4 avqust 2020-ci il tarixində açıq elan edilən AMEA-da “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans öz işini bu gün də davam etdirir.
Konfransın ikinci günündə plenar iclası giriş nitqi ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova tədbir iştirakçılarını AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin adından salamlayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb. O, tədbirin ilk günündə plenar və seksiya iclaslarında COVID-19-un müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş çoxlu sayda fundamental məruzələrin təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra konfransın moderatoru, AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimova çıxış edərək tədbirin ikinci günündə də dolğun və məzmunlu məruzələrin təqdim olunacağını vurğulayıb.
Konfrans işini “COVID-19 infeksiyasının klinik özəllikləri və özünü doğrultmuş müalicələr”, “Məsafədən spektrofotometrik müşahidələr əsasında Bakı şəhəri havasında mikroorqanizmlərin yayılması arealının operativ təyini”, “COVID-19 pnevmoniyasının diaqnostikasında döş qəfəsinin rentgenoqrafiya və kompüter tomoqrafiya müayinələrinin imkanlarının öyrənilməsi”, “COVID-19 ilə bağlı miokarditlər”, “COVID-19 xəstəliyindən sonra yaranan psixoloji pozuntuların reabilitasiyası”, “SARS-CoV-2 virusunun genom verilənlərinin analizi üçün yeni bioinformatik proqramın və veb-səhifənin yaradılması”, “SARS-CoV-2 və digər koronavirusların membran zülallarının bioinformatik müqayisəsi” və digər mövzularda məruzələrlə davam etdirir.

The international online conference continues its work on the topic: "The coronavirus pandemic: from scientific research to ensuring a healthy future"
On August 5, an international online conference on the topic: "The coronavirus pandemic: from scientific research to ensuring a healthy future" continues its work in ANAS.
Opening the plenary session with an introductory speech, Vice-President of ANAS, Chairman of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS), academician Irada Huseynova greeted the participants of the event on behalf of the First Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev and wished them success in the conference. She said that on the first day of the conference, fundamental reports on various problems of COVID-19 were presented at the plenary and breakout sessions.
Then the conference moderator, Director of the Institute of Physiology of ANAS, Doctor of Biological Sciences, Professor Ulduz Hashimova spoke, emphasizing that informative reports will be presented today.