AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi əsasında 2020-2022-ci illər üçün elan edilmiş müştərək doktorantura proqramına namizədlərin seçimi üzrə birgə komissiyanın onlayn formatda görüşü keçirilib.
Onlayn görüşdə AMEA tərəfindən komissiyanın sədri – AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, üzvlər – AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva iştirak edib.
İclasda Monpelye Universitetini komissiyanın sədri – bu ali müəssisənin Beynəlxalq əlaqələr üzrə vitse-prezidenti, professor Patrick Caron, üzvlər – biologiya və ətraf mühit (CBS2 və GAİA) üzrə sahələrə məsul doktorluq təşkilatlarından professorlar Eric Julien və Valerie Micard, eləcə də universitetin Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Nadia Lagarde təmsil edib.
Müştərək doktorantura proqramına təqdim edilmiş mövzular üzrə ilkin seçim mərhələlərindən uğurla keçmiş namizədlər birgə komissiyanın qarşısında təqdimatla çıxış edib, komissiya üzvlərinin suallarını cavablandırıblar.
Fikir mübadiləsi məqsədilə AMEA və Monpelye Universiteti tərəfindən komissiya üzvlərinin ayrılıqda müzakirəsi keçirilib. Tərəflər yenidən bir araya gələrək qərarlarını təqdim edib və müzakirə əsasında ümumi nəticəyə gəliblər.
Seçilmiş namizədlər təhsil müddətinin 2 ilini Monpelye Universitetində, 1 ilini AMEA-da tamamladıqdan sonra həm Azərbaycan, həm də Fransa tərəfindən fəlsəfə doktoru diplomlarına layiq görülmək hüququ qazanırlar.
Qeyd edək ki, 2018-ci ildən bu proqram üzrə 4 doktorant təhsilini Monpelye Universitetində davam etdirir.

An online meeting of the commission for the selection of candidates for a joint doctoral program for the years 2020-2022 was announced, announced on the basis of a cooperation agreement signed between ANAS and the University of Montpellier (France).
The meeting was attended by the chairman of the commission from ANAS - first vice president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, members of the commission - vice president of ANAS, academician Irada Huseynova, academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov and head of the Office of Foreign Relations Apparatus of the Presidium of ANAS, PhD in Biology Esmira Alirzayeva.
University of Montpellier was represented at the meeting by the chairman of the commission - vice president of this higher education institution for international relations, Professor Patrick Caron, members of the commission - professors from doctoral organizations responsible for biology and the environment (CBS2 and GAİA) Eric Julien and Valerie Micard, as well as the deputy head of the Office of International Relations, Nadia Lagarde.
Candidates who successfully completed the initial qualifying round on the topics presented for the joint doctoral program made presentations to the commission and answered questions from members of the commission.
The members of the commission from ANAS and the University of Montpellier separately discussed the presented works, and then presented their decisions and during the discussion came to a single result.
Selected candidates will study at the University of Montpellier for 2 years, and 1 year at ANAS. After completing the training, they will be awarded the right to receive diplomas of doctors of philosophy from both Azerbaijan and France.
Note that since 2018, 4 doctoral students continue their studies at the University of Montpellier under this program.