10 sentyabr 2020-ci il tarixində “Təzadlar” qəzetində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin guya bu mətbu orqana müsahibə verdiyinə dair həqiqətə uyğun olmayan məlumat yayılmışdır. Xatırlatmaq istəyirik ki, 9 sentyabr 2020-ci il tarixində bu qəzetin bir əməkdaşı baş redaktorun adından akademik Ramiz Mehdiyevin iş telefonuna zəng vuraraq, ondan ölkədə cərəyan edən siyasi proseslərə dair şərh verməsini istəmişdir. Öz növbəsində AMEA prezidenti siyasi proseslərə dair hər hansı şərh vermək niyyətində olmadığını bildirmişdir. Dövri mətbuatda böhtanlar səsləndirən şəxslərin, xüsusilə də Fəzail Ağamalının və Maksim Musayevin fikirlərinə münasibət bildirmək xahişinə cavab olaraq isə akademik Ramiz Mehdiyev onların heç birini ciddi qəbul etmədiyini bir daha vurğulamışdır. Eyni zamanda o, böhtan atan şəxsləri məhkəməyə verməyə hazırlaşdığını və müvafiq prosedurların aparılması üçün vəkil tutulduğunu da jurnalistin diqqətinə çatdırmışdır.
Bir daha bəyan edirik ki, bu günlərdə akademik Ramiz Mehdiyev heç bir yerli və xarici KİV-ə müsahibə verməmişdir. AMEA-nın rəsmi saytında dərc edilmiş açıqlamalar istisna olmaqla, onun adından yayılan heç bir məlumat həqiqəti əks etdirmir.

On September 10, 2020, the newspaper "Tazadlar" published untrue information that the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev allegedly gave an interview to this press body. We would like to remind you that on September 9, 2020, an employee of this newspaper called academician Ramiz Mehdiyev on behalf of the editor-in-chief and asked him to comment on the political processes in the country. In turn, the President of ANAS stated that he did not intend to comment on the political process. In response to a request to comment on the views of those who slandered the periodicals, especially Fazail Agamali and Maxim Musayev, academician Ramiz Mehdiyev reiterated that he did not take any of them seriously. Meanwhile, he informed the journalist that he was preparing to sue the defamers and that a lawyer had been hired to conduct the relevant proceedings.
We reiterate that academician Ramiz Mehdiyev has not given an interview to any local or foreign media these days. Except for the statements published on the official website of ANAS, no information disseminated on his behalf reflects the truth.