10 sentyabr 2020-ci il tarixində “Təzadlar” qəzetində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin guya bu mətbu orqana müsahibə verdiyinə dair həqiqətə uyğun olmayan məlumat yayılmışdır. Xatırlatmaq istəyirik ki, 9 sentyabr 2020-ci il tarixində bu qəzetin bir əməkdaşı baş redaktorun adından akademik Ramiz Mehdiyevin iş telefonuna zəng vuraraq, ondan ölkədə cərəyan edən siyasi proseslərə dair şərh verməsini istəmişdir. Öz növbəsində AMEA prezidenti siyasi proseslərə dair hər hansı şərh vermək niyyətində olmadığını bildirmişdir. Dövri mətbuatda böhtanlar səsləndirən şəxslərin, xüsusilə də Fəzail Ağamalının və Maksim Musayevin fikirlərinə münasibət bildirmək xahişinə cavab olaraq isə akademik Ramiz Mehdiyev onların heç birini ciddi qəbul etmədiyini bir daha vurğulamışdır. Eyni zamanda o, böhtan atan şəxsləri məhkəməyə verməyə hazırlaşdığını və müvafiq prosedurların aparılması üçün vəkil tutulduğunu da jurnalistin diqqətinə çatdırmışdır.
Bir daha bəyan edirik ki, bu günlərdə akademik Ramiz Mehdiyev heç bir yerli və xarici KİV-ə müsahibə verməmişdir. AMEA-nın rəsmi saytında dərc edilmiş açıqlamalar istisna olmaqla, onun adından yayılan heç bir məlumat həqiqəti əks etdirmir.

Сообщение Пресс-службы НАНА
10 сентября 2020 года в газете «Тазадлар» распространена  недостоверная информация о том, что президент НАНА академик Рамиз Мехтиев якобы дал интервью этому органу печати. Напомним, что 9 сентября 2020 года сотрудник этой газеты позвонил академику Рамизу Мехтиеву на рабочий телефон от имени главного редактора и попросил его прокомментировать политические процессы в стране. В свою очередь, президент НАНА заявил, что не намерен давать какие-либо комментарии по поводу политических процессов. В ответ на просьбу прокомментировать взгляды лиц, которые клевещут в периодической печати, особенно Фазаила Агамали и Максима Мусаева, академик Рамиз Мехтиев еще раз подчеркнул, что не воспринимает ни одно из них всерьез. В то же время он сообщил журналисту, что готовится подать в суд на клеветников и что для проведения соответствующего разбирательства нанят адвокат.
Напоминаем, что академик Рамиз Мехтиев в эти дни не давал интервью ни местным, ни зарубежным СМИ. За исключением заявлений, опубликованных на официальном сайте НАНА, никакая информация, распространяемая от его имени, не отражает правду.