AMEA-nın magistraturasına qəbul qaydaları barədə məlumat verilib
AMEA Rəyasət Heyətində akademiyanın magistraturasına qəbul aparılan ixtisaslaşmalar, müsabiqə şərtləri və təşkil olunacaq müsahibələrlə bağlı görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bu qurumda magistratura təhsilinin yaradılmasının elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində ən mühüm nailiyyətlərdən olduğunu söyləyib, bu işin 2014-cü ildə bilavasitə ölkə rəhbərliyinin dəstəyi ilə reallaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik A.Əlizadə AMEA-nın 2015-2016-cı tədris ili üçün magistratura təhsilinin həyata keçirəcəyini bildirib, magistratura qəbuluna hazırlaşan institut rəhbərlərinə tövsiyələrini verib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatı Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov akademiyanın magistraturasına qəbul aparılan ixtisaslaşmalar, müsabiqə şərtləri və keçiriləcək müsahibələr barədə məlumat verib. Bildirilib ki, 2015-2016-cı tədris ili üçün akademiyanın magistratura təhsilini həyata keçirəcək yeddi institutunda magistratura səviyyəsinin ixtisaslaşmalarına qəbul olunmaq istəyən bakalavrlar ixtisaslaşma seçimi etməzdən əvvəl AMEA-da müsahibədən keçməlidirlər. Bu məqsədlə, magistraturaya qəbul olunmaq istəyən bakalavrlar üçün müsahibə təşkil ediləcək. AMEA-nın magistraturasına bakalavrların seçilməsi üçün institutlarda yaradılmış müsahibə komissiyaları prosesə nəzarət edəcək. Müsahibədə iştirakçılara institutların fəaliyyət istiqamətləri və potensial imkanları barədə məlumat da veriləcək.
Qeyd edilib ki, qəbul aparılan ixtisaslaşmalar, müsabiqə şərtləri, müsahibənin keçiriləcəyi tarix və ünvanlar barədə məlumatlar AMEA-nın və Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının rəsmi saytlarında yerləşdirilib. Müsabiqə Azərbaycan və rus bölmələri üzrə birgə aparılacaq. Tələbə qəbulu yalnız dövlət sifarişi əsasında aparılır və təhsil əyani formada həyata keçirilir.
Tədbirdə AMEA-nın magistraturaya qəbul elanını əks etdirən videoçarx göstərilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

Presidium of ANAS held a meeting in connection with the discussion of specialties, conditions of competition and interviews, which will be organized on admission.
At the meeting, President of ANAS, academician Akif Alizadeh noted that the organization of the master's degree at the Academy is one of the most important achievements in the field of science and education integration. He stressed that the initiative was implemented in 2014 with the direct support of the government. Academician also added that ANAS will hold a reception at the Masters on the second 2015-2016 academic year. In this regard, the head of ANAS gave some recommendations to directors of institutions that are prepared to hold a reception in magistracy.
Then the head of the Department of Science and Education of the Presidium of ANAS, doctor of technical sciences Aminaga Sadigov spoke about specialties, conditions of competition and interviews, which will be organized on admission to ANAS. He noted that before the specialty choice for master degree, BA must be interviewed in 7 institutions of ANAS. Given that, bachelors who want to admit to master’s degree should pass up the interview. Selection process will be oversighted by Interview commission of the institutions. During the interview, participants were also informed on the scope and potential of institutions.
A. Sadigov noted that information about the specialties, conditions of competition, dates and addresses of interviews were posted on the official websites of ANAS and the SSAC. The contest will be held for the Azerbaijani and Russian sectors.
A.Sadigov added that admission of students is carried out only based on governmental order and intramural.
Further, the event was shown the video clip showing the advertisement for admission to master's degree of ANAS. Then A.Sadigov responded the questions of the participants.