AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının onlayn iclası keçirilib. AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin sədrlik etdiyi iclasda direktor müavinləri, elmi katib, şöbə müdirləri və digər aidiyyəti əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik İsa Həbibbəyli gündəlikdəki elmi-təşkilati məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan milli mətbuatının 145 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına müvafiq olaraq Ədəbiyyat İnstitutunun Fəaliyyət planı müzakirə edilib. İnstitutun Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsində hazırlanmış “Molla Nəsrəddin” ensiklopediyasının sərəncamın icrası istiqamətində görülən işlərə töhfə olduğu bildirilib.
İclasda akademik İ.Həbibbəyli pandemiya dövründə institutun şöbələrinin yerinə yetirdikləri elmi tədqiqat işləri ilə maraqlanıb, tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Daha sonra müəssisənin Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Ədəbi proses-2019” yaradıcılıq müşavirəsinin məruzələrinin hazırlıq vəziyyəti barədə məlumat verib.
Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi on cildliyinin ikinci cildinin çapa hazırlıq vəziyyəti barədə akademik İsa Həbibbəyli və professor İmamverdi Həmidov çıxış edib, cildin artıq nəşrə hazır olduğunu qeyd ediblər.
Sonra Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi 7 cildliyinin V cildinin çapa hazırlanmasına dair müzakirələr aparılıb. Bununla yanaşı, filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvi Binnətova “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalının Azərbaycan-özbək ədəbi əlaqələrinə həsr olunmuş Xüsusi buraxılışının çapa hazır olduğunu bildirib.
Tədbirdə rəhbərlik və elmi şura iştirakçıları institutun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, professor Tahirə Məmmədi 60 illiyi münasibətilə təbrik ediblər.
İclasda, həmçinin institutun Türk xalqları ədəbiyyatı şöbəsində hazırlanmış “Muxtar Auezov: həyatı və yaradıcılığı” kollektiv monoqrafiyası, Uşaq ədəbiyyatı şöbəsində hazırlanmış “Uşaq ədəbiyyatında Xanımana Əlibəyli imzası”, fil.e.d. Almaz Ülvi Binnətovanın “Əlişir Nəvainin əsri və nəsri (elmi-filoloji və dini-təsəvvüfi əsərləri)”, eləcə də institutun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənlinin “Çingiz Aytmatov fenomemi və Azərbaycan” monoqrafiyaları çapa tövsiyə olunub.

На онлайн-заседании Ученого совета Института литературы были обсуждены научно-организационные вопросы
Состоялось онлайн-заседание Ученого совета Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА. На заседании, которое прошло под председательством первого вице-президента НАНА, директора института, академика Исы Габиббейли, приняли участие заместители директоров, ученые секретари, заведующие отделами и т.д.
Вначале академик Иса Габиббейли ознакомил всех с научно-организационными вопросами, стоящими на повестке дня.
На мероприятии обсуждался План деятельности Института литературы в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 145-летнего юбилея азербайджанской национальной печати». Было отмечено, что энциклопедия «Молла Насреддин», подготовленная в Отделе истории печати и публицистики, является одной из важных работ, осуществленных в связи с данным распоряжением.
На заседании академик Иса Габиббейли поинтересовался научно-исследовательскими работами, выполненными отделами института в период пандемии, дал свои поручения и рекомендации.
Затем заведующий Отделом литературной критики, доктор филологических наук Вагиф Юсифли рассказал о ходе подготовки докладов творческого совещания «Литературный процесс-2019».
В своих выступлениях академик Иса Габиббейли и профессор Имамверди Гамидов рассказали о подготовке к изданию второго тома десятитомника «История азербайджанской литературы» и отметили, что том уже готов к печати.
Далее были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой к изданию пятого тома семитомника «История азербайджанской литературы». Наряду с этим, доктор филологических наук Алмаз Ульви Биннатова сообщила, что готов к печати специальный выпуск журнала «Сравнительное литературоведение», посвященный азербайджано-узбекским литературным связям.
На мероприятии руководство института и участники заседания поздравили заведующую Отделом теории литературы, профессора Тахиру Мамед с 60-летием.
На заседании также были рекомендованы к печати несколько монографий, подготовленных сотрудниками института.