AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Karantin qaydalarına əməl olunması və sosial məsafənin gözlənilməsi ilə, Elmi şuranın əksər üzvlərinin onlayn iştirakını təmin etməklə təşkil olunan iclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İlk olaraq Azərbaycan Respublikasında mövcud olan su təminatı problemi müzakirəyə çıxarılıb. Problemin aktuallığına və yaranma səbəblərinə diqqət çəkən akademik İradə Hüseynova bu il iyulun 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yanında videoformatda keçirilmiş və su təsərrüfatının vəziyyətinə həsr olunmuş müşavirə və həmin müşavirədə müvafiq strukturlar, eləcə də AMEA qarşısında qoyulmuş vəzifələrdən, ölkə Prezidentinin 27 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”ndan danışıb. O, qeyd edib ki, Tədbirlər Planının yerinə yetirilməsinin elmi təminatı məqsədilə AMEA-da İşçi qrup yaradılıb, müxtəlif təşkilatlardan təkliflərin toplanması həyata keçirilib. Ötən dövr ərzində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutlarının alim və mütəxəssisləri tərəfindən də xeyli sayda təkliflər hazırlanıb və rəhbərliyə təqdim edilib.
İclasda qeyd edilən problemlərlə bağlı Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin “Kənd təsərrüfatında suvarmada mövcud problemlər və su ehtiyatlarından səmərəli istifadə” və Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradovun “Azərbaycanın su ehtiyatlarının yaxşılaşdırılmasının və səmərəli istifadəsinin bioloji aspektləri” adlı elmi məruzələri dinlənilib.
Hər iki məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə akademiklər Qərib Məmmədov və Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvləri Zeynal Əkpərov, Novruz Quliyev, İbrahim Cəfərov, Tofiq Məmmədov, biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədov və başqaları fəal iştirak ediblər. Akademik İradə Hüseynova müzakirələrə yekun vuraraq qeyd olunan məsələlərin daha konkret aspektlərdən tədqiqinin davamına ehtiyacın olduğunu vurğulayıb, problemlərin həlli ilə bağlı elmi əsaslı təkliflər paketinin hazırlanmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonra gündəlikdəki digər məsələlərin müzakirəsi aparılıb. Akademik İradə Hüseynova AMEA-da magistratura təhsilinin təşkili ilə bağlı görülən işlərdən və bu istiqamətdə həyata keçirilən yeniliklərdən danışıb. Təhsilin bu pilləsinin akademiyada təşkilinin üstünlüklərini qeyd edən natiq AMEA-nın institutlarının magistrlərinin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin doktorantura pilləsinə qəbul edilmələrini burada aparılan təhsilin keyfiyyət göstəricisi kimi qiymətləndirib. O, bölmədə yalnız Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Genetik Ehtiyatlar və Botanika institutlarında magistratura təhsilinin mövcud olduğunu qeyd edib və 2021-2022-ci tədris ili üçün qəbul sifarişlərini formalaşdırarkən bölmənin digər institutları üçün magistr hazırlığında bu üç institutun imkanlarından istifadə edilməsini tövsiyə edib.
İclasın gündəliyində yer alan digər məsələ BTEB-in institutlarında doktorantura və dissertanturaya növbəti qəbulun təşkili və keçirilməsi barədə olub. İnstitutlarda qəbul prosesinin yüksək səviyyədə və şəffaf şəkildə təşkili ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Tədbirdə bölmənin bəzi əməkdaşlarının BTEB-in Fəxri fərmanına layiq görüldüklərini diqqətə çatdıran akademik İradə Hüseynova təltifçilərin elmi fəaliyyətlərinin bölmənin əldə etdiyi uğurlara real töhfə verdiyini söyləyib. Pandemiya dövrü ilə bağlı qaydalar nəzərə alınaraq fəxri fərmanlar təqdim olunmaq üçün institut direktorlarına təhvil verilib.
Daha sonra bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Biologiya elmləri doktoru, dosent Zümrüd Məmmədovanın öz xahişi əsasında Dendrologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsindən azad edilməsi və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Minarə Həsənovanın həmin institutun elmi katibi vəzifəsinə təyin edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatətlərin qaldırılması qərara alınıb. Biologiya elmləri doktoru, professor Əliyar İbrahimov isə Dendrologiya İnstitutunun Sistematika laboratoriyasının müdiri vəzifəsinə təsdiqlənib.

A regular meeting of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held. Opening the event, organized in accordance with the rules of the quarantine regime and the observance of social distance, the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova introduced the participants to the issues on the agenda.
In advance, the problem of water supply in the Republic of Azerbaijan was discussed. Focusing on the relevance and causes of this problem, academician Irada Huseynova spoke about the video meeting on the state of water management with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on July 23 this year, the tasks set for the relevant structures, including ANAS, and “Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources ", approved by the Order of the President of the country dated July 27, 2020.
She noted that in order to provide scientific support for the implementation of the Action Plan, a Working Group was created in ANAS and proposals from various organizations were collected. Over the past period, scientists and specialists of the institutes of the Division of Biological and Medical Sciences prepared and submitted a large number of proposals to the management.
In connection with the problems raised at the meeting, the lectures of the Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev on “Problems of irrigation in agriculture and rational use of water resources” and acting Director of the Institute of Microbiology, corresponding member of ANAS Panah Muradov on "Biological aspects of improving and rational use of water resources in Azerbaijan” were delivered.
Extensive discussions took place around the lecture. Academicians Garib Mammadov and Valida Alizade, corresponding members of ANAS Zeynal Akparov, Novruz Guliyev, Ibrahim Jafarov, Tofik Mammadov, Doctor of Biological Sciences Elshad Ahmadov and others took an active part in the discussions. Summing up the results of the discussion, academician Irada Huseynova stressed the need to continue studying these issues in more specific aspects, noting the importance of preparing a package of scientifically based proposals for solving problems.
Then other issues on the agenda were discussed. Academician Irada Huseynova spoke about the work done in connection with the organization of the master studies in ANAS and the innovations introduced in this direction. Noting the advantages of organizing this stage of education at the academy, the speaker assessed the admission of master graduates of ANAS institutes to doctoral studies at prestigious foreign universities as an indicator of the quality of education conducted here. She noted that only the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, the Institute of Genetic Resources and the Institute of Botany have a master's degree, and recommended that other institutes of the division use the capabilities of these three institutes when preparing master's applications for the 2021-2022 academic year.
The next issue on the agenda of the meeting was related to the organization and conduct of the next admission to doctoral studies and dissertations at the institutes of the DBMS.
Noting that some of the employees of the department were awarded with certificates of honor of the Department of International Relations, academician Irada Huseynova brought to attention that the scientific activities of the awarded persons made a real contribution to the success of the division.
Then a number of personnel issues were considered. It was decided to submit to the Presidium of ANAS a petition for dismissal at the own request of the Deputy Director for Science of the Institute of Dendrology, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Zumrud Mammadova, and the appointment of the Scientific Secretary of the Institute of Ph.D. in Biology, Associate Professor Minara Hasanova. Doctor of Biological Sciences, Professor Aliyar Ibrahimov was appointed head of the Laboratory of Systematics of the Institute of Dendrology.