Akademik Ramiz Mehdiyevin açıqlaması
2 aprel 2021-ci il tarixində “Azadlıq” qəzetinin “Facebook” sosial şəbəkəsində Cəmil Həsənlinin 2009-cu ildə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə dair yazısı yerləşdirilmişdir. Yazıda Cəmil Həsənli guya 2009-cu ilin aprelində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə Prezident Administrasiyasının o dövrdəki rəhbəri Ramiz Mehdiyev bir sıra millət vəkillərinə Türkiyə əleyhinə çıxışlar etməyə dair təlimatlar verdiyini bildirmişdir.
İctimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq istəyirəm ki, Cəmil Həsənlinin bildirdikləri tamamilə böhtandır və qətiyyən həqiqətə uyğun deyil. Cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən mənə heç zaman belə bir tapşırıq verilməyib. Öz növbəmdə mən də heç bir millət vəkilinə bənzər məzmunda təlimat verməmişəm.
Cənab Prezident İlham Əliyev Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərini daim yüksək qiymətləndirmiş, “Bir millət, iki dövlət” prinsipinin əlaqələrimizin bütün sahələrində dərindən kök salmasına böyük töhfələr vermişdir.
Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri hər iki ölkə üçün strateji əhəmiyyətə malikdir və qardaşlıq prinsipləri üzərində qurulmuşdur. Hər kəs bu əlaqələrin əhəmiyyətini dərk etməli, onların qorunmasına çalışmalı, kənar qüvvələrin təxribatlarına rəvac verməməlidir. Öz növbəmdə Cəmil Həsənlini belə bir həssas məsələdə bəyanatlarını yüz ölçüb bir biçməyə, daha məsuliyyətli davranmağa çağırıram.

Statement by Academician Ramiz Mehdiyev
On April 2, 2021, an article by Jamil Hasanli on Azerbaijan-Turkey relations in 2009 was posted on the Facebook page of the Azadlig newspaper. In the article, Jamil Hasanli said that in April 2009, on the instructions of President Ilham Aliyev, the then head of the Presidential Administration, Ramiz Mehdiyev, instructed a number of deputies to speak out against Turkey.
I would like to draw the public's attention to the fact that Jamil Hasanli's statement is completely slanderous and completely untrue. Mr. President Ilham Aliyev has never given me such a task. In turn, I did not give instructions similar to any deputy.
Mr. President Ilham Aliyev has always praised Turkish-Azerbaijani relations and made great contributions to the deepening of the principle of "one nation, two states" in all areas of our relations.
Azerbaijani-Turkish relations are of strategic importance for both countries and are based on the principles of brotherhood. Everyone must understand the importance of these relations, try to protect them, and not allow the provocations of outside forces. In my turn, I call on Jamil Hasanli to weigh his statements on such a sensitive issue and act more responsibly.