Kaliforniya Universitetinin professoru Elison Muotrinin rəhbərliyi altında yerinə yetirilən yeni tədqiqatda neyrofizioloqlar və molekulyar bioloqlar aydınlaşdırıblar ki, Hepatit C virusunun müalicəsi üçün istifadə olunan “Sofosbuvir” adlı preparat beyin hüceyrələrini koronavirusdan qoruyur.
poisknews.ru saytı xəbər verir ki, tədqiqatçılar kök hüceyrələlərindən kiçik beyin nümunələri yetişdiriblər. “Sofosbuvir”in tətbiqindən sonra virusa yoluxmuş hüceyrələrin sayı azalıb. Həmçinin sinir sonluqlarının işində SARS-cov-2-nin səbəb olduğu pozuntular aradan qaldırılıb.
Alimlərin fərziyyələrinə görə, preparat COVID19-a yoluxmuş insanlarda ensefalopatiya (beyinin qeyri-iltihabi xəstəlikləri), epilepsiya tutmaları və hallüsinasiyanı aradan qaldırmaq imkanına malikdir. O, həmçinin xəstələri iy və dadbilmə hissinin itməsindən qoruya bilər.

Найден способ защитить клетки мозга от коронавируса
Новое исследование провели нейрофизиологи и молекулярные биологи под руководством профессора Калифорнийского университета Элисона Муотри. Специалисты выяснили, что препарат для лечения гепатита C под названием софосбувир защитил от коронавируса клетки мозга, сообщает bioRxiv.
Исследователи вырастили из стволовых клеток крошечные “муляжи” мозга, и после применения софосбувира доля зараженных клеток уменьшилась. Были устранены также нарушения в работе нервных окончаний, вызванные SARS-CoV-2.
“Наши опыты с “муляжами” мозга показывают, что софосбувир полностью ликвидирует все те нарушения, которые появлялись в нервной ткани после проникновения вируса. Это говорит о том, что препарат может не только защитить взрослых от последствий проникновения вируса в мозг, но и помешать SARS-CoV-2 попасть из организма беременной женщины в ее плод”, – пишут ученые.
По предположениям ученых препарат способен устранить у заразившихся COVID19 энцефалопатию, приступы эпилепсии и галлюцинации. А также защитить заболевших от потери обоняния и вкуса.