İyunun 21-i Bakı vaxtı ilə saat 01:43:42-də Azərbaycana yay fəsli daxil olub. Bununla da təqvim üzrə yaz fəsli başa çatıb.
Bu barədə AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikayılov məlumat verib. O, bildirib ki, bu zaman Yerin fırlanma oxu Günəş istiqaməti ilə ən kiçik bucaq əmələ gətirir və ya Günəş günorta vaxtı üfüqdən maksimum hündürlükdə olur. Həmin gün ilin ən uzun gündüzü və ən qısa gecəsi kimi qeydə alınır.

Summer arived in Azerbaijan
The summer season arrived in Azerbaijan on June 21 at 01:43:42 Baku time. Thus, the spring season on the calendar is over.
This was reported by the Deputy Director for Science of the Shamakhi Astrophysics Observatory named after N.Tusi, PhD in Physics Khidir Mikayilov. He said that in this case, the axis of rotation of the Earth forms the smallest angle with the direction of the Sun, or the Sun is at a maximum height above the horizon at noon. That day is recorded as the longest day and the shortest night of the year.