Akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümü qeyd olunub
İyunun 30-da AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının “Zoom” platforması üzərindən növbəti onlayn iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. O, iclasın dünya şöhrətli alim, akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunduğunu bildirib.
Akademik İ.Hüseynova Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətlərindən bəhs edərək, onun elmi məktəbinin yetirmələrinin bu gün ABŞ, Kanada, İsveç, Böyük Britaniya, Yaponiya, Cənubi Koreya, Avstraliya, Rusiya və digər ölkələrin tanınmış universitetləri, elmi-tədqiqat müəssisələri, beynəlxalq mərkəzlərində fəaliyyət göstərdiyini deyib. Vurğulayıb ki, Cəlal Əliyev keçən əsrin 70-ci illərində Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin, o cümlədən molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, riyazi biologiya, kompüter biologiyası və bioinformatikanın bünövrəsini qoyub, zəngin bir elmi məktəb formalaşdırıb.
Daha sonra görkəmli alimin tələbələri – AMEA-nın müxbir üzvləri Novruz Quliyevİbrahim ƏzizovTərlan Məmmədov, hazırda Cənubi Koreyanın Pusan Universitetində çalışan İsmayıl Zülfüqarov akademik Cəlal Əliyev haqqında xatirələrini bölüşüblər. Onlar C.Əliyev məktəbinin yetirmələri olmaları ilə fəxr etdiklərini, bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə daim örnək olan alimin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında müstəsna rolunu qeyd ediblər.
İnstitutun gənc mütəxəssisləri adından çıxış edən qurumun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova görkəmli akademikin elmi və ictimai fəaliyyətinin onlar üçün bir nümunə olduğunu vurğulayıb, C.Əliyevin elmi irsini qoruyacaqlarını və layiqincə davam etdirəcəklərini bildirib.
Qeyd edək ki, görkəmli alimin anadan olmasının 92-ci ildönümü münasibəyilə institutun bir qrup nümayəndəsi mərhum akademikin Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət edib, məzarının önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.

Отмечена 92-ая годовщина со дня рождения академика Джалала Алиева
30 июня на платформе «Zoom» прошло очередное онлайн-заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, директор института, академик Ирада Гусейнова ознакомила членов совета с вопросами, стоящими на повестке дня. Она сообщила, что заседание посвящено 92-ой годовщине со дня рождения всемирно известного ученого, академика Джалала Алиева.
Рассказав об исключительных заслугах Джалала Алиева в развитии биологической науки в Азербайджане, академик Ирада Гусейнова отметила, что представители его научной школы сегодня работают в известных университетах, научно-исследовательских учреждениях и международных центрах США, Канады, Швеции, Великобритании, Японии, Южной Кореи, Австралии, России и прочих стран мира. Она подчеркнула, что в 70-х гг. прошлого века Джалал Алиев заложил в Азербайджане основу новых направлений биологической науки – молекулярной биологии, молекулярной генетики, генной и клеточной биотехнологии, математической биологии, компьютерной биологии и биоинформатики, сформировал богатую научную школу.
Затем своими воспоминаниями о Джалале Алиеве поделились ученики выдающегося ученого – члены-корреспонденты НАНА Новруз Гулиев, Ибрагим Азизов, Тарлан Мамедов, работающий в настоящее время в Пусанском национальном университете (Южная Корея) Исмаил Зульфугаров. Они подчеркнули, что гордятся тем, что являются представителями научной школы Джалала Алиева, и отметили исключительную роль ученого, который всегда являлся примером для своих учеников, в развитии биологической науки в Азербайджане.
Выступив от имени молодых специалистов института, председатель Совета молодых ученых и специалистов учреждения, доктор философии по биологии Улдуза Гурбанова сообщила, что научная и общественная деятельность выдающегося академика всегда является примером для молодежи, и подчеркнула, что молодые ученые всегда будут хранить наследие Джалала Алиева и достойно продолжать его путь.
Отметим, что по случаю 92-ой годовщины со дня рождения видного ученого группа сотрудников института посетила могилу академика на Аллее почетного захоронения и возложила к его могиле венки и букеты цветов.