Türkiyədə tullantı sularda SARS-CoV2 virusuna rast gəlinib
Dünyada ilk dəfə olaraq Türkiyədə suda və tullantı sularında SARS-CoV2 virusunun olma ehtimalı araşdırılıb. Tədqiqatların aparılması üçün pilot şəhər seçilən İstanbul da daxil olmaqla, ölkənin 81 vilayətində tullantı sularında virus aşkarlanıb.
cnnturk.com saytının məlumatına görə, Türkiyənin Kənd Təsərrüfatı və Meşəçilik naziri Bekir Pakdemirli ölkənin Su İnstitutu İdarəsi ilə birgə aparılan araşdırmaların mümkün risklərə qarşı erkən xəbərdarlıq sisteminin hazırlanması üçün həyata keçirildiyini bildirib.
Məlum olub ki, SARS-CoV2 virusuna palçıq sularında daha çox rast gəlinir. Tədqiqatların aparıldığı 81 vilayətdə 250 tullantı sutəmizləyici qurğudan nümunələr götürülüb. SARS-CoV2-nin ən çox rast gəlindiyi şəhərlər isə Konya və İstanbul olub. İstanbulda ilk nümunələr aprel ayında alınıb. Mütəxəssislər aprel ayı ilə müqayisədə, iyunda tullantı sularında virusun artdığını müşahidə ediblər.
Türkiyənin turistik bölgələri, o cümlədən Antalyada da tullantı sularında virusa rast gəlinib. Mütəxəssislər sularda tapılan virusun ölü olduğunu bildiriblər ki, bu da müsbət haldır.
Hazırda türkiyəli mütəxəssislər tərəfindən mümkün risklərə qarşı erkən xəbərdarlıq sisteminin hazırlanması işlərinə başlanılıb.

SARS-CoV2 virus detected in sewage in Turkey
For the first time in the world, studies have been conducted in Turkey to detect the SARS-CoV2 virus in water and wastewater. The virus was detected in wastewater in Istanbul, selected as a pilot city for research, as well as in the 81st province of the country.
According to cnnturk.com, Turkish Minister of Agriculture and Forestry Bekir Pakdemirli said the studies were conducted to prepare an early warning system for possible risks.
It became known that most of all the SARS-CoV2 virus is found in mud puddles. Samples were collected from 250 water purification devices operating in the 81st province. And the cities in which the SARS-CoV2 virus is most common are Konya and Istanbul. The first samples in Istanbul were taken back in April of this year. Experts have found that compared to April in June, the virus in wastewater has increased.