Martın 3-də AMEA Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirildi.
Tədbirdə Kimya Elmləri Bölməsinin institutlarının, həmçinin Fizika və Radiasiya Problemləri institutlarının əməkdaşları iştirak edirdilər.
Seminarı giriş sözü ilə AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq İspaniyanın Donostia Beynəlxalq Fizika Mərkəzi haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, mərkəz bərk cisimlər və funksional materiallar fizikası üzrə dünyanın onlarla elmi-tədqiqat laboratoriyalarının birgə tədqiqatlarını əlaqələndirir.
Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutu ilə Donostia Beynəlxalq Fizika Mərkəzi arasındakı mövcud əlaqələrdən söz açan akademik D.Tağıyev bildirdi ki, bu mərkəzin professoru Yevgeni Çulkovun Bakıya dəvət olunmasının məqsədi qeyri-üzvi materialşünaslıq sahəsində elmi əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsidir.
Sonra professor Yevgeni Çulkovun “Topoloji izolyatorlar və Buçkov-Raşba sistemlərinin elektron quruluşu və maqnit effektləri” mövzusunda məruzəsi dinlənildi.

Spanish professor delivered lecture at ANAS Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry
Event was attended by employees of the institutions of ANAS Department of Chemical Sciences, including Institutes of Physics and Radiation Problems.
Opening the workshop academician-secretary of the department, director of the institute, acad. Dilgam Taghiyev provided detailed information on Donostia International Physics Center in Spain. Center links joint researches of tens of the world’s research laboratories in solid state physics, was stated.
Making speech on ties between ANAS Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry and Donostia International Physics Center acad. D. Taghiyev stated that, the purpose of the invitation of professor of the center Evgeny Chulkov to Baku is to strengthen further development of scientific collaboration in the field of inorganic materialism.
Later on, prof. Evgeny Chulkov delivered lecture on “Topological isolators and electronic structure and magnetic effects of Bychkov-Rashba systems”.