Mərkəzi Elmi Kitabxananın əməkdaşları Birləşmiş Krallığa səfər ediblər
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) direktoru, tibb elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanovanın rəhbərliyi ilə kitabxananın bir qrup əməkdaşı Birləşmiş Krallığa səfər ediblər.
Məqsəd modeli MEK-in sisteminə uyğun olan kitabxanaların təcrübəsinin öyrənilməsi, onun müsbət və mənfi xüsusiyyətləri ilə tanışlıq, o cümlədən kitabxananın İKT ehtiyaclarının ödənilməsi prosesində ortaya çıxan problemlərin səmərəli həlli yollarının araşdırılması idi.
Səfər zamanı Britaniya Kitabxanasının London və York şəhərlərində yerləşən bölmələrində bir sıra mühüm görüşlər keçirilib. Görüşlərdə sözügedən kitabxanaların kataloq və elektron məlumat bazalarının əlaqələndirilməsi, müxtəlif formatlarda daxil olan informasiyanın qeydiyyata salınması, çap və elektron variantda nüsxələrin əldə edilməsi, kataloqlaşdırma və rəqəmsallaşdırma təcrübəsi, o cümlədən kitabxanaların fəaliyyət istiqamətləri ilə tanışlıq olub. Müasir kitabxana-informasiya xidmətinin təşkili, idarə olunması və s. məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Nümayəndə heyəti yeni kataloqlaşdırma standartını tam şəkildə təmin edən avadanlıq və proqram, müasir kitabxana idarəetmə texnologiyaları, eləcə də kitabxana strukturu və işçi heyəti üçün peşə standartları ilə tanış olublar.
Səfər çərçivəsində Britaniya Kitabxanasından “Milli Rəqəmsal Yaddaş” üçün ödənişli əsaslarla məlumatların əldə olunması, əməkdaşlıq şəraitində MEK-dən kitabların Britaniya Kitabxanasına göndərilməsi, ölkəmizdə Qərb standartlarına cavab verən nəşriyyat evlərinin şəbəkə siyahısına alınması, kitabxana işinin müxtəlif sahələrinə dair müzakirələr aparılıb.

Associates of the Central Scientific Library paid visit to the United Kingdom
A group of associate of the Central Scientific Library (CSL) led by Leyla Imanova, director PhD in medical sciences, paid visit to the United Kingdom.
The purpose was to learn experience of the libraries are consistent with a model system of CSL, to familiar with its positive and negative features, including to investigate effective solutions of the problems that arise in the process of ICT needs of the library.
During the visit, several vital meetings were held in the departments of The British Library in London and York cities. Meetings aimed at coordinating of library catalog and electronic databases, registrating the obtained data in a variety of formats, obtaining copies in print and electronic form, cataloging and digitization experience, including familiarity with the activities of the library. Moreover, were exchanged views on the issues of modern library and information survey organization, management etc. The delegation got acquainted with new cataloging standard that provides a full range of hardware and software, modern library management technologies, as well as professional standards for library structure and staff.
Within the visit, discussions on acquisition of data from British Library for “National Digital Memory” on a fee basis, importing the books from the British Library in cooperation with CSL, registering the publishing houses of the country that meet western standards into network list and on various aspects of library work.