AMEA-nın magistraturasına qəbul qaydaları barədə məlumat verilib
AMEA Rəyasət Heyətində akademiyanın magistraturasına qəbul aparılan ixtisaslaşmalar, müsabiqə şərtləri və təşkil olunacaq müsahibələrlə bağlı görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bu qurumda magistratura təhsilinin yaradılmasının elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində ən mühüm nailiyyətlərdən olduğunu söyləyib, bu işin 2014-cü ildə bilavasitə ölkə rəhbərliyinin dəstəyi ilə reallaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik A.Əlizadə AMEA-nın 2015-2016-cı tədris ili üçün magistratura təhsilinin həyata keçirəcəyini bildirib, magistratura qəbuluna hazırlaşan institut rəhbərlərinə tövsiyələrini verib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatı Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov akademiyanın magistraturasına qəbul aparılan ixtisaslaşmalar, müsabiqə şərtləri və keçiriləcək müsahibələr barədə məlumat verib. Bildirilib ki, 2015-2016-cı tədris ili üçün akademiyanın magistratura təhsilini həyata keçirəcək yeddi institutunda magistratura səviyyəsinin ixtisaslaşmalarına qəbul olunmaq istəyən bakalavrlar ixtisaslaşma seçimi etməzdən əvvəl AMEA-da müsahibədən keçməlidirlər. Bu məqsədlə, magistraturaya qəbul olunmaq istəyən bakalavrlar üçün müsahibə təşkil ediləcək. AMEA-nın magistraturasına bakalavrların seçilməsi üçün institutlarda yaradılmış müsahibə komissiyaları prosesə nəzarət edəcək. Müsahibədə iştirakçılara institutların fəaliyyət istiqamətləri və potensial imkanları barədə məlumat da veriləcək.
Qeyd edilib ki, qəbul aparılan ixtisaslaşmalar, müsabiqə şərtləri, müsahibənin keçiriləcəyi tarix və ünvanlar barədə məlumatlar AMEA-nın və Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının rəsmi saytlarında yerləşdirilib. Müsabiqə Azərbaycan və rus bölmələri üzrə birgə aparılacaq. Tələbə qəbulu yalnız dövlət sifarişi əsasında aparılır və təhsil əyani formada həyata keçirilir.
Tədbirdə AMEA-nın magistraturaya qəbul elanını əks etdirən videoçarx göstərilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

В Президиуме НАНА состоялась встреча в связи с обсуждением специальностей, на которые будет проводиться прием в магистратуру НАНА, условий конкурса и собеседованиях, которые будут организованы при поступлении.
На встрече президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что организация в Академии магистерской ступени образования является одним из самых важных достижений в сфере интеграции науки и образования. Он подчеркнул, что данная инициатива была реализована в 2014 году при непосредственной поддержке руководства страны. Также академик добавил, что НАНА будет проводить прием в магистратуру на 2015-2016-й учебный год. В связи с этим руководитель НАНА дал некоторые рекомендации директорам институтов, которые готовятся проводить прием в магистратуру.
Далее руководитель Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор технических наук Аминага Садыгов рассказал о специальностях, на которые будет проводиться прием в магистратуру НАНА, условиях конкурса и собеседованиях, которые состоятся при приеме в магистратуру. Он отметил, что до того, как выбрать специальность для обучения в магистратуре в одном из 7-ми институтов НАНА, бакалавр должен пройти собеседование в НАНА. Учитывая это, для бакалавров, желающих поступить в магистратуру, будет организовано собеседование. За процессом отбора бакалавров будут наблюдать созданные в институтах комиссии по собеседованию. Во время собеседования участников также проинформируют о сферах деятельности и потенциальных возможностях институтов.
А.Садыгов отметил, что информация о специальностях, на которые проводится прием, условиях конкурса, датах и адресах проведения собеседований размещена на официальных сайтах НАНА и ГКПС. Конкурс будет проводиться для азербайджанского и русского секторов.
А.Садыгов также добавил, что прием студентов проводится только на основе государственного заказа. Форма обучения – очная.
Далее на мероприятии был продемонстрирован ролик, отражающий объявление о приеме в магистратуру НАНА. Затем А.Садыгов ответил на вопросы, интересующие участников мероприятия.