AMEA Rəyasət Heyətinin onlayn iclası keçirilib
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) fəaliyyətinə dair bir sıra məsələlərin iclasda müzakirə olunacağını diqqətə çatdırıb. Akademik Ramiz Mehdiyev Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə yaradılmış Yüksək Texnologiyalar Parkının ölkəmizdə elmin kommersiyalaşdırılması və texnologiyaların transferi istiqamətində xüsusi rola malik olduğunu deyib.
Sonra YT Parkın direktoru, akademik Əli Abbasov AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivlərinə dair təqdimatla çıxış edib. Yüksək texnologiyaların innovasiya və iqtisadiyyatda tətbiqinin vacibliyindən söz açan Əli Abbasov vurğulayıb ki, parkın inkişaf perspektivləri ilə bağlı nəzərdə tutulan layihələrin yüksək dinamikasının təmin edilməsinin əsas yolu elmi tədqiqat və təcrübə konstruktor işlərinin multidissiplinar yanaşma əsasında və məqsədyönlü innovasiya proqramları daxilində tətbiq edilməsidir. Hazırda MDB ölkələrində fəaliyyət göstərən Yüksək Texnologiyalar Parkları, onların investisiya mənbələri, rezidentləri və həyata keçirdikləri innovativ layihələr barədə məlumat verən akademik diqqətə çatdırıb ki, bu istiqamətdə uğur əldə etmək üçün milli kadr potensialına, perspektivli mühitə və maliyyə resurslarına ehtiyac var.
Akademik Əli Abbasov, həmçinin müxtəlif dövlət şirkətlərinin YT Parkın rezidentliyinə qəbul edilməsi, ali təhsil müəssisələrilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, YT Parkın İnvestisiya Fondunun yaradılması, rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi, intellektual məhsulların reyestrinin formalaşdırılması, innovasiya ekosisteminin sağlamlaşdırılması məqsədilə uyğun qanunvericilik bazasının hazırlanması, parkın inkubasiya fəaliyyətinin bərpa edilməsi, o cümlədən dövlət təşkilatları və AMEA-nın institutlarının birgə iştirakı ilə yeni müəssisələrin təsis edilməsi və s. istiqamətlərdə müvafiq təkliflər səsləndirib. O, gələcək inkişaf perspektivində nəzərdə tutulan müddəaların həyata keçirilməsinin YT Parkın iqtisadi və intellektual potensialının inkişafına, AMEA-nın büdcədənkənar vəsaitlərinin artmasına, yerli və xarici investorların ölkəyə cəlbinə təkan verəcəyini söyləyib.
İclasda strateji hədəflərə nail olmaq üçün kifayət qədər geniş perspektivlərə malik olan YT Parkda layihələrin tətbiqi ilə bağlı müxtəlif təkliflər səsləndirilib, fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyliİbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov, İşlər idarəsinin müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Elton Məmmədov, AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov və Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi-Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev iştirak ediblər.
Onlayn tədbirdə çıxış edən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2016-cı ildə qəbul edilən "Elm haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu elmtutumlu yeni texnologiyaların və yüksək texniki səviyyəli məhsulların işlənib hazırlanmasına və istehsalata tətbiqinə geniş imkanlar açır. Digər ölkələrdə mövcud olan Yüksək Texnologiyalar parklarının imkanlarının öyrənilməsinin zəruriliyinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübənin AMEA YT Parkın gələcək fəaliyyətinə müsbət töhfə verəcəyini vurğulayıb. Akademik, o cümlədən perspektivli patentlərin istehsalatda tətbiqinin vacibliyini bildirib və akademiya alimlərinin yeni nailiyyətləri barədə AMEA Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan "Elm" qəzetində mütəmadi məqalələrin dərc edildiyini söyləyib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev milli iqtisadiyyatımıza töhfə vermək, eləcə də ölkədən xaricə valyuta axınının qarşısını almaq məqsədilə respublikanın təhsil və elmi müəssisələrinin tələbatları ilə bağlı monitorinqlərin aparılmasını və onların ehtiyaclarının qarşılanmasını təklif edib.
İclasda, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində patent mərkəzinin yaradılması barədə təkliflər səsləndirilib.
Sonda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edərək AMEA YT Parkın müasir tələblərə cavab verən və ölkə iqtisadiyyatına mühüm töhfələr verən quruma çevrilməsi, akademiya alimlərinin bugünə qədər əldə etdikləri patentlərin araşdırılması və perspektivli layihələrin maliyyələşdirilməsi, həmçinin postpandemiya dövründə respublikanın təhsil və elmi müəssisələrinin tələbatları ilə bağlı dəyirmi masaların keçirilməsi üçün müəyyən tapşırıqlar verib.

ANAS Presidium held an online meeting
Opening the event President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev said that the meeting will discuss issues related to the activities of the High Technologies Park of ANAS (HT Park). Academician Ramiz Mehdiyev noted that the High-Tech Park, created by order of President Ilham Aliyev, plays a special role in the field of commercialization of science and technology transfer in our country.
Then the director of HT Park, academician Ali Abbasov made a presentation about the current state of affairs in the High Technologies Park of ANAS and the prospects for its further development. Speaking about the need to use high technology in innovation and the economy, Ali Abbasov emphasized that the main way to ensure the high dynamics of projects aimed at developing the park is the use of research and development in the implementation of targeted innovative programs, relying on a multidisciplinary an approach. Talking about the high-tech parks operating in the CIS countries, their sources of investment, residents and their innovative projects, the academician noted that to achieve success in this area, there is a need for a national human potential, a promising environment and financial resources.
Academician Ali Abbasov voiced relevant proposals on issues such as the adoption of various state-owned companies in the residency of HT Park, strengthening cooperation with higher education institutions, the creation of the Investment Fund of HT Park, the expansion of digital services, the formation of a register of intellectual products, the development of a legislative framework for improving the innovation ecosystem, restoration of the incubation activity of the park, including the creation of new institutions with the joint participation of state organizations th and institutions of ANAS, etc. He said that the implementation of the measures aimed at further development will contribute to the development of the economic and intellectual potential of HT Park, the growth of extrabudgetary funds of ANAS and the attraction of local and foreign investors.
The meeting voiced various proposals related to the application of projects in the VH Park, which has sufficiently broad prospects for achieving strategic goals. The first vice presidents of ANAS, academicians Isa Habibbayli and Ibrahim Guliyev, vice presidents of ANAS, academicians Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Rasim Alguliyev, academician-secretary of ANAS, corresponding member of Aminaga Sadigov, head of the Department of Affairs, Doctor of Technical Sciences Professor Elton Mammadov, director of the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, academician Vagif Abbasov and director of the Research Institute of Applied Mathematics of Baku State University, academician Fikret Aliyev took part in the discussions.
In his speech at the online event, ANAS first vice-president, academician Isa Habibbayli said that the Law of the Republic of Azerbaijan “On Science” adopted in 2016 opens up great opportunities for the development and application of high-tech new technologies and high-tech products in the production. Having said that it is necessary to study the possibilities of high-tech parks that exist in other countries, academician Isa Habibbayli emphasized that the application of international experience in this area will bring tangible benefits for the further activities of HT Park. The academician also talked about the importance of applying promising patents in production and noted that articles on the new achievements of scientists of the academy are regularly published in the printing organ of the Presidium of ANAS - the newspaper “Elm” (“Science”).
Then the vice president of ANAS, academician Rasim Alguliyev spoke. The scientist proposed to carry out monitoring to identify the needs of educational and scientific institutions of the republic and to satisfy these needs, noting that in this way it is possible to achieve even greater development of the national economy and prevent the outflow of capital from the country abroad.
At the meeting, proposals on the creation of the Patent Center under the Presidium of ANAS were also announced.
Then the president of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev made a speech. The head of ANAS gave relevant instructions aimed at turning the HT Park into an organization that meets modern requirements and brings significant benefits to the country's economy, examines patents received by academy scientists and finances promising projects, as well as holds round tables during the post-pandemic period to identify educational and scientific needs institutions of the republic.