İngiltərənin Kembric Universitetinin elmi işlər üzrə direktoru, Dr.Devid Mundi AMEA Fizika İnstitutunda olub.
Qonaq institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədovla görüşüb.
Görüş çərçivəsində Fizika İnstitutu ilə Kembric Universiteti arasında birgə elmi layihələrin həyata keçirilməsi, müasir standartlara cavab verən maddi-texniki bazanın yaradılması, kadr hazırlığı və uzunmüddətli elmi mübadilələrin aparılması məsələləri müzakirə edilib.
D.Mundi institutun İnnovasiya sektorunda fəaliyyət göstərən “Keçirici Elektron Mikroskopiyası” (Transmission Electron Microscopy-TEM), EPR (Elektron Paramaqnit Rezonansı), AFM (Atom Qüvvət Mikroskopu) və digər cihazlarla da yaxından tanış olub. İnstitutun gənc alimlərinin elmi fəaliyyətləri ilə də maraqlanan qonaq elmi müəssisədə yaradılmış şəraiti yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə elmi müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, innovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov, İnnovasiya sektorunun rəhbəri, professor Emil Hüseynov və başqaları da iştirak ediblər.

Ученый из Англии посетил Институт физики НАНА
Заместитель директора Кембриджского университета по научной работе (Англия) Девид Мунди посетил Институт физики НАНА.
Гость встретился с директором института, членом-корреспондентом НАНА Назимом Мамедовым.
В рамках встречи были обсуждены вопросы о реализации совместных научных проектов между Институтом физики и Кембриджским университетом, создании материально-технической базы, отвечающей современным стандартам, а также долгосрочном научном обмене и кадровой подготовке.
Д.Мунди ознакомился с приборами и оборудованием Сектора инноваций института - Просвечивающий электронный микроскоп (Transmission Electron Microscopy-TEM), Электронный парамагнитный резонанс (ЭПР), Атомно-силовой микроскоп (АСМ) и т.д.
Во встрече приняли участие заместитель директора по научной работе этого научного учреждения, академик Джавад Абдинов, заместитель директора по трансферу и инновациям, доктор физико-математических наук Аяз Байрамов, руководитель Сектора инноваций, профессор Эмиль Гусейнов и др.