Koronavirusla mübarizədə istifadə olunan ilk preparatlar Rusiya xəstəxanalarına daxil olub
Rusiya xəstəxanalarına COVID-19-a qarşı preparat olan, virusun artmasının qarşısını alan “Avifavir” daxil olub. İlk dərmanları Moskva, Leninqrad, Novqorod, Kirov, Nijeqorod vilayətlərinin tibb məntəqələri alıb.
poisknews.ru saytının məlumatına görə, preparat məcburi tibbi sığorta proqramına daxil olan rusiyalılar üçün ödənişsiz olacaq. Hazırda Rusiyada “Avifavir”ə qarşı yüksək tələbat olduğundan onun ölkənin bütün regionlarına çatdırılmasına dair danışıqlar aparılır. Həmçinin 10-dan çox ölkədən “Avifavir”in çatdırılmasına dair sorğular alınıb.
“Kliniki sınaqların nəticələri "Avifavir"i dünyada ən ümid verən dərman preparatlarından biri hesab etməyə imkan verir”, – deyə Rusiyanın Birbaşa İnvestisiyalar Fondunun baş direktoru Kiril Dmitriyev qeyd edib.
Bildirilir ki, preparat sərbəst satış üçün nəzərdə tutulmayıb. O, yalnız xəstəxanalarda əlçatan olacaq. Bu ay ərzində ümumilikdə 60 min “Avifavir” istehsalı planlaşdırılır. Zərurət yaranarsa, istehsalın həcmi ildə iki milyona qədər artırılacaq.
Xatırladaq ki, Rusiyanın Birbaşa İnvestisiyalar Fondu tərəfindən hazırlanan bu dərman dünyada koronavirus infeksiyana qarşı qeydə alınmış iki preparatdan biridir.

В российские больницы поступила первая партия препарата против COVID-19 «Авифавир», который блокирует размножение вируса. Первыми лекарство получили медучреждения Московской, Ленинградской, Новгородской, Кировской, Нижегородской областей, Татарстана и Екатеринбурга. Всего в этом месяце планируется поставить 60 тыс. курсов «Авифавира». При необходимости объем производства увеличат до двух миллионов курсов в год.
«Препарат будет бесплатным для россиян по программе ОМС. Видим высокий спрос на «Авифавир» в России, ведутся переговоры о его поставках практически во все регионы страны. Также получили запросы на поставки «Авифавира» из более чем 10 стран. Первые результаты клинических испытаний позволяют считать этот препарат одним из наиболее многообещающих в мире», – отметил генеральный директор Российского фонда прямых инвестиций Кирилл Дмитриев.
К слову, в России лекарство не будет доступно в свободной продаже – поставки предусмотрены только для больниц.
«Авифавир» разработан Российским фондом прямых инвестиций, суверенный фонд Российской Федерации, и группа компаний «ХимРар». В мире всего два зарегистрированных препарата против коронавирусной инфекции.