AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Neqativ fondunda Şuşa şəhərindəki Yuxarı Gövhər ağa məscidini əks etdən, 1934-cü ilə aid fotoşəklin neqativi qorunur.
Yuхarı Gövhər ağa məscidi və ya Şuşa cümə məscidi Şuşa şəhərinin mərkəzi meydanında yerləşən və şəhər ərazisində tikilmiş ən qədim məsciddir. Yuхarı Gövhər ağa məscidinin inşası dörd mərhələdə həyata keçirilib. Ərazidə ilk məscid Pənahəli xanın göstərişi ilə təxminən 1750-ci illərdə qamışdan inşa edilib. İbrahimxəlil xan hakimiyyətə gəldikdən sonra 1768-1769-cu illərdə qamış məscidin yerində daşdan yeni məscid tikilib. XIX əsrin I yarısında Gövhər ağanın maddi dəstəyi ilə İbrahimxəlil xanın yararsız hala düşmüş məscidinin yerində qoşa minarəli üçüncü məscid inşa edilib.
1883-cü ildə Gövhər ağanın maddi vəsaiti əsasında memar Kərbəlayi Səfixan Qarabaği tərəfindən Şuşanın dördüncü və sonuncu cümə məscidi inşa olunub. Məscid Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən ölkə əhəmiyyətli tarix-mədəniyyət abidəsi kimi qeydiyyata alınıb.
Erməni silahlı qüvvələrinin Şuşanı işğalı nəticəsində Yuxarı Gövhər ağa məscidi üzərində yerləşən və Azərbaycan dilində yazılmış lövhə ermənilər tərəfindən sökülüb, əvəzində erməni dilində “Tarixi-mədəni abidə, Yuxarı məscid, 1883, dövlət tərəfindən qorunur” sözlərini əks etdirən lövhə vurulub. Təmir-bərpa işləri bəhanəsi ilə ermənilər Yuxarı Gövhər ağa məscidinin daxili interyerini dəyişib və bundan sonra abidənin Azərbaycan xalqına mənsub olmaması barədə iddialar irəli sürüblər.

The museum contains a negative photograph of the Yukhari Govhar Agha mosque in Shusha
The Negative Fund of the National Museum of the History of Azerbaijan, ANAS, contains a negative photograph of 1934, which depicts the Yukhari Govhar Agha Mosque in Shusha.
Yukhari Govkhar Agha Mosque or Shusha Juma Mosque is the oldest mosque built on the central square of Shusha.
In 1883, the fourth and last Juma mosque in Shusha was built by the architect Karbalay Safikhan Karabakhi with the financial means of Govhar Agha. The mosque is registered by the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan as a historical and cultural monument of national importance.
As a result of the occupation of Shusha by the Armenian armed forces, the Armenians demolished a memorial plaque at the Yukhari Govhar Agha mosque in Azerbaijani, and installed a memorial plaque in Armenian with the inscription "Historical and cultural monument, Yukhari mosque, 1883, protected by the state." Under the pretext of carrying out repair work, the Armenians changed the interior of the Yukhari Govhar Agha mosque, and then declared that the monument does not belong to the Azerbaijani people.