AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Batabat Astrofizika Rəsədxanasında “Yay Günəş duruşu” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib.
Tədbiri rəsədxananın direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulu Həziyev açaraq iyun ayının 21-ə təsadüf edən bu astronomik hadisədən danışıb. Bildirib ki, yayın və qışın daxil olması Yay və Qış Günəş duruşu adlandırılır. İyunun 21-də Yay Günəş duruşunda olarkən yay, dekabrın 22-də isə Qış Günəş duruşunda olarkən qış fəsli Azərbaycana daxil olur.
Sonra rəsədxana əməkdaşları – Türkan Məmmədova, Ülvi Vəliyev və Ruslan Məmmədovun məruzələrlə çıxış edərək Yerin Günəş ətrafında hərəkətinin xüsusiyyətləri, o cümlədən Yer kürəsində fəsillərin əmələ gəlməsi prosesi barədə məlumat veriblər.

Состоялся научно-практический семинар на тему «Летнее солнцестояние»
В Батабатской астрофизической обсерватории Нахчыванского отделения НАНА был проведен научно-практический семинар на тему «Летнее солнцестояние».
Мероприятие открыл директор обсерватории доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Гулу Хазиев, который рассказал об этом астрономическом событии, которое происходит 21 июня. Он сказал, что наступление лета и зимы называется летним и зимним солнцестоянием. 21 июня в период летнего солнцестояния в Азербайджан наступает лето, а 22 декабря в период зимнего солнцестояния - зима.
Затем сотрудники обсерватории - Туркан Мамедова, Ульви Валиев и Руслан Мамедов выступили с докладами об особенностях движения Земли вокруг Солнца, а также о процессе формирования времен года на Земле.