Canlarını Azərbaycanın ərazi bütövlüyü yolunda qurban vermiş Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi dekabrın 4-də saat 12:00-da bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
İnsanlar şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyib, onların xatirəsinə hörmət və ehtiramlarını bir dəqiqəlik sükutla ifadə ediblər. Dövlət bayraqları endirilib, nəqliyyatın hərəkəti dayanıb, avtomobillərdən, gəmilərdən səs siqnalları verilib.
Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında da hörmətlə anılıb.
Anım gününün ikonası Şuşanın rəmzi sayılan “Xarı Bülbül”dür.
Qeyd edək ki, sükut dəqiqəsi Prezident İlham Əliyevin Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsinin yad edilməsi haqqında Sərəncamı ilə elan olunub.
Bu gün Azərbaycanın bütün şəhər və rayonlarındakı məscidlərdə, kilsə və sinaqoqlarda Vətən müharibəsi şəhidlərinin anma mərasimləri keçiriləcək.
Xatırladaq ki, Vətən müharibəsində Silahlı Qüvvələrimizin 2783 hərbi qulluqçusu şəhid olub. Hərbi əməliyyatlar zamanı yaralanmış 1245 əsgər və zabitin tibb müəssisələrində müalicəsi davam etdirilir.

Минутой молчания была почтена память шехидов Отечественной войны
4 декабря в 12:00 минутой молчания была почтена память шехидов Отечественной войны, отдавших свои жизни за восстановление территориальной целостности Азербайджана.
Люди выразили свое уважение и почтение к памяти шехидов минутой молчания, были приспущены государственные флаги, приостановлено движение транспорта, прозвучали гудки пароходов.
Светлая память шехидов была почтена и в научных учреждениях и организациях НАНА.
Олицетворением Дня памяти является «Хары бюльбюль», который считается символом города Шуши.
Отметим, что минута молчания была объявлена по Распоряжению Президента Ильхама Алиева о почтении памяти шехидов Отечественной войны.
Сегодня в мечетях, церквях и синагогах, расположенных во всех городах и районах Азербайджана, пройдут церемонии почтения памяти шехидов Отечественной войны.
Напомним, что в Отечественной войне погибли 2783 военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана. Лечение 1245-ти раненых во время боевых действий солдат и офицеров продолжается.