Azərbaycanlı şagirdlərin layihəsi diploma layiq görülüb
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən keçirilən “Sabahın tədqiqatçıları” layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan mövzular arasında dilçilik sahəsi də uğurla təmsil olunur.
Belə ki, layihə iştirakçılarından Əkbər Ağayev adına Naxçıvan şəhər 8 №li tam orta məktəbin VIII sinf şagirdləri Suay Qasımlı və Suat Qasımlının yerinə yetirdikləri “Sosial məkanda ana dilinin saflığının qorunması: problemlər, perspektivlər” adlı tədqiqat işi bu günlərdə Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının keçirdiyi “Şagird elmi tədqiqat və yaradıcı işləri üzrə IX Beynəlxalq müsabiqəsi”ndə III dərəcəli diploma layiq görülüb.
Layihənin rəhbəri, bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Dilçilik şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zülfiyyə İsmayıl isə Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının Beynəlxalq Tədqiqatçı, Müəllim və Mütəxəssislər Assosiasiyası tərəfindən pedaqoji sahədə innovativ tədqiqatların aparılmasındakı səmərəli fəaliyyətinə görə “Şəhadətnamə” ilə təltif edilib.

Nakhchivan Dıvısıon of ANAS and Ministry of Education of the Nakhchivan Autonomous Republic are implementing the Future Researchers project, which implements topics covering various scientific branches, including linguistics.
So, recently, the research work of the project participants — students of the 8th grade of  full secondary school named after Akbar Agayev of the city of Nakhchivan; Suai Gasimli and Suat Gasimli entitled “Protecting the purity of the native language in the social space: problems, prospects” was awarded the III degree diploma of the IX International Competition research and creative work of students,” which was conducted by the Russian Academy of Natural Sciences.
The project manager, leading researcher of the Linguistics Department of the Institute of Art, Language and Literature of the Nakhchivan Division of ANAS, PhD in Philology, Associate Professor Zulfiya Ismayil was awarded the International Association of Scientists, Teachers and Specialists of the Russian Academy of Natural Sciences “Certificate” of innovative pedagogical work.