AMEA Geologiya İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin(YEB) növbəti iclası keçirildi.
Büro üzvləri və institut direktorlarının iştirak etdiyi iclası giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. F.Qədirov AMEA-nın Direktorlar Şurasının noyabrın 12-də keçirilmiş iclasında AMEA-nın institut və təşkilatlarının illik hesabatlarının formatında dəyişikliklərin edilməsi, bölmələrin fəaliyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə mütəmadi olaraq ümumi iclasların keçirilməsi, görüşlərdə müvafiq dövlət təşkilatlarından olan mütəxəssislərin iştirakı, aparılan elmi-tədqiqat işlərinin, əldə olunan innovativ nəticələrin həm ölkə, həm də dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məsələlərinin müzakirə edildiyini qeyd etdi.
Rəyasət Heyətinin 20 noyabr tarixli iclasında akademiyanın 70 illik yubileyinə hazırlıqlarla bağlı tədbirlər planının müzakirə edildiyini söyləyən F.Qədirov elmi kadr hazırlığı üzrə dövlət proqramının qəbul edilməsi, akademiyanın nəzdində universitet və gənc istedadlar liseyinin yaradılması, innovasiya xarakterli elmi-tədqiqatlar üçün texnoparkın tikintisi, “Alimlər şəhərciyi”nin salınması və digər məsələlərin tədbirlər planında öz əksini tapdığını bildirdi. O qeyd etdi ki, Azərbaycan alimlərinin I qurulta¬yının keçirilməsi, qurultayın internet saytının hazırlanması, “Azərbaycan alimləri” adlı bələdçi kitabın nəşr edilməsi, AMEA alimlərinin nailiyyətlərinə həsr olunmuş sərginin keçirilməsi də planlaşdırılır.
F.Qədirov bildirdi ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na namizədliyi irəli sürülən 8 gənc alimin siyahısı dekabrın 1-dək AR Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim ediləcək.
Tədbirdə, həmçinin AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun qrant layihələrinin yerinə yetirilməsi vəziyyəti müzakirə edildi.
Daha sonra g.-m.e.d. Tələt Kəngərlinin “Cənub-Şərqi Qafqazın üstəgəlməaltı zonaları: tektono-geodinamik, litoloji-fasial, geokimyəvi meyarlar, hövzə modeli və neftlilik perspektivlərinin qiymətləndirilməsi” və AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, g.-m.e.d. Qurban Yetirmişlinin “Mobil seysmik stansiyalar vasitəsi ilə passiv seysmik monitorinqin neft-qaz yataqlarının məhsuldar qatlarında hidravlik çatların yaranması və inkişafına nəzarətdə istifadəsi” mövzusunda məruzələri dinlənildi.
Məruzələr ətrafında AMEA-nın müxbir üzvləri Arif Quliyev, Kərim Kərimov, Hətəm Quliyev, Qərib Cəlalov, Zöhhak Abbasov və başqaları suallarla çıxış etdilər, fikir mübadiləsi aparıldı.

ANAS Institute of Geology hosted the next assembly of ANAS Department of Earth Sciences(DES). Opening the assembly with participation of bureau members and institute directors, academician-secretary of DES corresponding member of ANAS Fakhraddin Gadirov informed about the issues on the agenda. In the assembly of ANAS Board of Directors on November 12 were discussed the issues of changes to the format of the annual reports of the institutions and organizations of ANAS, regular meetings in order to strengthen the activities of departments, meetings with the participation of experts from relevant government agencies, delivery of scientific-research works, innovative results to the both the country and world community, he noted.
According to the F. Gadirov, in the Board meeting held on November 20 were discussed an action plan in preparation for the 70th anniversary of the Academy, adoption of the state program of scientific staff training, establishment the high school of young talents and university attached to the academy, construction of techno park for innovative natured scientific researches, laying the “Scientists Campus “. He noted that it is planned to conduct the First Congress of Azerbaijan scientists, the preparation of the congress web site, to publish a guide book “Azerbaijan scientists”, to hold an exhibition dedicated to the achievements of the scientists.
The list of 8 young scientists nominated by Azerbaijan National Academy of Sciences to “President's Award for Youth” will be submitted to the Ministry of Youth and Sports by December 1, said F. Gadirov.
Event also discussed to carry out grant projects of the State Oil Company of AR Science Foundation.
Later on, director of Republican Seismological Survey Center Dr. geology-mineralogyGurban Yetirmishli‘s lecture “Utilization of Passive seismic monitoring in formation of hydraulic cracks in the productive layers of oil and gas beds through mobile seismic stations” was attended.