“Ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsinin regional təhlükəsizlik üçün nəticələri” adlı kitab işıq üzü görüb
AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov və müəssisənin şöbə müdiri, dosent Güntəkin Nəcəflinin həmmüəllifi olduğu “Ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsinin regional təhlükəsizlik üçün nəticələri” adlı kitab çapdan çıxıb.
“İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” və digər fundamental tədqiqatlar kimi bu əsər də Prezident İlham Əliyevin çağırışlarına cavab olaraq yazılıb.
Nəşr Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyələşdirdiyi layihə çərçivəsində “Azərbaycan Tarixçiləri” İctimai Birliyi (ATİB) tərəfindən nəşr olunub. Vəsaitin texniki redaktoru ATİB-in sədri, dosent Mehri Xanbabayevadır.
Müəlliflər əsərdə qeyd edirlər ki, XIX əsrin əvvəllərində çar Rusiyası I Pyotrun erməniləri Cənubi Qafqaza - Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürmək siyasətini həyata keçirməyə başlayıb. Türkmənçay (1828) və Ədirnə (1829) müqavilələrinə əsasən həm Qacarlar İranından, həm də Osmanlı imperiyasından kütləvi surətdə ermənilərin Cənubi Qafqaza - Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi başlanıb. Bunun üçün burada öncə qanlı qırğın siyasəti yeridilib. Çar Rusiyasına xidmət edən erməni və gürcü əsilli zabitlərin – sisianovların, lazaryanların, melikyansların, madatovların vasitəsi ilə burada əliyalın azərbaycanlı əhaliyə qarşı soyqırımı həyata keçirilib. Ermənilər və ermənipərəst qüvvələr bu tarixi nə qədər saxtalaşdırsalar da, çar Rusiyasının arxiv sənədləri, imperatorun göstərişləri, ermənilərin köçürülməsi ilə bağlı verilən təlimatlar, göstərişlər və digər sənədlər bu tarixi həqiqəti sübut edir.
Nəşrdə yazılır ki, Cənubi Qafqazın bugünkü faciəli tarixi erməni etnosunun bura köçürülüb gətirilməsi ilə daha doğrusu, çar Rusiyasının Qafqaz siyasəti ilə sıx bağlıdır. Ermənistan bu gün Cənubi Qafqaz üçün, bütövlükdə həm də region üçün ən ciddi təhlükə, münaqişə ocağıdır. Ermənistan həm də dünyada sülh üçün ciddi təhlükədir. Bu təhlükənin mənbəyi erməni millətçilərinin saxtalaşdırdığı tarix – “Böyük Ermənistan” uydurmasıdır.
Xatırladaq ki, son illərdə ATİB tərəfindən “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası – qəhrəmanlıq qalası”, “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” əsərləri nəşr olunub və müxtəlif dünya dillərinə tərcümə olunaraq xarici ölkələrdə yayılıb.

Институт истории Национальной Академии наук Азербайджана выпустил книгу «Последствия для региональной безопасности переселения армян на земли Северного Азербайджана».
Эта работа, как и «Иреванское ханство: российское завоевание и переселение армян на земли Северного Азербайджана» и другие фундаментальные исследования, написана в ответ на призывы Президента Ильхама Алиева.
Книга издана Общественным объединением «Историки Азербайджана» (ATIB) в рамках проекта, финансируемого Советом государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики. Авторами книги являются директор Института истории, академик Ягуб Махмудов и заведующая отделом «История Карабаха», доцент Гюнтекин Наджафли. Труд опубликован по решению Ученого совета Института истории, его техническим редактором является председатель ATIB, доцент Мехри Ханбабаева.
Авторы отмечают, что в начале XIX века царская Россия начала реализовывать политику Петра I по переселению армян на Южный Кавказ – на земли Северного Азербайджана. Согласно Туркменчайскому (1828 г.) и Адрианапольскому (1829 г.) договорам началось массовое переселение армян как из гаджарского Ирана, так и из Османской империи на Южный Кавказ - на земли Северного Азербайджана. Для этого здесь вначале претворили политику кровавых расправ. Геноцид безоружного азербайджанского населения здесь совершили под руководством офицеров армянского и грузинского происхождения, служивших царской России - сисиановых, лазарянов, меликянцов, мадатовых. Как бы ни фальсифицировали эту историю армяне и проармянские силы, архивные документы царской России, распоряжения императора, инструкции, указания и другие документы по переселению армян подтверждают эту историческую истину!
В издании отмечается, что сегодняшняя трагическая история Южного Кавказа тесно связана с переселением армянского этноса на эту территорию, а точнее с кавказской политикой царской России. Сегодня Армения - самая серьезная угроза безопасности, очаг конфликта для Южного Кавказа, для региона в целом. Армения также представляет собой серьезную угрозу миру во всем мире. Источником этой угрозы является сфальсифицированная армянскими националистами история - выдумка о «Великой Армении».
Напомним, что в последние годы в рамках проектов, финансируемых Советом государственной поддержки неправительственных организаций, ATIB изданы, переведены на различные языки мира и распространены за рубежом труды «Иреванское ханство: Ханский дворец, разрушенный армянскими вандалами», «Иреванское ханство: Мечети Иревана, разрушенные армянскими вандалами», «Иреванское ханство: Иреванская крепость - героическая крепость» и «Чухурседские правители и иреванские ханы».