AMEA Geologiya İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin(YEB) növbəti iclası keçirildi.
Büro üzvləri və institut direktorlarının iştirak etdiyi iclası giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. F.Qədirov AMEA-nın Direktorlar Şurasının noyabrın 12-də keçirilmiş iclasında AMEA-nın institut və təşkilatlarının illik hesabatlarının formatında dəyişikliklərin edilməsi, bölmələrin fəaliyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə mütəmadi olaraq ümumi iclasların keçirilməsi, görüşlərdə müvafiq dövlət təşkilatlarından olan mütəxəssislərin iştirakı, aparılan elmi-tədqiqat işlərinin, əldə olunan innovativ nəticələrin həm ölkə, həm də dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məsələlərinin müzakirə edildiyini qeyd etdi.
Rəyasət Heyətinin 20 noyabr tarixli iclasında akademiyanın 70 illik yubileyinə hazırlıqlarla bağlı tədbirlər planının müzakirə edildiyini söyləyən F.Qədirov elmi kadr hazırlığı üzrə dövlət proqramının qəbul edilməsi, akademiyanın nəzdində universitet və gənc istedadlar liseyinin yaradılması, innovasiya xarakterli elmi-tədqiqatlar üçün texnoparkın tikintisi, “Alimlər şəhərciyi”nin salınması və digər məsələlərin tədbirlər planında öz əksini tapdığını bildirdi. O qeyd etdi ki, Azərbaycan alimlərinin I qurulta¬yının keçirilməsi, qurultayın internet saytının hazırlanması, “Azərbaycan alimləri” adlı bələdçi kitabın nəşr edilməsi, AMEA alimlərinin nailiyyətlərinə həsr olunmuş sərginin keçirilməsi də planlaşdırılır.
F.Qədirov bildirdi ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na namizədliyi irəli sürülən 8 gənc alimin siyahısı dekabrın 1-dək AR Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim ediləcək.
Tədbirdə, həmçinin AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun qrant layihələrinin yerinə yetirilməsi vəziyyəti müzakirə edildi.
Daha sonra g.-m.e.d. Tələt Kəngərlinin “Cənub-Şərqi Qafqazın üstəgəlməaltı zonaları: tektono-geodinamik, litoloji-fasial, geokimyəvi meyarlar, hövzə modeli və neftlilik perspektivlərinin qiymətləndirilməsi” və AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, g.-m.e.d. Qurban Yetirmişlinin “Mobil seysmik stansiyalar vasitəsi ilə passiv seysmik monitorinqin neft-qaz yataqlarının məhsuldar qatlarında hidravlik çatların yaranması və inkişafına nəzarətdə istifadəsi” mövzusunda məruzələri dinlənildi.
Məruzələr ətrafında AMEA-nın müxbir üzvləri Arif Quliyev, Kərim Kərimov, Hətəm Quliyev, Qərib Cəlalov, Zöhhak Abbasov və başqaları suallarla çıxış etdilər, fikir mübadiləsi aparıldı.

В Институте геологии НАНА состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле (ОНЗ) НАНА.
Заседание, в котором принимали участие члены бюро и директора институтов, вступительным словом открыл академик-секретарь ОНЗ член-корреспондент НАНА Фахреддин Гадиров, который дал информацию о вопросах повестки дня.
Ф.Гадиров отметил, что в ходе прошедшего 20 ноября 2013 года заседания Президиума НАНА были обсуждены план мероприятий по подготовке к 70-летнему юбилею Академии, принятие государственной программы по подготовке научных кадров, создание при Академии университета и лицея молодых талантов, строительство технопарка для инновационных научных исследований, закладка «городка ученых» и другие вопросы. Рассказав о плане мероприятий по проведению I съезда азербайджанских ученых, ученый отметил, что планируется подготовка интернет-сайта съезда, справочника «Азербайджанские ученые» и проведение выставки, посвященной достижениям ученых НАНА. Было также отмечено, что список 8 молодых ученых, кандидатуры которых выдвинуты Национальной академией наук Азербайджана на соискание «Президентской премии для молодежи», будет представлен в Министерство молодежи и спорта АР до 1 декабря 2013 года.
В рамках мероприятия было также рассмотрено положение выполнения грантовых проектов Фонда науки Государственной нефтяной компании АР.
Затем доктор геолого-минералогических наук Талят Кенгерли выступил с докладом «Геологические зоны Юго-Восточного Кавказа: геодинамические, литолого-фациальные и геохимические критерии, модель бассейна и оценка перспектив нефтеносности» и директор Республиканского центра сейсмологической службы НАНА доктор геолого-минералогических наук Гурбан Етирмишли – с докладом «Использование пассивного сейсмического мониторинга с помощью мобильных сейсмических станций при контроле над процессом становления и развития гидравлических трещин в продуктивных слоях нефтегазовых месторождений».
В обсуждениях доклада приняли участие члены-корреспонденты НАНА Ариф Гулиев, Керим Керимов, Гатам Гулиев, Гариб Джалалов, Зоххак Аббасов и другие.