Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının 2014-cü il 16 may tarixli Qanunu ilə Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı təsis edilmişdir. AR Prezidentinin 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanının 2-ci bəndinə əsasən Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək səlahiyyəti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinə verilmişdir.
AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək üçün qaydalar müəyyən olunub. Qızıl medalla Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və əcnəbilər ildə bir dəfə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə, ixtiralara, habelə elmin inkişafında xüsusi xidmətlərə görə təltif edilirlər. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təltif etdiyi ən yüksək mükafat olan Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal və onun diplomu AMEA-nın Ümumi yığıncağında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti tərəfindən təqdim olunur.

Золотая медаль Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви была учреждена 16 мая 2014 года на основании Закона Азербайджанской Республики. В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Азербайджанской Республики от 27 июня 2014 года полномочия присуждения Золотой медали имени Низами Гянджеви были переданы Президиуму Национальной академии наук Азербайджана.
В ходе прошедшего 18 февраля 2015 года заседания Президиума НАНА были определены правила награждения Золотой медалью имени Низами Гянджеви. Золотой медалью один раз в год награждаются граждане Азербайджанской Республики и иностранцы за фундаментальные и прикладные научные результаты, труды, изобретения, открытия, а также за особые заслуги в развитии науки.
Являющейся высшей наградой Национальной академии наук Азербайджана Золотая медаль имени Низами Гянджеви и ее диплом вручаются президентом Национальной академии наук Азербайджана в общем собрании НАНА.