AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Karantin qaydalarına əməl olunması və sosial məsafənin gözlənilməsi ilə, Elmi şuranın əksər üzvlərinin onlayn iştirakını təmin etməklə təşkil olunan iclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İlk olaraq Azərbaycan Respublikasında mövcud olan su təminatı problemi müzakirəyə çıxarılıb. Problemin aktuallığına və yaranma səbəblərinə diqqət çəkən akademik İradə Hüseynova bu il iyulun 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yanında videoformatda keçirilmiş və su təsərrüfatının vəziyyətinə həsr olunmuş müşavirə və həmin müşavirədə müvafiq strukturlar, eləcə də AMEA qarşısında qoyulmuş vəzifələrdən, ölkə Prezidentinin 27 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”ndan danışıb. O, qeyd edib ki, Tədbirlər Planının yerinə yetirilməsinin elmi təminatı məqsədilə AMEA-da İşçi qrup yaradılıb, müxtəlif təşkilatlardan təkliflərin toplanması həyata keçirilib. Ötən dövr ərzində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutlarının alim və mütəxəssisləri tərəfindən də xeyli sayda təkliflər hazırlanıb və rəhbərliyə təqdim edilib.
İclasda qeyd edilən problemlərlə bağlı Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin “Kənd təsərrüfatında suvarmada mövcud problemlər və su ehtiyatlarından səmərəli istifadə” və Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradovun “Azərbaycanın su ehtiyatlarının yaxşılaşdırılmasının və səmərəli istifadəsinin bioloji aspektləri” adlı elmi məruzələri dinlənilib.
Hər iki məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə akademiklər Qərib Məmmədov və Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvləri Zeynal Əkpərov, Novruz Quliyev, İbrahim Cəfərov, Tofiq Məmmədov, biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədov və başqaları fəal iştirak ediblər. Akademik İradə Hüseynova müzakirələrə yekun vuraraq qeyd olunan məsələlərin daha konkret aspektlərdən tədqiqinin davamına ehtiyacın olduğunu vurğulayıb, problemlərin həlli ilə bağlı elmi əsaslı təkliflər paketinin hazırlanmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonra gündəlikdəki digər məsələlərin müzakirəsi aparılıb. Akademik İradə Hüseynova AMEA-da magistratura təhsilinin təşkili ilə bağlı görülən işlərdən və bu istiqamətdə həyata keçirilən yeniliklərdən danışıb. Təhsilin bu pilləsinin akademiyada təşkilinin üstünlüklərini qeyd edən natiq AMEA-nın institutlarının magistrlərinin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin doktorantura pilləsinə qəbul edilmələrini burada aparılan təhsilin keyfiyyət göstəricisi kimi qiymətləndirib. O, bölmədə yalnız Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Genetik Ehtiyatlar və Botanika institutlarında magistratura təhsilinin mövcud olduğunu qeyd edib və 2021-2022-ci tədris ili üçün qəbul sifarişlərini formalaşdırarkən bölmənin digər institutları üçün magistr hazırlığında bu üç institutun imkanlarından istifadə edilməsini tövsiyə edib.
İclasın gündəliyində yer alan digər məsələ BTEB-in institutlarında doktorantura və dissertanturaya növbəti qəbulun təşkili və keçirilməsi barədə olub. İnstitutlarda qəbul prosesinin yüksək səviyyədə və şəffaf şəkildə təşkili ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Tədbirdə bölmənin bəzi əməkdaşlarının BTEB-in Fəxri fərmanına layiq görüldüklərini diqqətə çatdıran akademik İradə Hüseynova təltifçilərin elmi fəaliyyətlərinin bölmənin əldə etdiyi uğurlara real töhfə verdiyini söyləyib. Pandemiya dövrü ilə bağlı qaydalar nəzərə alınaraq fəxri fərmanlar təqdim olunmaq üçün institut direktorlarına təhvil verilib.
Daha sonra bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Biologiya elmləri doktoru, dosent Zümrüd Məmmədovanın öz xahişi əsasında Dendrologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsindən azad edilməsi və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Minarə Həsənovanın həmin institutun elmi katibi vəzifəsinə təyin edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatətlərin qaldırılması qərara alınıb. Biologiya elmləri doktoru, professor Əliyar İbrahimov isə Dendrologiya İnstitutunun Sistematika laboratoriyasının müdiri vəzifəsinə təsdiqlənib.

Состоялось онлайн-заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук
Состоялось очередное заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА. Открывая мероприятие, организованное в соответствии с правилами карантинного режима и соблюдением социальной дистанции, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова ознакомила участников с вопросами повестки дня.
Сначала обсуждалась проблема водоснабжения в Азербайджанской Республике. Акцентируя внимание на актуальности и причинах данной проблемы, академик Ирада Гусейнова рассказала о прошедшем в видео формате совещании, посвященном состоянии водного хозяйства с участием Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 23 июля этого года, задачах, поставленных перед соответствующими структурами, в том числе НАНА, и  «Плане действий на 2020-2022 годы по обеспечению эффективного использования водных ресурсов», утвержденном Распоряжением Президента страны от 27 июля 2020 года.
Она отметила, что с целью научного обеспечения выполнения Плана действий в НАНА была создана Рабочая группа и собраны предложения от различных организаций. За истекший период учеными и специалистами институтов Отделения биологических и медицинских наук подготовлено и передано руководству большое количество предложений.
В связи с проблемами, затронутыми на заседании, были заслушаны доклады директора Института почвоведения и агрохимии члена-корреспондента НАНА Аловсата Гулиева «Проблемы орошения в сельском хозяйстве и рационального использования водных ресурсов» и и.о. директора Института микробиологии члена-корреспондента НАНА Панаха Мурадова «Биологические аспекты улучшения и рационального использования водных ресурсов Азербайджана».
Состоялись широкие обсуждения вокруг докладов. В обсуждениях приняли активное участие академики Гариб Мамедов и Валида Ализаде, члены-корреспонденты НАНА Зейнал Акпаров, Новруз Гулиев, Ибрагим Джафаров, Тофик Мамедов, доктор биологических наук Эльшад Ахмедов и другие. Подводя итоги дискуссии, академик Ирада Гусейнова подчеркнула необходимость продолжения изучения этих вопросов в более конкретных аспектах, отметив важность подготовки пакета научно обоснованных предложений для решения проблем.
Затем были обсуждены прочие вопросы повестки дня. Академик Ирада Гусейнова рассказала о проделанной работе в связи с организацией магистратуры в НАНА и нововведениях, внедряемых в этом направлении. Отмечая преимущества организации данной ступени образования в академии, докладчик оценила прием магистров институтов НАНА в докторантуру престижных зарубежных вузов как показатель качества проводимого здесь образования. Она отметила, что только в Институте молекулярной биологии и биотехнологий, Институте генетических ресурсов и Институте ботаники имеется магистерское образование, и рекомендовала прочим институтам отделения использовать возможности этих трех институтов при подготовке магистерских заявок на 2021-2022 учебный год.
Очередной вопрос повестки дня заседания был связан с организацией и проведением очередного приема в докторантуру и диссертацию в институтах ОБМН.
Отметив, что некоторые сотрудники отделения награждены Почетными грамотами ОБМН, академик Ирада Гусейнова довела до внимания, что научная деятельность награжденных лиц внесла реальный вклад в успехи отделения.
Затем был рассмотрен ряд кадровых вопросов. Было решено подать в Президиум НАНА ходатайство об увольнении по собственной просьбе заместителя директора по научной работе Института дендрологии доктора биологических наук, доцента Зумруд Мамедовой и назначении на должность ученого секретаря института доктора философии по биологии, доцента Минары Гасановой. Доктор биологических наук, профессор Алияр Ибрагимов был назначен заведующим лабораторией систематики Института дендрологии.