AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Botanika İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin sabiq əməkdaşı, 1998-ci ildən 2002-ci ilə qədər Yaponiya və 2002-ci ildən 2014-cü ilin ortalarına qədər Amerika Birləşmiş Ştatlarında çalışan, hazırda isə Türkiyənin Ağdəniz Universitetinin (Antalya ş.) professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun “Yaşıl bitkilərdə funksional fəal şəkərsiz rekombinant zülalların tibb və sənayedə istifadəsi üçün sintezi” adlı məruzəsi dinlənilib.
T.Məmmədov öz məruzəsində bildirib ki, DNT əsaslı texnologiyalar vasitəsilə istehsal olunan zülal təbiətli dərmanların, o cümlədən rekombinant anticisimlərin, vaksinlərin, immun modulyatorların və insan enzimlərinin market həcminin növbəti iki ildə 100 milyard dolları ötəcəyi gözlənilir.
Hazırda tibb və sənaye əhəmiyyətli rekombinant zülalların istehsalı bir neçə ekspressiya sistemləri (bakteriya, maya göbələyi, həşərat, məməli heyvanlar və s.) vasitəsilə həyata keçirilir. Son illərdə rekombinant zülalların sintezi üçün bitki ekspressiya sistemlərindən istifadə edilməyə başlanılıb. Onlar başqa ekspressiya sistemləri ilə müqayisədə müəyyən üstünlüklərə malikdir. İlk növbədə bitkilər iqtisadi və təhlükəsizlik baxımından ən perspektivli rekombinant zülal ekspressiya platforması hesab olunurlar. Bitki transient (keçid) ekspressiya sistemi ilk növbədə bir həftədən az müddətdə hər 1 kq biokütləyə yüzlərlə milliqram hədəf zülalın (vaksin, anticisim və terapevtik zülal) toplanmasını təmin edir, digər tərəfdən bitkilərdə sintez olunan rekombinant zülallar məməlilərdə olan patogenlərdən və toksinlərdən azaddırlar. Eyni zamanda, bitkilərdə sintez olunan rekombinant zülallar eukariot tip posttranslyasiya modifikasiyalara (fosforlaşma, karboksilləşmə, qlikozilləşmə və s.) məruz qalır ki, bu da ekspressiya edilmiş zülalların funksional fəallığı üçün çox vacibdir.
Həmçinin, məruzədə vurğulanıb ki, bu problemi aradan qaldırmaq üçün ilk dəfə bitki sistemləri də daxil olmaqla bütün eukariot tip ekspressiya sistemlərdə şəkərsiz zülal sintezini təmin edən molekulyar biotexnologiya işlənib hazırlanıb. Bu strategiya rekombinant zülalların in vivo şəraitdə (hüceyrədə) bakterial peptid-N-Qlikozidaza F (PNGase F) ilə ko-ekspressiya vasitəsilə enzimatik deqlikozilləşməsidir ki, nəticədə zülal molekulları hüceyrədə N-qlikansız formada sintez olunurlar. Bu texnologiya çox mühüm və çətin ekspressiya olunan mürəkkəb zülalların, vaksin antigenlərin və terapevtik zülalların yüksək aktivliklə sintez edilməsinə imkan yaradıb.
Məruzədə yekun olaraq qeyd olunub ki, yaradılmış yeni texnologiya bütün eukariot ekspressiya sistemlərinə tətbiq edilə bilər və rekombinant zülalları bu sistemlərdə şəkərsiz halda (non-N-Glycosylated) sintez etməyə imkan verir.
Yaradılan texnologiyaya aid nəticələr bir necə beynəlxalq konfransda plenar məruzə kimi təqdim olunmuş və yüksək impakt-faktorlu “Plant Biotechnology Journal (2012)”, “Bioengeered (2013)” jurnallarında və “ISB news report”da (2013) dərc olunub. Bu yeni texnologiya ABŞ-ın “IBS news report”, “News RX”, “Report Linker” kimi xəbərlərində molekulyar biotexnologiya sahəsində innovasiyanın ən mühüm bir nümunəsi kimi təqdim edilib. Bu texnologiyanın öz əksini tapdığı məqalə “Plant Biotechnology” jurnalında çap olunub və 2012-2013-cü illərdə molekulyar biologiya və biotexnologiya sahəsində çap olunan on minlərlə məqalədən seçilən top 20 siyahıda birinci yeri tutub. Həmçinin, bu texnologiyaya görə beynəlxalq (WIPO) patent alınıb.
Qeyd edək ki, tədqiqatlar 2009-2014-cü illərdə ABŞ-ın Fraunhofer Molekulyar Biotexnologiya Mərkəzində aparılmışdır.
Məruzə ətrafında akademiklər Əhliman Əmiraslanov, Adil Qəribov, Vaqif Abbasov və başqaları suallarla çıxış ediblər

Разработана молекулярная биотехнология, обеспечивающая несахаросодержащий белковый синтез
В ходе заседания Президиума НАНА был заслушан доклад бывшего сотрудника Отдела фундаментальных проблем биологической продуктивности Института молекулярной биологии и биотехнологий, работавшего с 1998-го по 2002 год в Японии и с 2002-го по 2014 год в Соединенных Штатах Америки, профессора Акденизского университета Турции, члена-корреспондента НАНА Тарлана Мамедова «Синтез функционально активных несахаросодержащих рекомбинантных белков зеленых растений для использования их в медицине и промышленности».
Т.Мамедов в своем докладе сообщил, что маркетный объем получаемых посредством технологий ДНК белковых препаратов, в том числе рекомбинантных антител, вакцин, иммунных модуляторов и человеческих энзимов в последующие два года будет превышать 100 млрд. долларов.
В настоящее время производство рекомбинантных белков медицинского и промышленного значения реализуется посредством ряда систем экспрессии (бактерия, дрожжи, грибки, насекомые, млекопитающие и др.). В последние годы для синтеза рекомбинантных белков широко используются растительные системы экспрессии, которые в сравнении с остальными системами экспрессии имеют ряд преимуществ. В первую очередь растения считаются самой перспективной платформой экспрессии рекомбинантных белков с точки зрения экономики и безопасности. Растительная система транзиентной экспрессии в первую очередь обеспечивает сбор сотен миллиграмм целевых белков (вакцина, антитело и терапевтический белок) из 1 килограмма биомассы менее чем за неделю, с другой стороны, синтезируемые в растениях рекомбинантные белки не содержат патогенов и токсинов, встречающихся у млекопитающих. В то же время, синтезируемые в растениях рекомбинантные белки подвергаются посттрансляционным модификациям эукариотического типа (фосфорилирование, карбоксилирование, гликозилирование и др.), которые жизненно важны для функциональной активности экспрессированных белков.
Было также отмечено, что для решения этой проблемы впервые разработана молекулярная биотехнология, обеспечивающая синтез несахаросодержащего белка во всех системах экспрессии эукариотического типа, включая системы растений. Эта стратегия предполагает энзиматическое дегликозилирование рекомбинантных белков посредством взаимной экспрессии с бактериальным пептидом-N-Гликозидаза F (PNGase F) в условиях in vivo (в клетке). В результате этого процесса молекулы белков синтезируются в клетке в N-безгликанной форме. Разработанная технология создала возможность высокоактивного синтезирования очень важных и трудно экспрессирующихся сложных белков, вакцин и терапевтических белков.
В итоге было отмечено, что созданная новая технология может быть применена во всех системах экспрессии эукариотического типа и рекомбинантные белки в этих системах могут быть синтезированы без сахара (non-N-Glycosylated).
Результаты относительно разработанной технологии были представлены в качестве пленарного доклада в ряде международных конференций и опубликованы в журналах с высоким импакт-фактором - Plant Biotechnology Journal (2012)”, “Bioengeered (2013)” и “ISB news report”da (2013). Информация о разработанной технологии была обнародована в американских новостях - “IBS news report”, “News RX”, “Report Linker”, как важнейший пример инновации в области молекулярной биотехнологии. Статья, в которой нашла свое отражение эта технология, была опубликована в журнале “Plant Biotechnology” и заняла первое место в ТОП-20 статей в области молекулярной биологии и биотехнологий (2012-2013 гг.)
В обсуждениях доклада приняли участие академики Ахлиман Амирасланов, Адиль Гарибов, Вагиф Аббаосв и другие.