Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun 5 illik elmi-tədqiqat planı təsdiqlənib
İclası müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov açaraq tədbir iştirakçılarına gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə qurumun “2021-2025-ci illər üzrə elmi-tədqiqat işlərinin əhatəli planı” geniş müzakirə olunub. Z.Əkpərov bildirib ki, növbəti 5 ilin planında aparılan elmi işlərin səmərəliliyinin artırılması və öyrənilən genetik materialların kompleks tədqiq olunması üçün müxtəlif şöbələrin bir mövzu daxilində tədqiqat işi aparması daha məqsədəuyğun hesab edilib. Onun sözlərinə görə, Dənli taxıl və paxlalı bitkilər, Tərəvəz və bostan bitkiləri, Texniki və yem bitkiləri, eləcə də Meyvə bitkiləri şöbələrinin təklif etdikləri elmi-tədqiqat işləri bir mövzu altında birləşdirilib.
Bundan əlavə, Bitki fiziologiyası və İmmunogenetika şöbələrinin, Biokimya və Texnologiya şöbələrinin, eləcə də Biotexnologiya və Molekulyar sitogenetika şöbələrinin mövzuları birləşdirilib, ümumilikdə müəssisədə elmi-tədqiqat işlərinin 7 mövzu üzrə davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd olunub ki, növbəti 5 il ərzində mövzu planına işğaldan azad olunmuş ərazilərdə də elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üzrə iş və mərhələlər daxil edilib. “İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizin genetik ehtiyatları mərhələli şəkildə təftiş ediləcək, toplanılacaq nümunələr kompleks şəkildə qiymətləndiriləcək və onlardan seleksiyada istifadə olunacaq”, - deyə Z.Əkpərov diqqətə çatdırıb.
Daha sonra 5 illik elmi-tədqiqat planı şura üzvləri tərəfindən müzakirə edilərək açıq səsvermə ilə qəbul olunub.

The 5-year research plan of the Institute of Genetic Resources has been approved
The meeting was opened by the director of the enterprise, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov, who informed the participants about the current issues.
The "Comprehensive plan of research work of the organization for 2021-2025" was widely discussed at the event. Z.Akparov said that in order to increase the efficiency of scientific work carried out in the next 5 years and to conduct a comprehensive study of the studied genetic materials, it was considered more expedient for various departments to conduct research on one topic. According to him, the research work offered by the departments of Cereals and Legumes, Vegetables and Melons, Technical and Forage Plants, as well as Fruits is combined under one theme.
In addition, the topics of the Department of Plant Physiology and the Department of Immunogenetics, Biochemistry and Technology, as well as the Department of Biotechnology and Molecular Cytogenetics were combined, and in general, the company plans to continue research on 7 topics.