“Viruslar və pandemiya: cari vəziyyət və gələcək, yaxud ümidlər və reallıq” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçirilib
02.06.2020 09:45
İyunun 1-də Böyük Britaniyanın Tibbi Tədqiqatlar Şurasının Molekulyar Biologiya İnstitutunun Struktur Tədqiqatlar Bölməsinin Hesablama kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdov Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələri üçün “Viruslar və pandemiya: cari vəziyyət və gələcək, yaxud ümidlər və reallıq” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçib.
Dərsə videobağlantı vasitəsilə qoşulan universitetin rektoru Elçin Babayev alimin fəaliyyətindən danışıb. O, Qərib Mürşüdovun araşdırmalarının dünya elminə verdiyi töhfələrdən söz açaraq, professorun elmi tədqiqatlarına 46 mindən çox istinad olduğunu qeyd edib.
Daha sonra Qərib Mürşüdov məzunu olduğu BDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələri qarşısında çıxış etməkdən məmnun olduğunu deyib.
O, koronavirus pandemiyasının yaratdığı qlobal problemlər, infeksiyanın geniş yayılmasının səbəbləri, virusla mübarizədə qarşıya çıxan çətinliklər, COVID-19-un diaqnostika və müalicə üsulları, vaksinlərin hazırlanması, yeni epidemiya təhlükələrinin qarşısının alınmasında innovativ texnologiyaların tətbiqi, milli biotəhlükəsizlik çağırışları kimi məsələlərə aydınlıq gətirib. Alim artıq dünyada sosial məsafənin vacib davranış qaydası hesab edildiyini deyib və insanları bu qaydalara riayət etməyə çağırıb.
“Microsoft Teams” platforması üzərindən təşkil edilmiş dərs tələbələrin böyük marağına səbəb olub. BDU-nun Biologiya fakültəsinin dekanı Çingiz Məmmədovun moderatorluğu ilə keçirilən ustad dərsi iştirakçıların suallarının cavablandırılması ilə başa çatıb.

Состоялся онлайн мастер-класс на тему «Вирусы и пандемии: текущая ситуация и будущее или надежды и реальность»
02.06.2020 09:45
1 июня начальник группы Вычислительной кристаллографии Отдела структурных исследований Института молекулярной биологии Совета медицинских исследований Великобритании, заведующий лабораторией вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА профессор Гариб Муршудов провёл онлайн мастер-класс на тему «Вирусы и пандемии: текущая ситуация и будущее или надежды и реальность» для студентов Бакинского государственного университета.
Ректор университета Эльчин Бабаев, присоединившийся к уроку по видеосвязи, рассказал о деятельности ученого, о вкладе исследований Гариба Муршудова в мировую науку, отметив, что исследования профессора цитировались более 46 000 раз.
Далее выступил Гариб Муршудов, который затронул глобальные проблемы, связанные с пандемией коронавируса, причины распространения инфекции, проблемы борьбы с вирусом, диагностику и лечение COVID-19, разработку вакцин, использование инновационных технологий для предотвращения новых эпидемических угроз и др. Ученый сказал, что социальная дистанция уже считается важным правилом поведения в мире, и призвал людей следовать этим правилам.
Урок, организованный на платформе Microsoft Teams, вызвал большой интерес у студентов. Мастер-класс, который проводился при модераторстве декана биологического факультета БГУ Чингиза Мамедова, завершился ответами на вопросы участников.