Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ölkədə sənayenin inkişafı sahəsində aparılan əhəmiyyətli elmi araşdırma və tədqiqatların dəstəklənməsinə yönəlmiş layihələrin qrantlar yolu ilə maliyyələşdirilməsi üçün “Sənaye qrantı”nı elan edib. Yeni qrant “Azərbaycan Respublikasında 2014-cü ilin “Sənaye ili” elan edilməsi haqqında” prezident İlham Əliyevin sərəncamına uyğun olaraq, ölkə sənayesinin modernləşdirilməsi və qeyri-neft sənayesinin şaxələndirilməsi, iqtisadiyyatın sənayeləşməsinin sürətləndirilməsi, sənayenin inkişafı üçün mövcud potensialdan daha səmərəli istifadə edilməsinə yönəlmiş əhəmiyyətli elmi-tədqiqat layihələrinin və tədbirlərinin qrantlar yolu ilə maliyələşdirilməsi məqsədi ilə elan olunub.
Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən müsabiqə üzrə maliyələşdirmənin cəmi həcmi 500 000 manat nəzərdə tutulub.
Müsabiqəyə fundamental-tətbiqi və axtarış-innovasiya xarakterli layihələr qəbul olunacaq. İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi müsabiqənin keçirilməsinə, ekspertiza işinin həyata keçirilməsinə təşkilati dəstək göstərəcək.
Müsabiqədə AMEA təşkilatları, ali təhsil müəssisələri, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumları, QHT-lər, sənaye ilə əlaqəli qurumlardan alim və mütəxəssislər, fərdi şəkildə alimlər iştirak edə bilərlər. Elmin İnkişafı Fondunun hazırda yerinə yetirilən digər layihələrində iştirak edən layihə rəhbərləri və icraçıları “Sənaye qrantı” müsabiqəsində iştirak edə bilməzlər.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün sənəd qəbulu oktyabrın 28-dən noyabrın 28-i saat 17:00-a qədər aparılacaq. Müsabiqənin nəticələrinin dekabr ayında açıqlanması planlaşdırılır.
Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarları keçiriləcək.

Фонд развития науки объявил «Промышленный грант»
Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики объявил «Промышленный грант» с целью финансирования посредством грантов научных проектов, направленных на поддержку научных исследований в сфере развития промышленности в стране.
Новый грант объявлен в соответствии с Распоряжением Президента страны Ильхама Алиева «Об объявлении 2014 года в Азербайджанской Республике «Годом промышленности» с целью модернизации промышленности страны, развития ненефтяной промышленности, ускорения процесса индустриализации экономики, финансирования посредством грантов важных научно-исследовательских проектов, направленных на еще большее эффективное использование имеющегося потенциала для развития промышленности.
Общая сумма финансирования в конкурсе Фондом развития науки составляет 500 тыс. манат.
В конкурсе будут принимать участие фундаментально-исследовательские, поисково-инновационные проекты. Экспертизу осуществит Министерство экономики и промышленности АР.
В конкурсе могут участвовать представители НАНА, вузов республики, научно-исследовательских структур при министерствах республики, НПО и др. Руководители проектов, принимающие участие в проектах Фонда развития науки, находящихся в стадии реализации, не могут участвовать в конкурсе «Промышленный грант».
Прием заявок на участие в конкурсе начинается с 28 октября по 28 ноября 2014 года. Результаты конкурса будут объявлены в декабре текущего года.