"Novavax” COVID-19 əleyhinə vaksin hazırlamaq üçün 1,6 milyard dollar alıb
ABŞ-ın “Novavax” əczaçılıq şirkəti yeni növ koronavirusa qarşı vaksin hazırlamaq üçün ABŞ federal hökumətindən 1,6 milyard dollar alıb.
reuters.com saytı xəbər verir ki, həmin vəsait vaksinin klinik sınaqlarının başa çatdırılması, kütləvi istehsalı və 2020-ci ilin sonlarına qədər 100 milyon vaksin dozası tədarük etmək üçün ayrılıb.
“Novavax” may ayında koronavirus əleyhinə hazırladığı vaksinin insanlar üzərində ilk klinik sınaqlarına başlayıb. Sınaqların ilkin nəticələri iyul ayının sonlarında məlum olacaq.

Американская фармацевтическая компания «Novavax» получила 1,6 миллиарда долларов от федерального правительства США на создание вакцины против коронавируса нового типа в рамках программы «Операция сверхзвуковая скорость».
Отмечается, что средства были выделены компании на завершение клинических разработок вакцины, включая ключевую третью фазу клинических испытаний, создание массового производства и поставку 100 миллионов доз вакцины к концу 2020 года.
«Novavax» начала первые клинические испытания разработанной ею вакцины на людях в мае. Ожидается, что предварительные результаты испытаний станут известны в конце июля.