Akademik Ramiz Mehdiyev Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının həqiqi üzvü seçilib
Belarus Milli Elmlər Akademiyasının (BMEA) sədrliyi ilə Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyası (BEAA) Şurasının 33-cü iclası videokonfrans formatında keçirilib. Tədbirə MDB ölkələri, Çin Xalq Respublikası, Monteneqro, Monqolustan, Vyetnamdan BEAA-nın tamhüquqlu və assosiativ üzvü olan elmlər akademiyaları, aparıcı universitetlər, tədqiqat institutları və elm fondlarının rəhbərləri qatılıblar.
İclasda BEAA-nın tamhüquqlu üzvü olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev və AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev iştirak ediblər.
BMEA-nın sədri, BEAA-nın rəhbəri akademik Vladimir Qusakov 2019-2020-ci illər ərzində Assosiasiyanın fəaliyyət nəticələri və 2021-ci il üçün qarşıya qoyulan vəzifələri haqqında məlumat verib. BEAA-nın elmi şuraları, onların tərkibi, Gənc Alimlər Şurasının əsasnaməsi müzakirəyə çıxarılıb. Tədbir zamanı M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti, Kurçatov İnstitutu Milli Tədqiqat Mərkəzi, Moskva Fizika və Texnika İnstitutu, Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu və Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu BEAA-nın tamhüquqlu üzvü kimi təsdiq edilib.
Assosiasiyanın əsasnaməsində bəzi dəyişikliklərin edilməsi müzakirə edilib və ilk dəfə olaraq BEAA-nın həqiqi üzvlərinin seçilməsi üzrə müddəa əlavə edilib. Həqiqi üzvlüyə ilk olaraq BEAA-nın fəaliyyətində və elmdə böyük töhfələri olmuş alimlərin seçilməsi təklif edilib.
Assosiasiya üzvləri Azərbaycan tərəfindən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin namizədliyini irəli sürüb. Builki namizədlərin siyahısına, həmçinin BMEA aparatının rəhbəri, BEAA-nın sədr müavini Pyotr Vityaz, Kurçatov İnstitutu Milli Tədqiqat Mərkəzinin prezidenti Mixail Kovalçuk, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin rektoru Viktor Sadovniçiy, Moskva Fizika və Texnika İnstitutunun rektoru Nikolay Kudryavtsev, Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun direktoru Viktor Matveyev, Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu Şurasının sədri Vladislav Pançenko, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Sibir Bölməsinin sədri Valentin Parmon, REA-nın vitse-prezidenti Vladimir Çexonin, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Anton Naumovetsin adları daxil edilib. Seçimlər açıq səsvermə yolu ilə keçirilib və namizədlər BEAA-nın həqiqi üzvlüyünə yekdilliklə qəbul edilib.
AMEA kollektivi adından akademik Ramiz Mehdiyevi BEAA-nın həqiqi üzvü seçilməsi münasibətilə ürəkdən təbrik edirik.

The 33rd meeting of the Council of the International Association of Academies of Sciences (IAAS) chaired by the National Academy of Sciences of Belarus (NASA) was held in a video conference format. The event was attended by heads of academies of sciences, leading universities, research institutes and science foundations from the CIS countries, the People's Republic of China, Montenegro, Mongolia and Vietnam, which are active and associate members of the IAAS.
The meeting was attended by the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev and the First Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev by the Azerbaijan National Academy of Sciences, an active member of the IAAS.
Chairman of NASA, head of IAAS academician Vladimir Gusakov informed about the results of the Association's activities in 2019-2020 and the tasks for 2021. The scientific councils of the IAAS, their composition, regulations of the Council of Young Scientists were discussed. During the event, Moscow State University named after M.V. Lomonosov, National Research Center of the Kurchatov Institute, Moscow Institute of Physics and Technology, Joint Institute for Nuclear Research and Russian Foundation for Fundamental Research were approved as active members of the IAAS.
Some changes were discussed in the charter of the association, and for the first time a provision on the election of active members of the IAAS was added. First of all, it was proposed to select scientists who have made significant contributions to the activities and science of the IAAS.
The members of the association nominated the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev from Azerbaijan. This year's list also includes Pyotr Vityaz, head of the NASA Office, Deputy Chairman of the IAAS, Mikhail Kovalchuk, President of the National Research Center of the Kurchatov Institute, Viktor Sadovnichy, rector of the Moscow State University named after M.V. Lomonosov, Nikolai Kudryavtsev, rector of the Moscow Institute of Physics and Technology, etc.
The elections were held by open ballot and the candidates were unanimously accepted as active members of the IAAS.
On behalf of the staff of ANAS, we sincerely congratulate academician Ramiz Mehdiyev on his election as an active member of IAAS.