MEK-in ADA Universiteti Kitabxanası ilə əməkdaşlığı davam edir
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) ADA Universiteti Kitabxanası ilə əməkdaşlığı davam edir. Əməkdaşlıq çərçivəsində MEK-in direktoru, professor Məmməd Əliyevin təşəbbüsü ilə kitabxana əməkdaşlarının ADA Universiteti Kitabxanasının direktoru Elçin Məmmədovla görüşü keçirilib.
Görüşün keçirilməsində əsas məqsəd pandemiya dövründə, həmçinin pandemiyadan sonrakı müddətdə kitabxana işinin təşkili zamanı oxuculara nümunəvi xidmətin göstərilməsi və elektron formada göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi olub.
Tədbirdə MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş (MRY), Kitabxana biblioqrafiya proseslərinin avtomatlaşdırılması, Xidmət və digər şöbələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüş zamanı E.Məmmədov kitabxana işinin təşkili sahəsində əldə olunan yenilikləri iştirakçılarla bölüşüb.
MEK-in MRY şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova pandemiya dövründə oxuculara göstərilən onlayn xidmətin əhəmiyyətindən, Kitabxana biblioqrafiya proseslərinin avtomatlaşdırılması şöbəsinin müdiri Natavan Hacıyeva isə elektron resursların genişliyinin vacibliyindən və bu yöndə kitabxananın apardığı işlərdən danışıb. Bundan əlavə, EBSCO beynəlxalq nəşriyyat bazasından, İRBİS Kitabxana Avtomatlaşdırılma Sistemindən istifadə imkanları müzakirə olunub.
Qarşılıqlı müzakirələr zamanı, həmçinin modern kitabxana informasiya xidmətləri, onların prinsipləri, istifadəçi sorğuların müxtəlifliyindən və xarakterindən asılı olaraq informasiya sisteminin təkmilləşdirilməsi, mərkəzi informasiya axtarış sistemi, elektron kataloq, texnoloji yeniliklər kimi müasir kitabxananın bazasını təşkil edən məsələlərə də toxunulub.

The cooperation of the Central Scientific Library (CSL) of ANAS with the Library of ADA University continues. Within the framework of the cooperation, on the initiative of the director of the CSL, Professor Mammad Aliyev, the library staff met with the Director of the ADA University Library Elchin Mammadov.
The main purpose of the meeting was to provide exemplary service to readers during the pandemic, as well as in the organization of library work in the post-pandemic period and to further improve the quality of services provided in electronic form.
The event was attended by representatives of the National Digital Memory, Library Bibliographic Process Automation, Service and other departments of the CSL.
During the meeting, E.Mammadov shared with the participants the innovations in the organization of library work.
During the discussions, they also touched upon issues that form the basis of a modern library, such as modern library information services, their principles, improvement of information systems depending on the variety and nature of user queries, central information retrieval system, electronic catalog, technological innovations.