Dünyada ilk dəfə Türkiyədə su və tullantı sularında SARS-CoV2 virusu araşdırılır
Dünyada ilk dəfə Türkiyədə su və tullantı sularında SARS-CoV2 virusunun olma ehtimalı araşdırılır. Tədqiqatların aparılması üçün pilot şəhər seçilən İstanbulun hər rayonunda tullantı sularında virus aşkarlanıb. Virusun sularda görülmə sıxlığı rayonlara görə dəyişir.
www.haberturk.com saytı xəbər verir ki, Türkiyənin Kənd Təsərrüfatı və Meşəçilik naziri Bekir Pakdemirli ölkənin Su İnstitutu İdarəsi ilə birgə bu istiqamətdə araşdırmaların aparılacağını və mümkün risklərə qarşı erkən xəbərdarlıq sisteminin hazırlanacağını bildirmişdi.
Bu istiqamətdə araşdırmalar İstanbulla yanaşı, ölkənin bir neçə şəhərində də aparılıb. Bu məqsədlə üç xüsusi laboratoriya fəaliyyətə başlayıb. Tədqiqatlardan məlum olub ki, SARS-CoV2 virusuna palçıq sularında daha çox rast gəlinir. Bəzi şəhərlərdə yoluxanların sayının az olmasına baxmayaraq, tullantı sularında virus müşahidə olunub.

Впервые в мире в Турции изучается возможность присутствия вируса SARS-CoV2 в воде и сточных водах. Вирус был обнаружен в сточных водах в каждом районе Стамбула, который был выбран в качестве пилотного города для исследования. Частота появления вируса в воде зависит от региона.
Как сообщает www.haberturk.com, министр сельского и лесного хозяйства Турции Бекир Пакдемирли заявил, что в этом направлении будут проведены исследования совместно с Институтом водных ресурсов страны и будет разработана система раннего предупреждения о возможных рисках.
Исследования в этом направлении были проведены в Стамбуле и нескольких городах страны. Для этого были созданы три специальные лаборатории. Исследования показали, что вирус SARS-CoV2 чаще встречается в грязевых водах. Несмотря на небольшое количество инфекций в некоторых городах, вирус был обнаружен в сточных водах.