Yerə yaxınlaşmaqda olan asteroid atmosferdə yana bilər
NASA-nın proqnozuna görə, noyabrın 2-də Yerə minimal məsafədən yaxınlaşmalı olacaq potensial təhlükəli 2018 VP1 asteroidi böyük ehtimal ki, atmosferdə yanacaq. Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyası Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunun elmi işçisi Leonid Yelenin müsahibəsində söyləyib.
Leonid Yeleninin sözlərinə görə, asteroidin ölçüsü cəmi iki metrdir. Əgər bu, həmin geniş yayılmış daş asteroiddirsə, onda atmosferdə yanacaq. Belə nəticə həmin obyektin trayektoriyasına dair astronomlarda olan məlumata əsaslanır. Yeni hesablamalar üçün əlavə informasiya tələb edilir ki, bu da alimlərdə hələ ki yoxdur.
NASA mütəxəssisləri bu asteroidin uçuş trayektoriyasını dəqiqləşdirdikdən və noyabr ayında Yer kürəsindən təhlükəli məsafədə keçəcəyi barədə fikir irəli sürdükdən sonra - avqust ayından etibarən ona diqqət artıb. Proqnozlara görə, asteroid noyabrın 2-də Yerdən təqribən 420 min kilometr məsafədə keçəcək. Asteroidin planetimizlə toqquşma ehtimalı 0,41 faizdir ki, bu da yüksək göstərici hesab edilir. Lakin L.Yeleninin fikrincə, kifayət qədər informasiya olmadığı üçün qiymətləndirmə kobud aparılıb. O, asteroidin Çin, Meksika və ya Sakit okean üzərindən Yerin atmosferinə daxil olacağını istisna etmir. Asteroid Günəş tərəfdən Yerə yaxınlaşacağı üçün bu hadisəni alimlərə izləmək çox çətin olacaq.
Diametri iki metr olan bu asteroid 2018-ci ildə ZTF teleskopu ilə Palomar rəsədxanasında (Kaliforniya ştatı, ABŞ) kəşf edilib.

Приближающийся к Земле астероид может сгореть в атмосфере
Потенциально опасный астероид 2018 VP1, который, согласно прогнозу NASA, должен приблизиться к Земле на минимальное расстояние 2 ноября, с высокой долей вероятности сгорит в атмосфере. Об этом сообщил астроном Леонид Еленин, научный сотрудник Института прикладной математики РАН.
«Размер [астероида] - всего пара метров. Если это самый распространенный каменный астероид, то он сгорит в атмосфере», - отметил ученый.
Ученый уточнил, что эти выводы основаны на данных о траектории объекта, имеющихся у астрономов. Для новых расчетов требуется дополнительная информация, которой астрономы пока не располагают.
«Никаких новых данных по нему нет, так что новых расчетов тоже пока нет. Вряд ли что-то появится до его пролета [на минимальном расстоянии от Земли]», - заключил он.
В августе этого года данное небесное тело привлекло внимание общественности после того, как специалисты NASA уточнили траекторию его полета и пришли к выводу, что в ноябре этого года он подойдет на опасное расстояние от Земли. Согласно прогнозам, в понедельник, 2 ноября, астероид пролетит примерно в 420 тыс. километров от Земли и, возможно, даже столкнется с нашей планетой. В соответствии с их расчетами, вероятность этого составляет около 0,41%, что является очень высоким показателем такого рода, по меркам астрономов.