Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ölkədə sənayenin inkişafı sahəsində aparılan əhəmiyyətli elmi araşdırma və tədqiqatların dəstəklənməsinə yönəlmiş layihələrin qrantlar yolu ilə maliyyələşdirilməsi üçün “Sənaye qrantı”nı elan edib. Yeni qrant “Azərbaycan Respublikasında 2014-cü ilin “Sənaye ili” elan edilməsi haqqında” prezident İlham Əliyevin sərəncamına uyğun olaraq, ölkə sənayesinin modernləşdirilməsi və qeyri-neft sənayesinin şaxələndirilməsi, iqtisadiyyatın sənayeləşməsinin sürətləndirilməsi, sənayenin inkişafı üçün mövcud potensialdan daha səmərəli istifadə edilməsinə yönəlmiş əhəmiyyətli elmi-tədqiqat layihələrinin və tədbirlərinin qrantlar yolu ilə maliyələşdirilməsi məqsədi ilə elan olunub.
Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən müsabiqə üzrə maliyələşdirmənin cəmi həcmi 500 000 manat nəzərdə tutulub.
Müsabiqəyə fundamental-tətbiqi və axtarış-innovasiya xarakterli layihələr qəbul olunacaq. İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi müsabiqənin keçirilməsinə, ekspertiza işinin həyata keçirilməsinə təşkilati dəstək göstərəcək.
Müsabiqədə AMEA təşkilatları, ali təhsil müəssisələri, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumları, QHT-lər, sənaye ilə əlaqəli qurumlardan alim və mütəxəssislər, fərdi şəkildə alimlər iştirak edə bilərlər. Elmin İnkişafı Fondunun hazırda yerinə yetirilən digər layihələrində iştirak edən layihə rəhbərləri və icraçıları “Sənaye qrantı” müsabiqəsində iştirak edə bilməzlər.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün sənəd qəbulu oktyabrın 28-dən noyabrın 28-i saat 17:00-a qədər aparılacaq. Müsabiqənin nəticələrinin dekabr ayında açıqlanması planlaşdırılır.
Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarları keçiriləcək.

Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan has announced “Industrial grant” to fund research projects through grants to support researches in the field of industrial development in the country.
The new grant is declared in accordance with the Decree of the President Ilham Aliyev “On Declaring 2014 in the Republic of Azerbaijan” as the “Year of the industry " in order to modernize the country's industry, to develop non-oil industries, to accelerate the process of industrialization of the economy, to fund through grants important research projects aimed at more efficient use of the existing potential for further industrial development.
Total funding in the competition by the Science Foundation is 500 thousand AzN.
The competition will involve fundamental research, search and innovation projects. Examination will be implemented by the Ministry of Economy and Industry of the Republic of Azerbaijan.
The competition is open to representatives of ANAS, higher educational establishments, research institutions under the ministries of the Republic, NGOs and others. Project managers involved in projects of Science Development Fund, cannot participate in the contest “Industrial grant.”
Application acceptance: from October 28 to November 28, 2014, 17:00 pm. Results will be announced in December.