Ermənilərin Xocalıda törətdikləri soyqırımı XX əsrin ən dəhşətli faciəsidir
Fevralın 23-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Xocalı soyqırımının 23-cü ildönümünə həsr olunan anım mərasimi keçirildi.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Xocalı soyqırımının təkcə Azərbaycan xalqına qarşı deyil, həm də bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayət olduğunu bildirdi.
AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin ölkəmizin haqq səsinin dünyaya çatdırılması istiqamətindəki səylərini qeyd edən İ.Həbibbəyli Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə dünyanın 100-dən çox ölkəsində tədbirlərin keçirildiyini qeyd etdi. O, bir çox dövlətlərdə “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının həyata keçirilməsini yüksək dəyərləndirərək bu kimi tədbirlərin Azərbaycan reallıqlarının dünyaya çatdırılması istiqamətində mühüm addımlardan olduğunu söylədi.
AMEA Rəyasət Heyətinin 15 oktyabr 2014-cü il tarixli qərarı ilə yaradılmış “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının fəaliyyətindən danışan İsa Həbibbəyli soyqırımı tədqiqatları ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verdi. O, göstərilən istiqamətlər üzrə kitab və xəritələrin nəşri, tarixi mövzuda zəngin faktlarla əhatə olunan elmi məqalələrin xarici dillərə tərcümə olunaraq təbliğ edilməsinin ermənilərin uydurma “faktlar”a uyğun yaydıqları informasiyalara tutarlı cavab olduğunu vurğuladı.
Sonra filologiya üzrə elmlər doktoru Elçin Mehrəliyevin “Xocalı soyqırımı və ədəbiyyat harayı” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzədə 23 il əvvəl baş vermiş və kifayət qədər ciddi faktların mövcud olduğu Xocalı soyqırımının tanıdılmasının hüquqi aspeklərindən bəhs olundu.
Tədbir çərçivəsində Nurəngiz Günün “Xocalı simfoniyası” əsəri əsasında çəkilmiş sənədli film nümayiş etdirildi.

Khojaly genocide committed by Armenians is the terrible tragedy of XX century
On February 23, electronic assembly hall of ANAS Institute of Literature named after Nizami hosted for commemorative event devoted to 23th anniversary of Khojaly.
Opening the event vice-president of ANAS, director of the above mentioned institute acad. Isa Habibbayli highlighted Khojaly tragedy committed not only against Azerbaijan people but also agaist humanity.
Notifying about the events which was held in more than 100 countries of the world managed by First Lady of Azerbaijan, president of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva and vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, I. Habibbayli highly estimated implementation of “Justice for Khojaly” promo-campaign in terms of delivering Khojaly realities into the world.
Making speech on activity of “Research of genocides against Azerbaijanis” commission established by the decision of the Presidium dated October 15, 2014, academician provided information about done fulfillments. Publishing of book and maps, translating historical papers covering rich facts into foreign languages and promoting are neat response for Armenians’ false “facts”.
Later on, Dr. Philology Elchin Mehraliyev delivered a lecture on “Khojaly genocide and literature challenge”. Lecture embraced the legal aspects of promoting Khojaly genocide that emerged 23 years ago and having enough serious facts.