Yayın sonunadək ABŞ-da koronavirusa qarşı vaksin hazırlanmasına başlanıla bilər
ABŞ-ın səhiyyə sahəsinin nümayəndələri və dərman istehsalçıları yayın sonlarınadək yeni növ koronavirusa qarşı potensial vaksinin hazırlanmasına başlamaq istəyir.
www.cnbc.com saytı xəbər verir ki, 2021-ci ilin əvvəlinə kimi ABŞ-da 300 milyon vaksin dozası hazırlana bilər. Lakin hələkik mümkün vaksinlərdən hansının effektiv olacağı və ümumiyyətlə həmin dövrədək uğurlu vasitə əldə ediləcəyi məlum olmasa da, ilkin istehsal prosesinə start verilib.
Qeyd edək ki, martın 11-də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı COVID-19 xəstəliyinə səbəb olan yeni koronavirusun yayılmasını pandemiya elan edib. Pandemiyanın statistikasını aparan Worldometer saytının bu günkü məlumatına əsasən, dünyada 13 milyon 249 mindən çox yoluxma və 575 min 844 ölüm faktı qeydə alınıb, 7 milyon 718 min 307 nəfər isə COVID-19 xəstəliyindən sağalıb. Hazırda müalicəsi davam edən 4 milyon 955 min 424 xəstədən 59 min 208-nin vəziyyəti ağır qiymətləndirilir.
ABŞ-da indiyədək yeni koronavirusa yoluxanların sayı 3 milyon 479 min nəfəri ötüb, 138 min 247 nəfər isə həyatını itirib. Birləşmiş Ştatlar dünya ölkələri arasında həm yoluxanların, həm də ölənlərin sayına görə birinci yerdədir.

In the US, production of the COVID-19 vaccine may begin before the end of summer. Representatives of the healthcare sector and drug manufacturers are counting on this.
It is expected that by the beginning of 2021, 300 million doses will be released in the United States. However, it is still unclear which of the vaccines will be the most effective.
Note that on March 11, the World Health Organization announced the start of the pandemic of the new coronavirus COVID-19. According to the Worldometer website, which maintains pandemic statistics, today in the world more than 13 million 249 thousand cases of infection, 575 thousand 844 facts of death are registered, and 7 million 718 thousand 307 people were healed from COVID-19 disease. Currently, 4 million 955 thousand 424 people continue treatment, the situation of 59 thousand 208 of them is assessed as difficult.