AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının onlayn iclası keçirilib. AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin sədrlik etdiyi iclasda direktor müavinləri, elmi katib, şöbə müdirləri və digər aidiyyəti əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik İsa Həbibbəyli gündəlikdəki elmi-təşkilati məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan milli mətbuatının 145 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına müvafiq olaraq Ədəbiyyat İnstitutunun Fəaliyyət planı müzakirə edilib. İnstitutun Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsində hazırlanmış “Molla Nəsrəddin” ensiklopediyasının sərəncamın icrası istiqamətində görülən işlərə töhfə olduğu bildirilib.
İclasda akademik İ.Həbibbəyli pandemiya dövründə institutun şöbələrinin yerinə yetirdikləri elmi tədqiqat işləri ilə maraqlanıb, tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Daha sonra müəssisənin Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Ədəbi proses-2019” yaradıcılıq müşavirəsinin məruzələrinin hazırlıq vəziyyəti barədə məlumat verib.
Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi on cildliyinin ikinci cildinin çapa hazırlıq vəziyyəti barədə akademik İsa Həbibbəyli və professor İmamverdi Həmidov çıxış edib, cildin artıq nəşrə hazır olduğunu qeyd ediblər.
Sonra Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi 7 cildliyinin V cildinin çapa hazırlanmasına dair müzakirələr aparılıb. Bununla yanaşı, filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvi Binnətova “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalının Azərbaycan-özbək ədəbi əlaqələrinə həsr olunmuş Xüsusi buraxılışının çapa hazır olduğunu bildirib.
Tədbirdə rəhbərlik və elmi şura iştirakçıları institutun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, professor Tahirə Məmmədi 60 illiyi münasibətilə təbrik ediblər.
İclasda, həmçinin institutun Türk xalqları ədəbiyyatı şöbəsində hazırlanmış “Muxtar Auezov: həyatı və yaradıcılığı” kollektiv monoqrafiyası, Uşaq ədəbiyyatı şöbəsində hazırlanmış “Uşaq ədəbiyyatında Xanımana Əlibəyli imzası”, fil.e.d. Almaz Ülvi Binnətovanın “Əlişir Nəvainin əsri və nəsri (elmi-filoloji və dini-təsəvvüfi əsərləri)”, eləcə də institutun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənlinin “Çingiz Aytmatov fenomemi və Azərbaycan” monoqrafiyaları çapa tövsiyə olunub.

An online meeting of the Scientific Council of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi was held. The meeting, chaired by the first vice-president of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbayli, was attended by deputy directors, scientific secretaries, department heads, etc.
Initially, academician Isa Habibbayli introduced everyone to the scientific and organizational issues on the agenda.
At the event, Action Plan of the Institute of Literature was discussed in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On holding the 145th anniversary of the Azerbaijani national press." It was noted that “Molla Nasraddin” encyclopedia, prepared in the Department of the History of Press and Journalism, is one of the important works carried out in connection with this order.
At the meeting, academician Isa Habibbayli took an interest in the research work carried out by the institute’s departments during the pandemic, gave his instructions and recommendations.
Then the head of the Department of Literary Criticism, Doctor of Philology Vagif Yusifli talked about the progress in preparing the reports of the creative meeting “Literary Process-2019”.
In their speeches, academician Isa Habibbayli and Professor Imamverdi Hamidov spoke about preparations for the publication of the second volume of the ten-volume “History of Azerbaijani Literature” and noted that the volume was already ready for publication.
Next, issues related to the preparation for publication of the fifth volume of the seven-volume “History of Azerbaijani Literature” were discussed. Along with this, Almaz Ulvi Binnatova, Doctor of philological sciences, said she was ready to print a special issue of the journal “Comparative Literary Studies”, devoted to Azerbaijani-Uzbek literary relations.
At the event, the institute’s leadership and participants in the meeting congratulated the head of the Department of Literature Theory, Professor Tahira Mammad, on his 60th birthday.
At the meeting, several monographs prepared by the institute staff were also recommended for publication.