AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Batabat Astrofizika Rəsədxanasında “Yay Günəş duruşu” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib.
Tədbiri rəsədxananın direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulu Həziyev açaraq iyun ayının 21-ə təsadüf edən bu astronomik hadisədən danışıb. Bildirib ki, yayın və qışın daxil olması Yay və Qış Günəş duruşu adlandırılır. İyunun 21-də Yay Günəş duruşunda olarkən yay, dekabrın 22-də isə Qış Günəş duruşunda olarkən qış fəsli Azərbaycana daxil olur.
Sonra rəsədxana əməkdaşları – Türkan Məmmədova, Ülvi Vəliyev və Ruslan Məmmədovun məruzələrlə çıxış edərək Yerin Günəş ətrafında hərəkətinin xüsusiyyətləri, o cümlədən Yer kürəsində fəsillərin əmələ gəlməsi prosesi barədə məlumat veriblər.

A scientific-practical seminar on "Summer Solstice" was held at the Batabat Astrophysics Observatory of the Nakhchivan Divison of ANAS.
The event was opened by the director of the observatory, PhD in Physics and Mathematics, Associate Professor Gulu Haziyev, who spoke about this astronomical event, which occurred on June 21. He said that the onset of summer and winter is called the summer and winter solstice. On June 21, summer solstice; in this case summer enters Azerbaijan, while on December 22, winter solstice; winter enters Azerbaijan.
Then the observatory staff - Turkan Mammadova, Ulvi Valiyev and Ruslan Mammadov delivered lectures on the features of the Earth's motion around the Sun, as well as the process of formation of seasons on Earth.