Azərbaycan alimləri üçün poliklinika fəaliyyət göstərəcək
AMEA-da fəaliyyət göstərən alimlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər nəzərdə tutulur.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə bu gün keçirdiyi mətbuat konfransında gənclərin akademiyada fəaliyyəti və onların sosial vəziyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. Bildirib ki, müasir dövrdə Azərbaycan gəncliyi tamamilə fərqli istiqamətdə inkişaf etməkdədir. Son zamanlar AMEA-da kadr hazırlığı prosesi sürətləndirilib, yüksəkixtisaslı gənc alim və mütəxəssislər yetişdirilib. O, ölkə elmində bir qədər qocalma prosesi getməsinə baxmayaraq, yaxın gələcəkdə müasir gəncliyin uzun illərdir fəaliyyət göstərən qocaman alimlərimizi əvəz edə biləcəyinə inamını ifadə edib: “Bu istiqamətdə mühüm tədbirlər görülsə də qeyd etmək lazımdır ki, yeni kadrlar hazırlamaq olduqca mürəkkəb prosedir - bir gənc alimi formalaşdırmaq üçün 10-20 il vaxt tələb olunur”.
Akademik A.Əlizadə qeyd edib ki, ölkə alimlərinin sosial problemləri hər zaman AMEA rəhbərliyinin diqqət mərkəzində olub. Artıq onların çoxdan arzuladığı akademiya poliklinikasının layihəsi hazırlanır. Nəzərdə tutulan tədbirlər cari ilin yanvar-fevral ayında yekunlaşsa, layihə tez bir zamanda həyata keçiriləcək.
A.Əlizadə vurğulayıb ki, AMEA-nın hüquqi baxımdan problemləri də həll olunmaqdadır. Belə ki, dövlət başçısı məsələ ilə bağlı yeni nizamnamə imzalayıb. Bu da akademiyanın yeni hüquqi formatda fəaliyyət göstərməsinə imkan verəcək.
Cari ildə alimlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu vurğulayan akademik AMEA-ya məxsus yataqxananın ərazisində yeni yaşayış binalarının inşası ilə bağlı məlumat verib.
Alim, həmçinin öz çıxışında AMEA-nın məlumat bankının hazırlandığını diqqətə çatdırıb. O, akademiyada irəli sürülən innovativ təkliflərin biznes sektorunda fəaliyyət göstərən mütəxəssislər tərəfindən də qəbul olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, AMEA 2014-cü ildən etibarən büdcədən kənar vəsait əldə etməyə çalışır ki, bu da innovativ təkliflər paketini bizneslə əlaqələndirməyə imkan yaradır. A.Əlizadə bu gün ölkənin biznes nümayəndələri və nüfuzlu təşkliatlarının akademiyaya xüsusi diqqət ayırdığını da nəzərə çatdırıb.

Будет открыта поликлиника для азербайджанских ученых
Предусмотрено проведение важных мероприятий в связи с улучшением социального благополучия ученых НАНА.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде на пресс-конференции, состоявшейся 14 января 2015 года, поделился своими мнениями по поводу деятельности молодежи в академии и их социального благополучия.
За последние годы в НАНА ускорен процесс подготовки научных кадров — высококвалифицированных ученых и специалистов.
А. Ализаде выразил надежду на то, что в ближайшем будущем современная молодежь сможет заменить пожилых сотрудников: «В этом направлении реализуются важные мероприятия, но необходимо отметить, что подготовка новых кадров является довольно сложным процессом. Для формирования одного молодого ученого требуется 10-20 лет».
Академик также отметил, что социальные проблемы ученых страны всегда находились в центре внимания руководства НАНА, и в настоящее время Академия наук разрабатывает проект по созданию отдельной поликлиники для азербайджанских ученых.
Если планируемые мероприятия завершатся в январе-феврале текущего года, то проект может быть реализован за короткое время. А.Ализаде подчеркнул, что проблемы НАНА с юридической точки зрения тоже разрешаются. Таким образом, в связи с этим вопросом глава государства подписал новый устав, который создаст условия для функционирования академии в новой правовой форме.
Сообщив о планировании ряда важных мероприятий в связи с улучшением социального благосостояния ученых в текущем году, академик дал подробную информацию о строительстве новых жилых зданий на месте общежития НАНА.
Ученый в своем выступлении также отметил, что планируется создание информационного банка НАНА. А. Ализаде также отметил, что инновационные предложения, выдвинутые академией, были также приняты специалистами бизнес-сектора. Глава НАНА также отметил, что с 2014 года НАНА стремится привлечь внебюджетные средства, что в свою очередь создадут условия для координации пакета инновационных предложений с бизнесом.
Академик А.Ализаде также отметил, что представители бизнес-сектора и престижных организаций уделяют особое внимание академии.