İsveç Krallığının Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndəsi Mərkəzi Elmi Kitabxanada olub
İsveç Krallığının Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Tomas Danestad AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Görüşdə kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə qonağa məlumat verib. L.İmanova kitabxanaçılıq sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı prioritetlərdən də söhbət açıb.
T.Danestad gələcəkdə hər iki ölkənin kitabxanaları arasında səfirliklər vasitəsilə əməkdaşlıq əlaqələrini qurmaq təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirib. Növbəti görüşlərdə MEK-də İsveç elm və ədəbiyyatının virtual sərgisinin təşkili və bu mövzuda mühazirələrin həyata keçirilməsinin mümkün olacağını bildirib. Diplomat İsveçdə Azərbaycan ilə bağlı məlumatların az olduğunu, gələcəkdə yaradılacaq əməkdaşlığın məlumat qıtlığını aradan qaldıracağına inandığını bildirib. Bu məqsədlə səfərlərin təşkilini məqsədəuyğun hesab edib.
Səfirliyin nümayəndəsi Nobel qardaşlarının Bakıya gələn ilk xarici neft sənayeçiləri arasında olmasından qürurlandığını ifadə edib.
L.İmanova bu il MEK-in oxucular üçün xidmətə başlayacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra T.Danestad kitabxanada fəaliyyət göstərən sərgi və oxu zalları, nadir kitablar və şərq ədəbiyyatı fondları ilə tanış olub.

Delegate of Embassy of the Kingdom of Sweden visited Central Scientific Library
Charge des affairs of the Kingdom of Sweden Thomas Danestad visited Central Scientific Library (CSL).
Director of the library, PhD in medical sciences Leyla Imanova informed the guest on the activity directions of scientific venture led by her, including spoke on priorities of enhancing collaboration in library as well.
T. Danestad highly estimated future cooperation ties between libraries of both countries through embassies and next meetings will conduct virtual exhibition of Swedish science and literature in CSL and lectures on current topics. He noted that, there is a lack of information about Azerbaijan in Sweden, and future collaboration will lead to alleviate data shortage. In this regard, visits will be organized.
Delegate of the embassy felt deep pleasure with Nobel brothers' to be first foreign oil industrialists who arrived in Baku.
L. Imanova paid to attention the commissioning of CSL for readers this year.
Then, T. Danestad got acquainted with exhibition and reading halls, rare and eastern book foundations as well.