AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda bu müəssisənin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə onlayn tədbir keçirilib.
Tədbiri Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, a.ü.f.d. Qoşqar Məmmədov açaraq müəssisənin gənclərini təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Yığıncaqda çıxış edən AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.ü f.d., dosent Famin Salmanov ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1 fevral 1997-ci il tarixində 2 fevralın Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalandığını xatırladıb, əlamətdar günün MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə Azərbaycanda qeyd olunduğunu bildirib.
F.Salmanov gəncləri ölkə rəhbərliyinin onlara göstərdiyi qayğıya layiq olmağa çağırıb, elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Fərid Mustafayev isə çıxışında ölkəmizdə aparılan uğurlu gənclər siyasətindən danışıb, bu istiqamətdə imzalanan fərman və sərəncamların, qəbul edilən Dövlət proqramlarının Azərbaycan gəncliyinin inkişafı yolunda mühüm amilə çevrildiyini söyləyib.
Daha sonra müəssisənin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini Günay Məmmədova və Almaniyanın Helmholtz – Ətraf Mühit Tədqiqatlar Mərkəzinin doktorantı Vüsal Quliyev müasir Azərbaycan gənclərinin böyük vətənpərvərlik ruhu ilə yetişdirildiyini, bunun nəticəsində rəşadətli ordumuzun torpaqlarımızı işğaldan azad etdiyini söyləyiblər.
Sonda qurumun elmi-ictimai fəaliyyətində fərqlənən bir qrup gənc institutun direktoru, akademik Qərib Məmmədov tərəfindən diplom ilə təltif edilib. Həmçinin gənclərə müəssisənin Həmkarlar İttifaqı Təşkilatı tərəfindən pul mükafatı verilib.

Youth Day was celebrated at the Institute of Soil Science and Agrochemistry
The Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS organized an online event on the occasion of February 2 - Youth Day, organized by the Council of Young Scientists and Specialists of this institution.
The event was opened by Goshgar Mammadov, Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, PhD in Agrarian Sciences, who congratulated the young people and wished them success in their scientific activities.
Speaking at the meeting, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov recalled that the national leader Heydar Aliyev signed an order on February 1, 1997 to declare February 2 as the Day of Azerbaijani Youth. He said it was celebrated in Azerbaijan for the first time among European countries.
F.Salmanov called on the youth to be worthy of the care shown to them by the country's leadership and wished them success in their scientific activities.
At the end, a group of young people distinguished in the scientific and social activities of the organization were awarded diplomas by the director of the institute, academician Garib Mammadov. The young people were also awarded cash prizes by the company's trade union organization.