Alimlər Ölü dənizdə Yer üzündə həyatın yaranması ilə bağlı olan fosfor aşkarlayıblar
Ölü dənizin sahillərində ilk dəfə olaraq tsiklofosfatlar – qeyri-üzvi molekullar aşkarlanıb. Bunların Yer üzündə həyatın yaranmasında mühüm rol oynadığı güman edilir. Əvvəllər tədqiqatçılar təbiətdə bənzər birləşməyə rast gəlməyiblər. Araşdırmanın nəticələri “Geology” jurnalında dərc edilib.
Bioloqların fikrincə, Yer üzündə ilk canlı orqanizmlər arxey erasında (təqribən 4 milyard il əvvəl başlayıb və 2,5 milyard il əvvəl başa çatıb) yaranıb. Onların dəqiq yaranma tarixi mübahisə predmeti olaraq qalır. Hələlik onu söyləmək olar ki, qədim dünyanın okeanlarında həyat azı 3,4 milyard il əvvəl mövcud idi. Lakin geoloqların çoxu hesab edir ki, ilk mikroblar daha əvvəl yaranıb.
Alimlərin bir qismi həyatın okeanda deyil, quruda – qeyzerlərin və vulkanların ətrafında meydana gəlməsi fikrinə inanmağa başlayırlar. İlk canlı orqanizmlərin yüksək temperatura dözümlü olması, habelə quruda bor, fosfor, molibden və azotun - həyat üçün vacib elementlərin çoxluğu bunu təsdiq edir. Onların suda konsentrasiyası çox aşağı olub.
Ölü dənizin sahillərində aparılan geoloji işlər zamanı Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin professoru Sergey Britvinin rəhbərliyi ilə rusiyalı və israilli alimlər müasir Yer kürəsində fosforun ilkin ehtiyatlarının analoqunu ilk dəfə olaraq aşkarlayıblar. Onlar tsiklofosfatlar sinfindən qeyri-üzvi birləşmələrdir.
Tədqiqatçılar yazırlar ki, tsiklofosftların suda parçalanması səbəbindən böyük miqdarda enerji yaranır. Bu, fosfor turşusu qalıqlarını üzvi molekullara birləşdirməyə kifayət edir. Buna görə də tez-tez onları Yer üzünün erkən dövründə fosforun başlıca prebiotik mənbəyi hesab edirlər. Problem onda idi ki, əvvəllər planetdə tsiklofosfatlar aşkar edilməmişdi.
Əvvəlcə alimləri digər mineralların yerli yataqları, yəni fosfidlər - tərkibində oksigen olmayan fosfor birləşmələri maraqlandırıb. Fosfidlər geotermal bulaqların və qeyzerlərin ətrafında kiçik miqdarda yaranır. Onlar da tsiklofosfatlatın formalaşması üçün başlanğıc xammal olmaqla həyatın yaranmasında vacib rol oynaya bilər.
Tədqiqatçıların fikrincə, müasir litosferdə fosfidlərin nadirliyi o demək deyil ki, onlar Yer üzündə əvvəllər yayılmayıb, belə ki, geokimyəvi mühit milyard illər əvvəl indikindən əhəmiyyətli dərəcədə fərqli idi. Zaman keçdikcə Yerin atmosferi daha çox oksigenlə zənginləşirdi və yeni mühitdə oksidləşmə tsiklofosfatların yaranmasına gətirib çıxara bilərdi.
Alimlər Ölü dənizin cənub sahilində bu proseslərin izini tapıblar. Həmin ərazidə qeyri-adi dərəcədə rəngarəng olan çöküntü dağ süxurları yataqları var. Həmin süxurlar ən yüksək temperatura da tab gətirmiş olduğu üçün qədim dünyada meteorit zərbələri və ya vulkanik fəallıq nəticəsində yarandığı güman edilən tsiklofosfatların axtarışı üçün maraqlıdır. S.Britvin və onun həmkarları mərkəzində dəmir və nikel tsiklofosfat hissəciklərinin olduğu fosfid dənələri tapıblar. Bu onu göstərir ki, birləşmələrin ikinci tipi yüksək temperaturda fosfidlərin oksidləşməsi nəticəsində yaranıb. Bütövlükdə bu proses qədim dünyada təqribən nəyin baş verdiyin təkrarlayır.
Ona görə də rusiyalı geoloqlar hesab edirlər ki, Ölü dənizin ətrafındakı dağ süxurlarına planetimizdə təkamülün ilkin mərhələlərində tərkibində fosfor olan maddələrin yaranmasını əks etdirən sistem kimi baxmaq olar. Təbii tsiklofosfatların aşkarlanması alimləri planetimizdə həyatın yaranmasına səbəb olan mürəkkəb molekulların necə sintez olunmasını başa düşməyə yaxınlaşdırır.

Благодаря их исследованию ученые надеются лучше узнать, как именно на нашей планете появились первые живые организмы.
На берегах Мертвого моря впервые нашли циклофосфаты – неорганические молекулы, которые предположительно играли важную роль в формировании жизни на Земле. Ранее ученые никогда не встречали подобные соединения в природе. Результаты исследования опубликовал научный журнал Geology.
Биологи предполагают, что первые живые организмы появились на Земле во время архейской эры, которая началась примерно 4 млрд лет назад, а закончилась 2,5 млрд лет назад. Точное время их появления, как и конкретные механизмы происхождения, пока остаются предметом споров. Пока можно сказать только то, что жизнь существовала в первичных океанах Земли как минимум 3,4 млрд лет назад. Однако многие геологи считают, что первые микробы появились гораздо раньше.
Часть ученых начинают склоняться к тому, что жизнь появилась не в океане, а на суше, в окрестностях гейзеров и вулканов. В пользу этого говорит то, что первые живые организмы были очень хорошо приспособлены к высоким температурам, а также то, что на суше было много бора, фосфора, молибдена и азота – критически важных элементов для жизни, концентрация которых в водах океана была крайне низкой.
Во время геологических работ на берегах Мертвого моря российские и израильские ученые под руководством профессора Санкт-Петербургского государственного университета Сергея Бритвина впервые обнаружили аналоги первичных запасов фосфора на современной Земле. Они представляли собой неорганические соединения класса циклофосфатов.
«Из-за разложения циклофосфатов в воде вырабатывается большое количество энергии. Ее хватает на то, чтобы присоединить остаток фосфорной кислоты к молекулам органики. Поэтому их часто считают главным источником пребиотического фосфора на ранней Земле. Проблема заключалась в том, что на планете раньше циклофосфатов не находили», – пишут исследователи в статье.
Сперва ученых интересовали местные залежи других минералов – фосфидов, то есть соединений фосфора, в составе которых нет кислорода. Фосфиды образуются в небольших количествах в окрестностях геотермальных источников и гейзеров. Они тоже могли играть важную роль в зарождении жизни, служа исходным сырьем для образования циклофосфатов.
«Редкость фосфидов в современной литосфере не означает, что они не были распространены на Земле ранее, так как геохимическая среда миллиарды лет назад значительно отличалась от сегодняшней. Со временем атмосфера Земли все больше насыщалась кислородом, и окисление в новой среде могло привести к образованию циклофосфатов», – пояснил Бритвин.
Ученые нашли возможные следы работы этих процессов у южного берега Мертвого моря, на территории так называемого бассейна Хатурим. Там залегают осадочные горные породы, окрашенные необычно пестро. Эти породы пережили нагрев до высоких температур, поэтому они особенно интересны для поиска циклофосфатов, которые, предположительно, возникали на древней Земле в результате ударов метеоритов или проявлений вулканической активности.
Бритвин и его коллеги обнаружили зерна фосфидов, в центральной части которых оказались «заточены» частицы циклофосфатов железа и никеля. Их соседство указывает на то, что второй тип соединений образовался в результате окисления фосфидов при высоких температурах. В целом этот процесс повторяет то, что предположительно происходило на древней Земле.
Поэтому российские геологи считают, что горные породы окрестностей Мертвого моря можно рассматривать как систему, которая воспроизводит образование фосфорсодержащих веществ на ранних стадиях эволюции Земли. Обнаружение природных циклофосфатов приближает ученых к пониманию того, как синтезировались сложные молекулы, которые привели к возникновению жизни на нашей планете.