Azərbaycanlı şagirdlərin layihəsi diploma layiq görülüb
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən keçirilən “Sabahın tədqiqatçıları” layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan mövzular arasında dilçilik sahəsi də uğurla təmsil olunur.
Belə ki, layihə iştirakçılarından Əkbər Ağayev adına Naxçıvan şəhər 8 №li tam orta məktəbin VIII sinf şagirdləri Suay Qasımlı və Suat Qasımlının yerinə yetirdikləri “Sosial məkanda ana dilinin saflığının qorunması: problemlər, perspektivlər” adlı tədqiqat işi bu günlərdə Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının keçirdiyi “Şagird elmi tədqiqat və yaradıcı işləri üzrə IX Beynəlxalq müsabiqəsi”ndə III dərəcəli diploma layiq görülüb.
Layihənin rəhbəri, bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Dilçilik şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zülfiyyə İsmayıl isə Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının Beynəlxalq Tədqiqatçı, Müəllim və Mütəxəssislər Assosiasiyası tərəfindən pedaqoji sahədə innovativ tədqiqatların aparılmasındakı səmərəli fəaliyyətinə görə “Şəhadətnamə” ilə təltif edilib.

Нахчыванским отделением НАНА и Министерством образования Нахчыванской Автономной Республики осуществляется проект «Будущие исследователи», в рамках которого реализуются темы, охватывающие различные научные отрасли, в том числе и языкознание.
Так, недавно исследовательская работа участников проекта – учеников VIII класса полной средней школы № 8 имени Акпера Агаева города Нахчыван Суай Гасымлы и Суата Гасымлы под названием «Защита чистоты родного языка в социальном пространстве: проблемы, перспективы» была удостоена диплома III степени «IX Международного конкурса научно-исследовательских и творческих работ учащихся», который проводился Российской академией естествознания.
Руководитель проекта, ведущий научный сотрудник Отдела языкознания Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения НАНА, доктор философии по филологии, доцент Зульфия Исмаил была награждена Международной ассоциацией ученых, преподавателей и специалистов Российской академии естествознания «Свидетельством» о ведении инновационной педагогической работы.