Akademik Hətəm Quliyev Oksford Akademiya İttifaqının təsisçisi və üzvü oldu
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA)Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) Tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev Böyük Britaniyada Oksford Akademiya İttifaqının təsisçiləri və üzvləri sırasında yer alıb. Yeni qurum elm və təhsil liderlərinin Oksford sammitində imzalanmış memorandumla yaradılıb. Avropa Biznes Assambleyası tərəfindən təşkil olunmuş tədbirdə Azərbaycandan əlavə 30-dan çox ölkə təmsil olunub. H.Quliyevin təsisçilərin sırasında yer alması sammitin təşkilat komitəsinin təklifi ilə reallaşıb. Həmçinin, Azərbaycan aliminə ittifaqa üzvlük barədə sertifikat təqdim olunub.
Sammit çərçivəsində təşkil olunmuş dəyirmi masada “Gələcəyin universiteti”, “Təhsilin, elmin və istehsalatın effektiv inteqrasiya formaları” və “Təhsil prosesinin yaxşılaşdırılması” adlı mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Tədbirin sonunda “Gələcəyin universiteti” mövzusunda Beynəlxalq müsabiqənin mükafatlandırılma mərasimi təşkil olunub, qaliblər müxtəlif diplom və sertifikatlarla təltif ediliblər.
Tədbir çərçivəsində Temza Dolinası Ticarət-Sənaye Palatasının nümayəndələri ilə görüş və Vindzor qəsrinə ekskursiya da təşkil olunub.
Sammitin proqramında akademik Bp şirkətinin məsul işçiləri ilə də görüşüb. GGİ ilə şirkətin birgə apardığı tədqiqatların hazırkı mərhələsi müzakirə olunub. Prioritet elm sahələrində görülən işlərin mühüm nəticələr verəcəyinə, yeni texnologiyaların elmi əsaslarının hazırlanması üçün imkan yaradacağına əminlik ifadə olunub, bu məqsədlərə yönəlmiş beynəlxalq əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi zəruri hesab edilib.

Академик Гатам Кулиев стал учредителем и членом Оксфордского академического союза
Руководитель Отдела тектонофизики и геомеханики Института геологии и геофизики (ИГГ) НАНА академик Гатам Кулиев стал учредителем и членом Оксфордского академического союза Великобритании. Новая организация была создана согласно меморандуму, подписанному на Оксфордском Саммите ученых и деятелей образования. На мероприятии, организованной Европейской бизнес ассамблеей, помимо Азербайджана было представлено более 30 государств. В преддверии саммита Г.Кулиеву организационным комитетом было сделано предложение быть в числе учредителей Союза. Азербайджанскому ученому также был вручен сертификат о членстве в организации.
На организованном в рамках саммита круглом столе были обсуждены такие темы, как «Университет будущего», «Формы эффективной интеграции образования, науки и производства» и «Улучшение образовательного процесса».
В заключение мероприятия была проведена церемония награждения победителей Международного конкурса «Университет будущего». Им были вручены дипломы и сертификаты.
Также состоялась встреча с представителями Торгово-промышленной палаты долины Темзы и экскурсия в Виндзорский дворец.
В рамках поездки академик встретился и с должностными лицами компании Bp. Был обсужден современный этап исследований, проводимых ИГГ совместно с компанией. Стороны выразили уверенность в том, что работы, проводимые в приоритетных научных сферах, дадут важные результаты и появится возможность для подготовки научных основ новейших технологий. Было отмечено, что необходимо развивать международное сотрудничество, направленное на реализацию этих целей.