AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Akademiyanın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində (LREM) aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə yerində tanış olmaq, mərkəzin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati hesabatının yekunlarının müzakirəsinə həsr edilmiş iclasda iştirak etmək məqsədilə Lənkəran şəhərində ezamiyyətdə olub.
Səfərdə onu AMEA-nın müşaviri, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının üzvü, akademik Qərib Məmmədov, Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun laboratoriya müdiri, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, AMEA-nın vitse-prezidentinin xidmətinin elmi katibi, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Afiq Məmmədov və baş mütəxəssis Aytən Ağayeva müşayiət ediblər.
Səfər çərçivəsində əvvəlcə LREM-in 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmanlıqla şəhid olmuş və ölümündən sonra cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən 4 medalla təltif edilmiş əməkdaşı Məhsun Bağırzadənin barelyefi önünə gül dəstələri qoyulub, xatirəsi anılıb.
Sonra akademik İradə Hüseynova Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin rəhbərliyi ilə görüşüb. LREM-in 2021-ci il üçün elmi-tədqiqat işlərinin əhatəli planının yerinə yetirilməsi istiqamətində çətinliklərin aradan qaldırılması, AMEA-nın institutları ilə daha sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, birgə tədqiqatlara və kadr hazırlığına diqqətin artırılması ilə bağlı müzakirələr, fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra BTEB və LREM-in Elmi şuralarının Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarının müzakirəsinə həsr edilmiş birgə iclası keçirilib.
İclasın giriş nitqində akademik İradə Hüseynova əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin salamlarını kollektivə çatdırıb. Sonra o, 2021-ci ildə ölkənin və AMEA-nın həyatında baş vermiş ən mühüm hadisələr, işğaldan azad edilmiş Qarabağa elmin böyük qayıdışı, AMEA Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər Planı”nın BTEB-in institutları tərəfindən yerinə yetirilməsinin vəziyyəti, başlıca elmi istiqamətlər, kadr hazırlığında əldə edilmiş mühüm nailiyyətlər, ötən il keçirilmiş beynəlxalq elmi konfranslar, BTEB-in 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin 19 yanvar tarixli iclasında aparılmış müzakirələr, AMEA-da həyata keçirilən elmi, elmi-təşkilati, struktur islahatları və s. haqqında LREM-in Elmi şura üzvlərinə və qonaqlara geniş məlumat verib.
Akademik İradə Hüseynova “Həyat elmləri və biotibb” jurnalının Qarabağa həsr edilmiş 2-ci (2021) nömrəsini, eləcə də Zəfər günü və şəhidlərimizin xatirəsinə həsr olunmuş II beynəlxalq Qarabağ – Tətbiqi Elmlər Konqresinin dərc edilmiş materiallarını mərkəzə hədiyyə edib.
İclasda LREM-in direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Fərman Quliyev mərkəzin 2021-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin mühüm nəticələrinə həsr edilmiş geniş təqdimatla çıxış edib. Tədqimatda 2 istiqamət - biologiya və aqrar elmləri, daha sonra ictimai və humanitar elmlər üzrə LREM tərəfindən görülmüş işlər, əldə edilmiş nailiyyətlər, elmi koordinasiya məsələləri, mövcud problem və çətinliklər əhatə olunub. Natiq qeyd edib ki, sitrus və subtropik bitkilərin, çay bitkisinin, regiondan toplanmış nadir, endemik, itmək təhlükəsində olan yabanı və mədəni bitki müxtəlifliyinin kolleksiya genefondu LREM-in öz sahəsi olmadığından Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (MÇETİ) Lənkəran flialının ərazisində toplanılır, tədqiq olunur, artırılır, çay, limon, naringi və s. bitkilər üzərində seleksiya işləri aparılır.
Professor Fərman Quliyev, o cümlədən əldə edilmiş seleksiya nailiyyətləri, çay, subtropik və sitrus bitkilərinin yeni sortlarının alınması ilə bağlı aparılan tədqiqatlardan danışıb. O qeyd edib ki, müsbət göstəriciləri ilə seçilən “FAQ-22” və “FAQ-15” çay forma-klonları Dövlət Sort Sınağına təqdim edilmək üçün hazırlanıb. Azərbaycan Respublikasında “Çayçılığın inkişafına dair 2018-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın yerinə yetirilməsi istiqamətində fəaliyyət gücləndirilib, LREM və MÇETİ tərəfindən yaradılmış və əvvəlki illərdə rayonlaşdırılmış “Fərmançay”, “Lənkəran”, “Xəzər” və “Fərmançay çəhrayı” çay sortlarının və yeni sort-formaların çoxaldılması həyata keçirilib.
Sonra Fərman Quliyev LREM tərəfindən aparılan introduksiya tədqiqatları, AMEA-nın Botanika İnstitutu ilə birgə Şamaxı və Lənkəran rayonlarının meşə ekosistemlərində nadir bitki növlərinin populyasiyalarının vəziyyətinin qiymətləndirilməsindən alınan nəticələr barədə məlumat verib.
Daha sonra arxeologiya, numizmatika, folklor üzrə tədqiqatlar müzakirə mövzusu olub. Azərbaycanın böyük tarixi potensiala malik cənub-şərq regionunda arxeoloji qazıntılardan əldə edilmiş materialların, antropoloji tapıntıların araşdırılmasında, yeni ekspedisiyaların təşkilində, kurqanların, qədim yaşayış məskənlərinin, qayaüstü yazıların və digər tarixi abidələrin daha dərindən tədqiqi və mühafizəsində AMEA institutlarının dəstəyinə böyük ehtiyac olduğu vurğulanıb.
LREM-in baş direktoru təşkilatın nəşr fəaliyyəti barədə də məlumat verib. O qeyd edib ki, 2021-ci ildə LREM-in əməkdaşları tərəfindən 4 kitab, 25 məqalə (17-si xaricdə indeksləşən jurnallarda), 5 tezis nəşr olunub.
Natiq regionda fəaliyyət göstərən elm və təhsil müəssisələri, xüsusən Lənkəran Dövlət Universiteti ilə elm və təhsil sahəsində əlaqələr və digər məsələlər barədə də danışıb.
Təqdimatın sonunda LREM-in elmi fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı təkliflər verilib və bir sıra problemlər haqda müzakirələr aparılıb.
Professor Fərman Quliyev öz çıxışında, həmçinin Azərbaycanın cənub-şərq bölgəsinin nadir, endemik, relikt, itmək təhlükəsində olan bitki müxtəlifliyinin toplandığı Nəbatat Bağının yaradılmasının məqsədəmüvafiqliyinə diqqət çəkib.
Hesabat məruzəsindən sonra BTEB-in və LREM-in nümayəndələrinin iştirakı ilə geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə akademik Qərib Məmmədov, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, LREM-in Elmi şurasının üzvləri – Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Lənkəran Təcrübə Sahəsinin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Həzər Hüseynov, LREM-in Folklor, etnoqrafiya və arxeologiya şöbəsinin müdiri Sərraf Talıbov, şöbənin aparıcı elmi işçisi, tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov, elmi işçisi Samir Kərimov, Çay və subtropik bitkilər şöbəsinin elmi işçisi Aqil Həsənov və başqaları iştirak ediblər.
Sonda akademik İradə Hüseynova müzakirələrə yekun vuraraq bir sıra məsələlərə öz münasibətini bildirib, 2021-ci ildə LREM-də aparılmış elmi-tədqiqat işlərini və rəhbərliyin fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib.
İclasda LREM-in 2021-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin mühüm yekunları ilə bağlı hesabatın AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə çıxarılması barədə qərar qəbul edilib.
Daha sonra mərkəzin KTN-nin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Lənkəran filialının ərazisində genefond və seleksiya tədqiqatları üçün ayrılmış sahəsində LREM-in alim və mütəxəssisləri tərəfindən aparılan işlərə baxış keçirilib. Akademik İradə Hüseynovaya və onu müşayiət edən şəxslərə təcrübə sahəsində aparılan tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verilib.
Səfərin sonunda keçirilən görüşdə LREM tərəfindən region üçün çox vacib tədqiqatlar aparıldığına və bir sıra mühüm nəticələr əldə edildiyinə bir daha diqqət çəkilib, bu tədqiqatların davam və inkişaf etdirilməsi, əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi üçün mərkəzin bina, laboratoriya, sahə və kadrlarla bağlı problemlərinin həllinin məqsədəmüvafiqliyi vurğulanıb.
Sonda akademik İradə Hüseynova LREM-in inkişafı üçün təkliflərlə bağlı AMEA-nın prezidentinə məlumat veriləcəyini bildirib.

Vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova was on a business trip in Lankaran city to get acquainted with the scientific research works carried out at the Lankaran Regional Scientific Center (LRSC) of the Academy, to participate in the meeting dedicated to the discussion of the results of the scientific and scientific-organizational report of the center in 2021.
Advisor of ANAS, member of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Garib Mammadov, general director of the Institute of Botany, doctor of biological sciences, professor Sayyara Ibadullayeva, laboratory director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, doctor of biological sciences Yashar Feyziyev, scientific secretary of the vice-president of ANAS, PhD in agrarian sciences, Associate Professor Afig Mammadov and chief specialist Ayten Agayeva were accompanied her during the visit.
Within the framework of the visit, flowers were laid at the bas-relief of Mahsun Bagirzade, an employee of LRSC who was heroically martyred in the 44-day Patriotic War and was posthumously awarded by Mr. President Ilham Aliyev with 4 medals and his memory was commemorated.
Then academician Irada Huseynova met with the leadership of the Lankaran Regional Scientific Center. Discussions and exchange of views on elimination of difficulties in implementation of Comprehensive Plan of scientific-research works of LRSC for 2021, establishment of closer cooperation relations with Institutes of ANAS, increasing attention to joint research and staff training were held.
Later, a joint meeting of DBMS and LRSC scientific councils dedicated to the discussion of the results of scientific and scientific-organizational activities of Lankaran Regional Scientific Center in 2021 was held.
In his opening speech, academician Irada Huseynova first conveyed greetings on behalf of ANAS President, academician Ramiz Mehdiyev. Then, the most important events in the life of the country and ANAS in 2021, the Great Return of science to liberated Karabakh, the status of implementation by DBMS institutions of the “Action Plan on the tasks of ANAS in connection with scientific research on the liberated territories of Azerbaijan” approved by the Presidium of ANAS dated January 12, 2021, the main scientific directions. Discussions on the results of scientific and scientific-organizational activities of DBMS in 2021 at the meeting of the Presidium of ANAS dated January 19, scientific, scientific-organizational, structural reforms of ANAS and etc. she gave detailed information about the academic council members and guests of LRSC.
Academician Irada Huseynova presented to the center the 2nd (2021) issue of the journal “Life Sciences and Biomedicine” dedicated to Karabakh, as well as materials published by the II International Karabakh Applied Sciences Congress dedicated to Victory Day and the memory of our martyrs.
Director of LRSC, doctor of Agrarian Sciences, professor Farman Guliyev made a presentation on the important results of scientific and scientific-organizational activities of the center in 2021. Then Farman Guliyev informed about the introduction studies conducted by LRSC, the results of the assessment of the status of populations of rare plant species in the forest ecosystems of Shamakhi and Lankaran regions jointly with the Institute of Botany of ANAS.
Later, research on archeology, numismatics and folklore was the subject of discussion. It was emphasized that there is a great need for the support of ANAS institutes in the south-eastern region of Azerbaijan with great historical potential in the study of materials obtained from archaeological excavations, anthropological findings, Organization of new expeditions, in-depth study and protection of mounds, ancient settlements, rock inscriptions and other historical monuments.
General director of LRSC reported on the publication activity of the organization. He noted that in 2021, 4 books, 25 articles (17 in journals indexed abroad) and 5 theses were published by the staff of the LRSC.
The speaker also spoke about relations and other issues in the field of Science and education with scientific and educational institutions operating in the region, especially Lankaran State University.
At the end of the presentation, proposals were made to strengthen the scientific activity of LRSC and discussions were held on a number of problems.
In his speech, professor Farman Guliyev also drew attention to the purposefulness of the creation of the Botanical Garden, where rare, endemic, relic, endangered plant diversity of the south-eastern region of Azerbaijan is collected.
After the report, extensive discussions were held with the participation of representatives of DBMS and LRSC. Academician Garib Mammadov, doctor of biological sciences, professor Sayyara Ibadullayeva, doctor of biological sciences Yashar Feyziyev, members of the Scientific Council of LRSC – Director of Lankaran practice area of Vegetable Research Institute of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, PhD in Agrarian Sciences, Associate Professor Hazar Huseynov, head of folklore, Director of the Ethnography and Archeology Department of LRSC Sarraf Talibov, leading researcher of the Department, PhD in historical sciences Mayis Jafarov, scientific worker Samir Karimov, research worker of the Department of Tea and Subtropical plants Agil Hasanov and others participated.
At the end, academician Irada Huseynova summed up the discussions and expressed her attitude to a number of issues, positively assessed the research work carried out in the LRSC in 2021 and the activities of the management.
At the meeting, it was decided to discuss the report on the important results of scientific and scientific-organizational activities of LRSC in 2021 to the Presidium of ANAS.
At the meeting held at the end of the visit, it was noted once again that LRSC carried out very important research for the region and achieved a number of important results, as well as the purpose of solving problems related to the building, laboratory, area and staff of the center is to continue and develop these studies and further expand the Center.
At the end, academician Irada Huseynova informed the President of ANAS about the proposals for the development of LRSC.