Akademik Yaqub Mahmudov İrəvanın ermənilərə verilməsi barədə real faktları açıqlayıb
AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov “REAL” televiziya kanalına müsahibəsində İrəvanın ermənilərə verilməsi barədə real faktları açıqlayıb. Alim bildirib ki, İrəvanın ermənilərə hansı şəraitdə verilməsinə dair həqiqəti əks etdirən faktların təqdim olunması böyük əhəmiyyətə malik məsələlərdəndir.
Y.Mahmudovun sözlərinə görə, ölkə başçısı İlham Əliyev real tarixi həqiqətlərə və ilkin mənbələrə əsaslanaraq dəfələrlə bütün dünyaya birmənalı şəkildə və qətiyyətlə bəyan edib ki, ermənilər Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin onlara verdiyi İrəvan və ətraf əraziləri əhatə edən Azərbaycan torpaqlarında bir dəfə özlərinə dövlət yaradıblar. Azərbaycan öz ərazisində təcavüzkar Ermənistana ikinci erməni dövləti yaratmağa imkan verməyəcək.
O, qeyd edib ki, ölkə Prezidentinin Tarix İnstitutunun qarşısında qoyduğu İrəvan, Qarabağ və Naxçıvanın tarixinin yenidən yazılması, erməni vandalizminin araşdırılması kimi bir sıra mühüm məsələlərə dair tövsiyə və tapşırıqları əsasında institutda bu istiqamətdə aparılan tədqiqatlar daha da genişləndirilib. Həmçinin İrəvan və ətrafındakı Azərbaycan torpaqlarının ermənilərə verilməsi ilə bağlı yeni sənədlər və maraqlı faktlar aşkar olunub.
“Elmi müəssisədə aparılan tədqiqatlar nəticəsində sübut edilib ki, 1918-ci ilə qədər Cənubi Qafqazda heç zaman erməni dövləti olmayıb”, – deyə vurğulayan alim bildirib ki, Fevral inqilabından sonra, 1918-ci ildə Cənubi Qafqazda yalnız iki yerli (aborigen) xalqın – azərbaycanlıların və gürcülərin dövləti yaradıla bilərdi. Çünki ancaq bu iki xalqın müstəqil dövlət yaratmaq üçün tarixi etnik – ərazi bazaları mövcud idi. Cənubi Qafqaza köçürülüb gətirilmiş və əsasən Azərbaycan torpaqlarında yerləşdirilmiş ermənilərin isə dövlət yaratmaq üçün burada ərazi bazaları yox idi.
Onun sözlərinə görə, Birinci Dünya müharibəsini aparan hərbi blokların hər ikisinin, həm Antantanın (Çar Rusiyası, İngiltərə, Fransa, ABŞ), həm də Almaniya-Osmanlı blokunun üzvləri arasında ermənilərə dövlət yaratmaq barədə ümumi fikir formalaşmışdı. Çar Rusiyası, İngiltərə, Fransa və ABŞ gələcək erməni dövlətinin Osmanlı imperiyası ərazisində – Şərqi Anadoluda yaradılmasına tərəfdar idilər. Osmanlı imperiyasının bəzi siyasi dairələri isə “erməni təhlükəsi”ni özündən, yəni Şərqi Anadoludan uzaqlaşdırmaq üçün erməni dövlətinin imperiya sərhədləri xaricində – Azərbaycan torpaqlarında yaradılmasına çalışırdılar: “Azərbaycan tərəfinin, real olaraq, həm böyük dövlətlərin təzyiqlərinə, həm də ölkənin bütün ərazilərində soyqırımları həyata keçirən daşnak-erməni silahlı birləşmələrinə və onların arxasında duran dövlətlərə hərbi müqavimət göstərmək gücü yox idi. Buna görə də, Azərbaycan milli hərəkatının xadimləri ermənilərə dövlət yaratmaq məsələsində Osmanlı dövlətinin bəzi siyasi dairələrinin diktəsi ilə hərəkət edirdilər”.
Y.Mahmudov vurğulayıb ki, yaranmış tarixi şəraitdə Azərbaycan tərəfi, yəni Zaqafqaziya Seyminin Azərbaycan fraksiyasının nümayəndələri ermənilərə dövlət yaratmaqdan ötrü hansı Azərbaycan torpaqlarının verilməsini müəyyən etmək üçün Osmanlı dövlətinin vasitəçiliyi ilə erməni tərəfi ilə danışıqlara girdilər. Güman olunurdu ki, bununla ermənilər həm Anadoludan uzaqlaşdırılacaq, həm Osmanlı-erməni münasibətləri nizama salınacaq, həm də “erməni məsələsi” ilə bağlı Osmanlı dövlətinə qarşı beynəlxalq qınağa son qoyulacaq.
Bildirilib ki, Azərbaycan tərəfi də “kiçik bir erməni kantonunun” yaradılmasını təklif edirdi. Onlar belə bir təkliflə çıxış edərkən inanırdı ki, bu güzəşt müqabilində, yəni ermənilərə Azərbaycan torpaqları hesabına “kiçik bir kanton” yaradılacağı halda ermənilərin Osmanlı ərazilərindən Azərbaycan torpaqlarına, o cümlədən Bakıya axınının qarşısı alınacaq, ermənilər Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımlarını dayandıracaq və bir daha ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürməyəcəklər. Azərbaycan tərəfi güman edirdi ki, bu addım, həm də, böyük dövlətlər tərəfindən rəğbətlə qarşılanacaq.
Tarixçi alimin sözlərinə görə, belə bir təkliflə Batumda danışıqlar aparan Azərbaycan nümayəndələri Məmməd Həsən Hacınski və Məhəmməd Əmin Rəsulzadə hələ 1918-ci il mayın 23-də Ənvər paşaya xüsusi müraciətnamə göndərmişdilər. Həmin müraciətnaməni onlardan başqa Əhməd bəy (Can Baba), Aslan bəy Səfikürdski, Əhməd bəy Pepinov, Məmməd Yusif Cəfərov, Fətəli xan Xoyski, Nəsib bəy Usubbəyov və Xəlil bəy Xasməmmədov da imzalamışdılar. Eyni təkliflə bundan bir gün əvvəl - 1918-ci il mayın 22-də Tələt paşaya və Ənvər paşaya Əli bəy Hüseynzadə və Əhməd bəy Ağaoğlu da müraciət etmişdilər.
Vurğulanıb ki, danışıqlar zamanı Azərbaycan ərazisində dövlət yaratmaq üçün ermənilərə torpaq veriləcəyi halda erməni tərəfi Azərbaycan və Osmanlı tərəfləri qarşısında bir sıra öhdəliklər yerinə yetirməyi üzərinə götürdü. Batum danışıqları zamanı əldə olunmuş razılığa əsasən ermənilər Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından imtina edəcəkdilər. İrəvan və ətrafındakı torpaqların verilməsi müqabilində ermənilər Azərbaycanla vahid konfederativ dövlətdə birləşməli idilər. Azərbaycan Milli Şurasının 1918-ci il 29 may tarixli qərarına əsasən ermənilərə dövlət yaratmaq üçün İrəvanla birlikdə bir sıra digər Azərbaycan torpaqları da verilmişdi.
“Ermənilər məqsədlərinə nail olduqdan dərhal sonra Batum danışıqları zamanı və Batum müqavilələrinə əsasən İrəvan və ətrafındakı Azərbaycan torpaqlarının onlara verilməsi müqabilində üzərilərinə götürdükləri bütün öhdəlikləri yerinə yetirməkdən imtina etdilər”, – deyə akademik diqqətə çatdırıb.
Y.Mahmudov bildirib ki, Batum müqaviləsinin şərtlərinə və Azərbaycan Milli Şurasının qərarına əsasən ermənilərə dövlət yaratmaq üçün İrəvan və ətrafında 9 min kvadratkilometr sahəsi olan Azərbaycan torpaqları verilmişdi. 1918-ci il mayın 29-da 9 min kvadratkilometrlik Azərbaycan torpağında yaradılmış Ermənistan dövləti müxtəlif dövrlərdə sovet imperiyasının birbaşa köməyi ilə daha 20,8 min kvadratkilometr Azərbaycan torpağını ələ keçirərək ərazisini 29,743 min kvadratkilometrə çatdırdı.
O, əlavə edib ki, bütün bunlarla kifayətlənməyən təcavüzkar Ermənistan 1988-1994-cü illərdə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətrafındakı rayonlarından ibarət daha 17 min kvadratkilometrlik ərazisini işğal etdi, insanlığa qarşı misilsiz vəhşilik aktı olan Xocalı soyqırımını törətdi.
Milli Məclisin deputatı olarkən Azərbaycan xalqının İrəvan və ətrafındakı torpaqlara tarixi varislik hüququ ilə bağlı məsələni dəfələrlə parlamentdə səsləndirdiyini nəzərə çatdıran alim qeyd edib ki, erməni tərəfi 1918-ci il Batum razılaşmalarının və Batum müqavilələrinin bütün şərtlərini birtərəfli qaydada pozduğu üçün və bununla da göstərilən müqavilələr öz hüquqi qüvvəsini itirdiyinə görə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qanuni varisi olan Azərbaycan Respublikası adekvat addım atmalıdır: “Milli Məclisdə Azərbaycan Milli Şurasının xalqın iradəsini nəzərə almadan İrəvanın və ətrafındakı torpaqların ermənilərə verilməsi haqqında 1918-ci il 29 may tarixli qərarına yenidən baxılmalı və həmin qərar qüvvədən salınmalıdır. Bununla, Azərbaycan xalqının öz tarixi torpaqlarına varislik hüququ bərpa olunmalıdır”.

Academician Yagub Mahmudov revealed real facts about transfer of Irevan to Armenians
Director of the Institute of History of ANAS, academician Yagub Mahmudov, in an interview with "REAL" TV channel, revealed the real facts about the transfer of Iravan to Armenians. The scientist said that presenting facts reflecting the truth about the conditions in which Irevan was given to the Armenians is of great importance.
President Ilham Aliyev, relying on real historical facts and primary sources, repeatedly, unequivocally and decisively declared to the whole world that the Armenians had once created a state for themselves on the Azerbaijani lands of Irevan and the adjacent territories transferred to them by the Azerbaijan People Republic (APR). Azerbaijan will not allow aggressive Armenia to create a second Armenian state in its territories.
Based on the recommendations and instructions of the head of state, the Institute of History has further expanded its research in this direction, revealing a number of new documents and interesting facts about the transfer of Irevan and the adjacent Azerbaijani lands to Armenians.
As a result of research conducted in a scientific institution, it was proved that until 1918 the Armenian state never existed in the South Caucasus. By the decision of the Academic Council of the institute, the book “The historical succession of the Azerbaijani people to Irevan and the surrounding territories should be restored” was published in Azerbaijani, Russian and English languages, devoted to the issue of transferring Iravan to Armenians.
After the February revolution in Russia, in 1918 in the South Caucasus, only two indigenous (aboriginal) peoples - Azerbaijanis and Georgians, could create a state. Since only these two peoples had an ethno-territorial base for the creation of the state. The Armenians who were resettled in the South Caucasus and settled mainly on Azerbaijani lands did not have a territorial base here to create their own state.
Among the member states of both military blocs that participated in the First World War, both the Entente (tsarist Russia, England, France, the USA) and the German-Ottoman bloc, a common opinion was formed on the creation of a state for Armenians. Russia, England, France and the USA supported the creation of the future Armenian state on the territory of the Ottoman state - in Eastern Anatolia. However, in order to alienate the "Armenian threat" from its territory, that is, from Eastern Anatolia, some circles of the Ottoman state tried to create an Armenian state outside the borders of their country - on Azerbaijani lands. The Azerbaijani side did not have real forces: both to resist the pressure of the great powers, and for armed resistance to committing acts of genocide throughout the territory of Azerbaijan to the Dashnak-Armenian military units and the states behind them.
Therefore, the leaders of the Azerbaijani national movement in the matter of creating a state for the Armenians acted under the dictation of some political circles of the Ottoman state, or rather they were forced to do so. In the created historical conditions, the Azerbaijani side, that is, the members of the Azerbaijani faction of the Transcaucasian Sejm, through the mediation of the Ottoman state, entered into negotiations with the Armenian side to determine the lands that were to be transferred to the Armenians to create their own state. It was hoped that in this way the Armenians would be ousted from Anatolia, the Ottoman-Armenian relations would finally be settled, and the international condemnation of the Ottoman state for the "Armenian issue" would cease.
The Azerbaijani side hoped that in return for these concessions, that is, the creation of a “small Armenian canton” at the expense of the Azerbaijani lands, the flow of Armenians from Ottoman territories to Azerbaijani lands, including in Baku, would be prevented, the Armenians would cease the genocide of the Azerbaijani population and would no longer make our country territorial claims. According to the Azerbaijani side, in addition, this step will cause complacency among the great powers.
The Azerbaijani side opposed the policy of Talat Pasha and Enver Pasha to "cleanse the abscess with the root" and proposed the creation of a "small Armenian canton." The corresponding special appeal to Enver Pasha was sent on May 23, 1918 by Azerbaijani representatives M.G. Hajinski and M.E.Rasulzadeh, negotiating in Batumi. This appeal, in addition to them, was also signed by Ahmad bey (Jan Baba), Aslan bey Safikurdski, A.J. Pepinov, M.Yu. Jafarov, F.Kh. Khoyski, N. B. Usubbeyov and Kh. B. Khasmammadov. A.B.Huseynzadeh and A.B.Agayev also addressed Enver Pasha with similar proposals the day before - May 22, 1918.
During the negotiations, the Armenian side, in case of transfer of Azerbaijani territories to it to create a state, assumed a number of obligations to Azerbaijan and the Ottoman state. On May 29, 1918, by a resolution of the National Council of Azerbaijan, a number of other Azerbaijani lands were transferred to Armenians along with Irevan to create a state.
The Armenians, having achieved their goals, immediately after the Batumi negotiations refused to fulfill all obligations undertaken by them in return for transferring to them, according to the Batumi agreements, the Azerbaijani lands - Irevan and the adjacent territories. The newly created Armenian government, contrary to its obligations, did not establish a connection with Shaumyan who carried out the genocide of the Azerbaijani people to prevent this massacre.
According to the terms of the Batumi agreement and the decision of the National Council of Azerbaijan, Irevan and the adjacent 9,000 km2 of Azerbaijani lands were transferred to the Armenians to create a state. That is, the Armenian state was supposed to exist within the specified boundaries. However, later the Armenians violated the terms of the Batumi treaty and continued to expand their territories at the expense of Azerbaijani lands. Thus, the Armenian state created on May 29, 1918 on 9 thousand km2 of Azerbaijani lands, having seized another 20.8 thousand km2 of Azerbaijani land at different periods with the direct assistance of Moscow, brought its territory to 29.743 thousand km2.
Unsatisfied with all this, aggressive Armenia in 1988-1994 seized 17,000 km2 of Azerbaijani territory in Nagorno-Karabakh and surrounding areas, committed an unprecedented crime against humanity - an act of genocide in Khojaly.
When I was a member of parliament, Milli Majlis repeatedly raised the issue of the historical succession of the Azerbaijani people to Irevan and the surrounding territories. In our opinion, since the Armenian side unilaterally violated all the conditions of the Batumi negotiations and the Batumi Treaty of 1918, therefore, this agreement has lost its legal force. The Republic of Azerbaijan, as the legal successor of the APR, should take an adequate step: in the Milli Majlis to revise the decision of the National Council of Azerbaijan dated May 29, 1918 on transferring, without taking into account the will of the people, Irevan and the adjacent Azerbaijani lands to the Armenians. This decision must be declared null and void. Thus, the historical right of the Azerbaijani people to their lands should be restored, ”said academician Yagub Mahmudov.