AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının balansında olan torpaq sahələri, tikililər, çoxillik əkmələr və torpaqların istifadə vəziyyəti, kənd təsərrüfatı təyinatlı texnika və materiallar barədə məlumatların dəqiqləşdirilməsi və təcrübə sahələrinin idarə edilməsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə akademiya prezidentinin sərəncamı ilə yaradılmış İnventarlaşdırma Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Sosial məsafə gözlənilməklə baş tutan iclasda komissiyanın bir sıra üzvləri "Zoom" platforması vasitəsilə iştirak ediblər.
Toplantıya sədrlik edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova tədbiri açaraq ötən iclasdan keçən dövr ərzində AMEA prezidentinin müvafiq sərəncamlarının icrası istiqamətində komissiya tərəfindən görülən işləri yüksək qiymətləndirib, regionlarda monitorinqlərin aparıldığını və müvafiq arayışın hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Sonra komissiyanın sədri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsinin müdir müavini, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov monitorinq və araşdırmaların nəticələri barədə hesabatı təqdim edib, elmi-tədqiqat bazalarının və dayaq məntəqələrinin nəzdində olan torpaq sahələrinin, texniki vasitələrin və tikililərin istifadəsində mövcud olan problemləri əhatəli şərh edərək, onların həlli üzrə təkliflər paketinin hazırlandığını qeyd edib. Natiq təcrübə bazaları və dayaq məntəqələrinin əsasnamələrinin mövcud olmadığını, torpaqların institutların mandatları və elmi istiqamətlərinə uyğun istifadə edilmədiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra komissiyanın üzvləri, müvafiq institutların məsul şəxsləri müzakirə olunan məsələlərlə bağlı mövcud vəziyyət barədə məlumat verib və onlara ünvanlanmış suallara aydınlıq gətiriblər.
Çıxışlara və müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova İnventarlaşdırma Komissiyası tərəfindən hazırlanmış arayışın, təcrübə bazaları və dayaq məntəqələrinin inkişaf proqramının AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə ediləcəyini bildirib. O, komissiyanın arayışında qeyd edilənlərlə yanaşı, yeni təkliflər irəli sürüb, 2-3 pilot sahənin seçilərək, onlarda nümunəvi təsərrüfatların yaradılmasının vacibliyini söyləyib.
Akademik İradə Hüseynova komissiyanın fəaliyyəti nəticəsində əldə edilən məlumatların və təkliflər paketinin AMEA-da aqrar elm sahəsində fəaliyyətin daha da yüksək səviyyədə təşkilinə, elmi nailiyyət və innovasiyaların tətbiqi işinin gücləndirilməsi istiqamətində ciddi qərarların qəbuluna imkan verəcəyini deyib.

Состоялось очередное заседание Комиссии по инвентаризации НАНА
Очередное заседание Комиссии по инвентаризации, созданной распоряжением президента Академии, было проведено с целью уточнения информации о земельных участках, зданиях, многолетних насаждениях и землепользовании, технике и материалах сельскохозяйственного назначения, находящихся на балансе научных учреждений и организаций НАНА, а также  совершенствования управления опытными полями. Ряд членов комиссии приняли участие в заседании, которая проходила с соблюдением правил социальной дистанции, через платформу «Zoom».
Председатель мероприятия, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова высоко оценила проделанную комиссией работу по выполнению соответствующих поручений президента НАНА, отметив, что в регионах был проведен мониторинг и подготовлены соответствующие справки.
Затем председатель комиссии, заместитель начальника Управления делами Президиума НАНА доктор философии по аграрным наукам Аладдин Эйвазов представил отчет о результатах мониторинга и исследований. Подробно комментируя существующие проблемы использования земельных участков, технических средств и сооружений, находящихся во введении научно-исследовательских баз и опорных пунктов, он отметил, что подготовлен пакет предложений по их решению. Докладчик отметил, что из-зи отсутствия Положений экспериментальных баз и опорных пунктов, земли не используются в соответствии с мандатами и научными направлениями институтов.
Затем члены комиссии, должностные лица профильных институтов проинформировали о текущей ситуации по обсуждаемым вопросам и уточнили адресованные им вопросы.
Подводя итоги выступлений и дискуссий, академик Ирада Гусейнова сообщила, что справка, подготовленная Инвентаризационной комиссией, программа развития экспериментальных баз и опорных пуктов будет обсуждаться на заседании Президиума НАНА. Она выдвинула новые предложения в дополнение к упомянутым в справке комиссии и подчеркнула важность выбора 2-3 пилотных участков и создания на них образцовых хозяйств.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что информация и пакет предложений, полученные в результате деятельности комиссии, позволят НАНА организовать деятельность в области аграрной науки на более высоком уровне, принимать серьезные решения по усилению применения научных достижений и инноваций.