Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbir Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi (FRTEB), eləcə də Kimya Elmləri Bölməsində (KEB) fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantların əyani (3 il), qiyabi (4 il) təhsil üzrə qəbulu və onların dissertasiya mövzularının təsdiqi məsələsinə həsr olunub. İclasda FRTEB-nin elmi müəssisə və təşkilatlarından 19, KEB-in elmi müəssisə və təşkilatlarından isə 16 doktorantın dissertasiya mövzusu müzakirə edilib.
Tədbirdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə elmi işlərin müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün doktorantların dünyanın nüfuzlu elmi mərkəz və laboratoriyalarında təcrübə keçməsinin əhəmiyyətindən söz açıb. Qeyd edib ki, doktorantların dissertasiya mövzularının aktuallığı respublikanın perspektiv inkişafının real tələblərinə və məqsədlərinə uyğun müəyyənləşdirilməlidir.
Sonra doktorantların dissertasiya mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

Presidium of the National Academy of Sciences (ANAS) held next meeting. The meeting was dedicated to acceptance of doctoral students for PhD training - full time (3 years), part-time (4 years) and affirmation of their thesis at Department of Mathematics, Physics and Technical Sciences (DMPTS) and Department of Chemical Sciences (DCS). The meeting discussed dissertation themes – 19 from DMPTS’s scientific institutions and organizations and 16 from DCS’s scientific institutions and organizations.
President of ANAS Akif Alizadeh talked about the importance of doctoral students’ experience at the world's leading scientific research centers and laboratories. Doctoral dissertation subjects should be determined in accordance with the requirements and objectives of the development of the republic, he noted.