AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Poetika.izm” elmi jurnalının 2020-ci ilə aid II sayı çap olunub.
Jurnal Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının 04 dekabr 2013-cü il tarixli 7 saylı qərarı ilə təsis edilib. Sözügedən jurnal ədəbiyyatın mahiyyətini, qanunlarını, kateqoriyalarını, məqsəd və funksiyasını, ədəbi dəyər məsələsini, ədəbi əsərin ərsəyə gəlmə şərtlərini mövzu olaraq seçən və işləyən ədəbiyyat nəzəriyyəsinə dair müxtəlif səpkili məqalə və araşdırmalara üstünlük verir.
“Poetika.izm” elmi jurnalının baş redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylidir. Jurnalın baş redaktorunun müavini, professor Tahirə Məmməd, məsul katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Maral Yaqubova, məsul redaktoru isə Ülkər Hüseynovadır.
“Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunan jurnalın bu sayı “Tarixi poetika”, “Ədəbi təhlil. Mətn poetikası”, “Janr, struktur, forma”, “İntertekustallıq və multidisplinar əlaqələr”, “Yubileylər” bölmələrindən ibarətdir. Bu nömrə akademik İsa Həbibbəylinin “Kitabi-Dədəd Qorqud”un janrı: “yazılı” epos və ya roman-epopeya” məqaləsi ilə başlayır.
“Poetika.izm” jurnalının redaksiya heyətinə Azərbaycan, İtaliya, Latviya, Yaponiya, Polşa, Türkiyə, Bosniyanın alimləri daxildir.

The second issue of the scientific journal "Poetika.izm" of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS for 2020 has been published.
The journal was established by the decision of the Scientific Council of the Institute of Literature No. 7 dated December 4, 2013. The journal prefers various types of articles and research on the theory of literature, which selects and works on the essence, laws, categories, purpose and function of literature, the issue of literary value, the conditions of creation of a literary work.
The editor-in-chief of the scientific journal "Poetika.izm" is the vice-president of ANAS, the director of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, academician Isa Habibbayli. The deputy editor-in-chief of the magazine is Professor Tahira Mammad, the executive secretary is Doctor of Philosophy in Philology Maral Yagubova, and the editor-in-chief is Ulker Huseynova.
The editorial staff of "Poetika.izm" includes scientists from Azerbaijan, Italy, Latvia, Japan, Poland, Turkey and Bosnia.