Böyük Britaniyada koronavirusa qarşı hazırlanmaqda olan vaksin gələcək pandemiyalarla da səmərəli mübarizə apara biləcək.
theguardian.com saytının məlumatına görə, yeni texnologiya bir neçə həftə ərzində milyonlarla doza vaksin hazırlamağa imkan verəcək. Digər nümunələrdən fərqli olaraq bu vaksin sintetik yolla hazırlanır.
London İmperial Kollecinin professoru Robin Şattok bildirib ki, yeni vaksinin hazırlanması texnologiyası universaldır. Başqa sözlə, bu vaksini gələcəkdə digər epidemiyalara uyğunlaşdırmaq və onlarla mübarizədə istifadə etmək olar.
Professor R.Şattok qeyd edib ki, əzələdaxili inyeksiyadan sonra bu preparat RNT-ni gücləndirir və orqanizmin infeksiyaya reaksiyasını stimullaşdırır.

A vaccine being developed for coronavirus will help effectively deal with future pandemics. The new benefit of the vaccine was announced by Professor Robin Shattock of Imperial College London (UK). Shattock's key points were published on the college website.
Scientists called the developed technology for the production of vaccines from COVID-19 universal, that is, it can be adapted and applied in the fight against new epidemics. The new technology will allow the production of millions of doses of vaccines in a few weeks, while the cost of the drug will be relatively low.
Unlike other coronavirus vaccine samples, the drug developed by Shattock and his colleagues is produced synthetically. According to the expert, after intramuscular injection, the drug enhances RNA and stimulates the body's immune response to infection. Other COVID-19 control agents are typically based on growing a virus or protein.