Azərbaycan və Belarus arasında elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə İşçi Qrupunun üçüncü iclası pandemiya səbəbindən onlayn formatda keçirilib.
Onlayn toplantıya Azərbaycan Respublikası tərəfindən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin rəhbərlik etdiyi AMEA nümayəndə heyəti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası eləcə də Dövlət Neft Şirkəti, Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Texniki Universitetinin rəsmi nümayəndələri qatılıblar.
İclasda Belarus Respublikası tərəfindən isə Belarus Respublikasının Dövlət Elm və Texnologiyalar üzrə Dövlət Komitəsinin (DETK) sədrinin birinci müavini Andrey Kosovskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, Belarus Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndələri, Belarus Respublikası Fundamental Tədqiqatlar Fondunun rəsmisi, Belarus Dövlət Universiteti, Skorin adına Qomel Dövlət Universiteti, Yanki Kupala adına Qrodnen Dövlət Universiteti, Belarus İnformatika və Radioelektronika Universiteti, Minsk Şəhər Texnoparkı və ATOMTEX unitar müəssisənin rəhbərləri, həmçinin Azərbaycanın Belarusdakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lətif Qəndilov və Belarus Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Gennadi Axramoviç iştirak ediblər.
Tədbiri İşçi Qrupun Azərbaycan tərəfindən sədri, akademik İbrahim Quliyev və Belarus tərəfindən sədri Andrey Kosovski açaraq Belarus və Azərbaycan respublikalarında elm, texnologiya və innovasiyaların inkişaf vəziyyəti və perspektivlərini, əməkdaşlıq çərçivəsində əldə olunmuş nəticələri diqqətə çatdırıblar.
Akademik İbrahim Quliyev 2007-ci ildə imzalanmış Azərbaycan və Belarus respublikaları arasında dostluq və əməkdaşlıq haqqında Sazişin iki ölkə arasında elm, təhsil və texnologiya sahələrində əlaqələrin inkişafındakı rolunu qeyd edib. O, bu istiqamətdə AMEA, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Belarus Respublikası Milli Elmlər Akademiyası və Belarus Respublikası Fundamental Tədqiqatlar Fondu arasında imzalanmış Saziş üzrə layihə müsabiqəsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra birinci vitse-prezident sözügedən müsabiqə çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələri tərəfindən Azərbaycanın və Belarusun təhsil ocaqları və Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyası ilə birlikdə həyata keçirilən 5 layihənin elmi və tətbiqi nəticələri barədə məlumat verib. 2017-ci ildə həyata keçirilən ikinci layihə müsabiqəsi üzrə 15 layihə ilə müsbət dinamikanın müşahidə olunduğunu vurğulayan akademik İ.Quliyev iki dövlətin elmlər akademiyaları və təhsil nazirlikləri tərəfindən reallaşdırılan bu layihələrin fizika, kimya, biotibb, optoelektronika və lazer texnologiyaları, iqtisadiyyat, enerji təhlükəsizliyi, Yer elmləri, aqrar, ictimai və humanitar elm sahələrini əhatə etdiyini və onların nəticələrinin bir çox sahələrdə tətbiq olunduğunu bildirib.
O, 2018-ci ildə AMEA və DETK arasında elan edilmiş müsabiqə çərçivəsində biologiya, aqrar və kimya elmləri sahəsində həyata keçirilən 3 layihənin də uğurlu nəticələr əldə etdiyini nəzərə çatdırıb. AMEA-nın birinci vitse-prezidenti texnologiyaların transferi sahəsində Belarusun çoxillik təcrübəsindən bəhs edib, bu təcrübədən yararlanmağın müsbət nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Akademik İ.Quliyev, həmçinin iki ölkə arasında təhsil, səhiyyə, yüksək texnologiyalar sahəsində həyata keçirilən tədbirlər və əldə edilən nailiyyətlərin əhəmiyyətindən danışıb.
A.Kosovski qeyd edilən layihələrin hər iki ölkənin elmi potensialının yüksəldilməsindəki rolu və iqtisadiyyat üçün əhəmiyyətini vurğulayıb, əldə edilmiş nailiyyətləri və əməkdaşlıq təcrübəsini nəzərə alaraq, Azərbaycan və Belarus arasında müştərək işlərin davam etdirilməsinin, elmi-tədqiqat və innovasiya sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin önəmini qeyd edib. O, 2020-2022-ci illər üçün elmi-texniki əməkdaşlıq planının müddəaları haqqında məlumat verib, bu istiqamətdə Belarus tərəfindən iş birliyində maraqlı olan təşkilatların təkliflərini müzakirəyə təqdim edib. A.Kosovski növbəti 5 il üçün elmi, elmi-texniki və innovativ fəaliyyət sahələrində nəzərdə tutulan prioritet istiqamətlərdən bəhs edərək, rəqəmsal informasiya-kommunikasiya və sahələrarası texnologiyalar, maşınqayırma texnologiyaları, avadanlıqların yaradılması və innovativ materiallar, biotibb istiqamətləri, biotexnologiyalar, infeksion və qeyri-infeksion xəstəliklərin diaqnostikası, profilaktikası və müalicəsi, süni toxuma və orqanlar, farmoseptik texnologiyalar və dərman preparatları, yeni materialların yaradılması üzrə əməkdaşlığın qurulması təklifi ilə çıxış edib.
Fövqəladə və səlahiyyətli səfirlər – Gennadi Axramoviç və Lətif Qəndilov çıxışlarında iki dövlət arasında yüksək texnologiyalar sahəsində qurulmuş əməkdaşlıq əlaqələrinin önəmini diqqətə çatdırıblar. Bu əməkdaşlıq nəticəsində böyük əhəmiyyətə malik birgə layihələrin ərsəyə gəldiyini qeyd edən səfirlər İşçi Qrupun fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb, bu işdə onlara daim dəstək verməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Belarus Respublikası Fundamental Tədqiqatlar Fondunun rəhbərlikləri tərəfindən müştərək layihə müsabiqələri çərçivəsində həyata keçirilmiş layihələr, onların əhəmiyyəti və nəticələri haqqında məlumat verilib, perspektivlər müzakirə edilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İradə Hüseynova AMEA tərəfindən biotibb sahəsində həyata keçirilən elmi tədqiqatlar və iki ölkə arasında müştərək tədqiqat istiqamətləri üzrə perspektivləri qeyd edib. Alim müasir dövrdə molekulyar-genetik tədqiqatların həyata keçirilməsi və nəticələrin klinik tibbdə tətbiq olunmasının zəruriliyini vurğulayıb, kompüter biologiyası, tibbdə süni intellektin tətbiqi üzrə araşdırmalara ehtiyac olduğunu bildirib. Akademik İ.Hüseynova AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi ilə post-pandemiya dövrü üçün hazırlanan elmi proqramda Azərbaycan əhalisi ilə bağlı molekulyar-genetik tədqiqatların yer aldığını bildirib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici Əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva Azərbaycan və Belarus Respublikaları arasında 2020-2022-ci illər üzrə elmi-texniki əməkdaşlıq proqramının müddəalarını müzakirəyə çıxarıb və bu müddəaların həyata keçirilməsi üzrə iki ölkənin dövlət qurumları, elm və təhsil müəssisələri, biznes strukturları arasında razılıq əldə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Proqram üzrə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru, akademik Əli Abbasov və Minsk Şəhər Texnoparkının direktoru Vladimir Davidoviç elmin kommersiyalaşdırılması məsələsinə toxunaraq, iki dövlətin texnoparkları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının zəruriliyindən danışıblar. Akademik Ə.Abbasov birgə layihələrin icra olunmasına dair əməkdaşlıq modeli təklif edib və bildirib ki, bu kimi müasir komplekslər yerli və xarici elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, elmi-texniki və innovasiya sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
AMEA-nın Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov və Bakı Dövlət Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov, həmçinin Belarus tərəfindən iştirak edən universitetlərin prorektorları proqramın müddəaları üzrə təkliflərini irəli sürüblər. Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyindən Emil Quliyev, Fövqəladə Hallar Nazirliyindən Fikrət Aslanov, Təhsil Nazirliyindən İlqar Dadaşov, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyindən Ayan Kərimova, Azərbaycan Texniki Universitetindən Mərziyyə Ağayeva və onların həmkarları, eləcə də Belarus tərəfindən müvafiq təşkilatların nümayəndələri proqramda nəzərdə tutulmuş müştərək fəaliyyət istiqamətləri üzrə rəy və təkliflərini bildiriblər.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan və Belarus arasında növbəti birgə elmi-texniki layihə müsabiqəsinin elan edilməsi, müştərək konfransların, sərgilərin və s. keçirilməsi üzrə razılıq əldə edilib.
Sonda akademik İbrahim Quliyev və Andrey Kosovski çıxış edərək müzakirə edilən mövzuların əhəmiyyətli olduğunu və səmərəli əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcəyini bildirib, İşçi Qrupun fəaliyyətinə uğurlar arzulayıblar.

The third meeting of the Working Group on Scientific and Technical Cooperation between Azerbaijan and Belarus was held online due to the pandemic.
Meeting brought together the delegation of ANAS led by the first vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, Executive Director of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Imanova, officials of the Ministry of Economy, Ministry of Emergency Situations, Ministry of Education, Ministry of Transport, Communication and High Technologies, as well as the State Oil Company, Baku State University and Azerbaijan Technical University.
The delegation led by First Deputy Chairman of the State Committee for Science and Technology Andrei Kosovski, representatives of the National Academy of Sciences of Belarus, an official of the Foundation for Fundamental Research of Belarus, Gomel State University named after Skorin, heads of Yankee Kupala Grodno State University, Belarusian University of Informatics and Radio Electronics, Minsk City Technopark and ATOMTEX unitary enterprise, as well as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Belarus Latif Gandilov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Azerbaijan Gennadi Akhramovich have attended the meeting.
The event was opened by the Chairman of the Working Group from Azerbaijan, academician Ibrahim Guliyev and the Chairman from Belarus Andrey Kosovsky, who highlighted the state and prospects of development of science, technology and innovation in Belarus and Azerbaijan, the results of cooperation.
Academician Ibrahim Guliyev noted the role of the Agreement on Friendship and Cooperation between the Republics of Azerbaijan and Belarus, signed in 2007, in the development of relations between the two countries in the fields of science, education and technology. He stressed the importance of the project competition under the Agreement signed between ANAS, Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, National Academy of Sciences of the Republic of Belarus and the Fund for Fundamental Research of the Republic of Belarus.
Then,first vice-president informed about the scientific and applied results of 5 projects implemented by the scientific institutions of ANAS together with the educational institutions of Azerbaijan and Belarus and the Azerbaijan National Aviation Academy within the framework of the competition.
He noted that all 3 projects implemented in the field of biological, agrarian and chemical sciences within the competition announced between ANAS and DETK in 2018 have achieved successful results. The first vice-president of ANAS spoke about the long-term experience of Belarus in the field of technology transfer, and expressed confidence that the use of this experience will yield positive results.
Kosovski stressed the role of these projects in enhancing the scientific potential of both countries and their importance for the economy, noting the importance of continuing joint work between Azerbaijan and Belarus, expanding cooperation in research and innovation, taking into account the achievements and experience of cooperation. He informed about the provisions of the plan of scientific and technical cooperation for 2020-2022, and discussed the proposals of Belarusian organizations interested in cooperation in this area. Speaking about the priority areas of scientific, scientific-technical and innovative activities for the next 5 years, A. Kosovski spoke about digital information and communication and interdisciplinary technologies, mechanical engineering, equipment creation and innovative materials, biomedical directions, biotechnology, infectious and non-infectious. He proposed to establish cooperation in the diagnosis, prevention and treatment of diseases, artificial tissues and organs, pharmaceutical technologies and medicines, the creation of new materials.
In their speeches, Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary Gennadi Akhramovich and Latif Gandilov stressed the importance of cooperation between the two countries in the field of high technology.
Vice-president of ANAS, chairman of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Irada Huseynova noted the scientific researches carried out by ANAS in the field of biomedicine and the prospects of joint research between the two countries. The scientist stressed the need to conduct molecular genetic research in modern times and the application of the results in clinical medicine, the need for research in computer biology, the application of artificial intelligence in medicine. Academician I.Huseynova said that the scientific program prepared for the post-pandemic period under the leadership of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev includes molecular-genetic research on the population of Azerbaijan.
Esmira Alirzayeva, PhD in Biology, Head Office of Foreign Relations of the Presidium of ANAS, discussed the provisions of the program of scientific and technical cooperation between Azerbaijan and Belarus for 2020-2022. , noted that an agreement has been reached between business structures. Director General of the High Technologies Park of ANAS, academician Ali Abbasov and Director of the Minsk City Technopark Vladimir Davidovich spoke about the commercialization of science and the need to establish cooperation between the technoparks of the two countries.
Director of the Institute of Physics of ANAS, academician Nazim Mammadov and vice-rector for international relations of Baku State University Shahin Panahov, as well as vice-rectors of the participating universities of Belarus put forward proposals on the provisions of the program. Emil Guliyev from the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, Fikret Aslanov from the Ministry of Emergency Situations, Ilgar Dadashov from the Ministry of Education, Ayan Karimova from the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, and others shared their opinions on intended joint activity directions.
Finally, academicians Ibrahim Guliyev and Andrey Kosovski said that the topics discussed were important and would promote the development of effective cooperation, and wished success to the work of the Working Group.