim bey Hagverdiyev,” head of the Department of Literary Studies, PhD in Philology, Associate Professor Ramiz Gasimov on “The Position of Abdurrahim bey Hagverdiyev in the history of our fiction”, senior researcher of the Department of Music and Theater, PhD in Art Criticism, Associate Professor Alakbar Gasimov on "Plays by Abdurrahim bey Hagverdiyev on the stage of the Nakhchivan theaters", head of the Department of Linguistics, PhD in Philology, Associate Professor Nuray Aliyeva on "Features of the artistic language and style of works by Abdurrahim bey Hagverdiyev ."