Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının 2014-cü il 16 may tarixli Qanunu ilə Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı təsis edilmişdir. AR Prezidentinin 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanının 2-ci bəndinə əsasən Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək səlahiyyəti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinə verilmişdir.
AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək üçün qaydalar müəyyən olunub. Qızıl medalla Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və əcnəbilər ildə bir dəfə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə, ixtiralara, habelə elmin inkişafında xüsusi xidmətlərə görə təltif edilirlər. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təltif etdiyi ən yüksək mükafat olan Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal və onun diplomu AMEA-nın Ümumi yığıncağında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti tərəfindən təqdim olunur.

Based on AR Law the Gold Medal of Azerbaijan Republic named after Nizami Ganjavi was established on May 16, 2014.
According with paragraph 2 of Decree of President of the Republic of Azerbaijan, from June 27, 2014 the authority of awarding the Gold Medal named after Nizami Ganjavi was transferred to Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
On 18 February 2015, ANAS Presidium has defined the rules of awarding by the Gold Medal named after Nizami Ganjavi. Gold medal is annually awarded to citizens of AR and foreigners for basic and applied research results, works, inventions, discoveries, as well as for special merits in the development of science.
Golden medal after N.Ganjavi and its diploma is the highest award of Azerbaijan National Academy of Sciences and it is handed by the president of ANAS in the general assembly of ANAS.