Akademik Arif Həşimov: “İşğaldan azad olunmuş ərazilər üzrə bərpa-quruculuq işlərinin həyata keçirilməsində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrinin üzərinə xüsusi vəzifələr düşür”
Martın 1-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) elmi müəssisələrinin baş direktorları, icraçı direktorları və elmi katibləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Arif Həşimov bildirib ki, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi istər elmi istiqamətlərin prioritetliyinə, istər elmi müəssisələrin sayına, istər həyata keçirilən elmi tədqiqatların kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinə, istərsə də kadr potensialına görə Akademiyanın ən mühüm bölmələrindən biridir. Akademikin sözlərinə görə, hazırda dünyada qlobal miqyasda baş verən bir sıra sosial, iqtisadi, demoqrafik, ekoloji və antropogen proseslərlə əlaqədar bu gün biologiya və tibb elmləri ən prioritet elm sahələrinə çevrilib.
O, həmçinin koronavirus pandemiyasının bir sıra yeni sosial-iqtisadi, geosiyasi, mənəvi-psixoloji reallıqlar yaratdığını və bütün səviyyələrdə biologiya və tibb elmlərini bir daha aktuallaşdırdığını söyləyib: “Pandemiyanın elm üçün aktuallaşdırdığı peyvənd üzrə tədqiqatlar yeni səviyyədə elm-etika, elm-humanizm, elm-ədalətlilik anlayışlarını yenidən gündəmə gətirir. Bu da dünya miqyasında təbiət  elmləri ilə humanitar və ictimai elmlərin yeni səviyyədə qarşılıqlı multidissiplinar əlaqəsini aktuallaşdırır”.
Akademik Arif Həşimov Azərbaycanda biologiya, tibb və kənd təsərrüfatı elm sahələrinin inkişafının müasir problemləri üzrə molekulyar biologiya, molekulyar genetika, bioinformatika, sistemli biologiya və digər texnologiyaların həyat proseslərinə kompleks tətbiqi məsələlərindən bəhs edərək Azərbaycanda da bu istiqamətdə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. O cümlədən qlobal iqlim dəyişiklikləri, onunla əlaqədar olaraq ərzaq təhlükəsizliyi problemi, bu problemin aradan qaldırılması üçün kənd təsərrüfatı ilə bağlı elm sahələrinin inkişafı məsələlərindən də danışıb.
Natiq qeyd edib ki, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin həyata keçirilməsi dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir və bu baxımdan Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin elmi müəssisə və təşkilatlarının üzərinə də xüsusi məsuliyyət düşür: “Erməni işğalçıları tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə törədilmiş ekoloji fəlakətin miqyasının qiymətləndirilməsi, regionun bio-geoekoloji vəziyyətinin monitorinqi, işğaldan azad olunmuş ərazilərin biosenozlarının və bioloji müxtəlifliyinin işğaldan əvvəlki vəziyyətlə müqayisəli kompleks tədqiqi, Qarabağ ərazisi üzrə xarakterik, o cümlədən nadir və itmək təhlükəsində olan bitkilərin introduksiya və reintroduksiyası ilə bağlı tədqiqatların aparılması, genofondun bərpası məqsədilə bitkilərin biotexnoloji üsullarla çoxaldılması, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpasının elmi əsaslarının işlənilməsi, müvafiq torpaq-iqlim şəraitlərinə uyğun və daha məhsuldar bitki sortları və heyvan cinslərinin yaradılması və tətbiqi istiqamətində kompleks tədqiqatlar həyata keçirilməlidir”.
Akademik A.Həşimov çıxışının sonunda dünyanın çağırışları və ölkənin sosial-iqtisadi tələbatları baxımından bölmənin müəssisələrinin qarşısında duran vəzifələrin icrasında əməkdaşlara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova bu gün bölmənin müəssisələrində akademik Cəlal Əliyev məktəbinin yetirmələrinin çalışdığını və BTEB-in əməkdaşlarının zəngin elmi potensiala malik olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, XXI əsr biologiya, həyat elmləri, biotexnologiyalar əsridir və bu da BTEB-in elmi müəssisələri və alimləri qarşısında ciddi məsuliyyət qoyur. Akademik İradə Hüseynova bu gün elmimizə ölkə rəhbərliyi tərəfindən böyük diqqətin olduğunu deyib və cənab Prezident İlham Əliyevin alimlər qarşısında qoyduğu vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün səylə çalışmağın zəruriliyini vurğulayıb.
Bölmənin müəssisələrində bir sıra islahatların həyata keçirildiyini və gənclərin hazırlığına xüsusi diqqət göstərildiyini bildirən akademik AMEA-nın xaricdə təhsil alan 25 doktorantından 15-nin BTEB-in payına düşdüyünü, bu gün bölmənin gənc doktorantlarının Oksford, Birminhem, Monpelye və s. universitetlərdə peşəkar mütəxəssislər kimi yetişdiklərini söyləyib.
Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində elmi tədqiqatların aparılması istiqamətində görülən işlərə toxunan bölmənin Elmi şurasının sədri Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının infrastrukturunun bərpası istiqamətində proqramın hazırlandığını, 2021-ci ildə BTEB-in təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində tarla seminarının, eləcə də AMEA-da “Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: keçmişi, bugünü və gələcəyi” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin bildirib ki, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev son aylarda Şuşa və Ağdam şəhərlərinin içməli su ilə təchizatına dair yaradılmış müvafiq komissiyanın iclaslarında iştirak edib. Bölmənin Elmi şurasının sədri, eyni zamanda “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı” çərçivəsində və Kür çayında suyun səviyyəsinin aşağı düşməsi problemləri istiqamətində BTEB-in alimlərinin mühüm tədqiqatlar apardıqlarını deyib.
“Qırmızı kitab”ın III nəşrinin çapa hazırlanması işləri barədə məlumat verən akademik İradə Hüseynova bildirib ki, AMEA-nın Botanika, Dendrologiya, Zoologiya institutları, Mərkəzi Nəbatat Bağı, Naxçıvan və Gəncə bölmələri Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə bu istiqamətdə fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Koronavirus pandemiyasının yaratdığı yeni reallıqlara toxunan natiq artıq dünyada yaradılmış vaksinlərin müsbət nəticəsini verdiyini, eləcə də AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov tərəfindən hazırlanan vaksinin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının siyahısına salındığını deyib. O, bununla bağlı Akademiyada AMEA, Səhiyyə Nazirliyi, TƏBİB və Azərbaycan Tibb Universitetinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə elmi seminarın keçirilməsinin planlaşdırıldığını söyləyib.
Eyni zamanda bir çox xəstəliklərin qarşısını almaq üçün mühüm elmi istiqamətlərdən olan kök hüceyrələri ilə bağlı Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda tədqiqatların aparıldığını deyib. Həmçinin IV Sənaye inqilabı və onun tələblərinə dair tədqiqatlar aparmaq üçün Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 2, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda isə 1 beynəlxalq laboratoriyanın fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Bundan əlavə, o, bölmənin müəssisələrində çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi, uzunömürlülük, sağlam qocalma, ərzaq təhlükəsizliyi, biotəhlükəsizlik, Xəzər dənizinin bioresurslarının öyrənilməsinə dair və s. sahələr üzrə aparılan mühüm araşdırmalar barədə məlumat verib.
Görüşdə, həmçinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova, Zoologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Eyvazov və Mərkəzi Nəbatat Bağının baş direktoru Natiq Allahverdiyev çıxış edərək yeraltı sulardan səmərəli istifadə, subartezian quyularının qazılması zamanı balansın qorunması, respublikanın ərzaq təhlükəsizliyi, yeni buğda sortlarının yaradılması, Azərbaycan florasının ana dilində nəşrə hazırlanması, dərman bitkilərindən səmərəli istifadə, iqlim dəyişmələrinin biomüxtəlifliyə təsiri, qocalmanın problemlərinin öyrənilməsi, biotəhlükəsizlik, tullantı sularından təkrar istifadə, ilan və əqrəb zəhərlərindən səmərəli istifadə və s. istiqamətlərdə təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov bölmənin müəssisələrindəki elmi potensialın qorunmasının vacibliyini bildirib, tədbirdə səsləndirilən təkliflərdən bir qisminin yeni hazırlanan “Azərbaycan elminin inkişaf Strategiyası”nın layihəsinə salınacağını deyərək BTEB-in əməkdaşlarına uğurlar arzulayıb.

Academician Arif Hashimov: “Special duties are assigned to the enterprises of the division of Biological and Medical Sciences in the implementation of restoration and construction works on the liberated territories”
On March 1, the acting president of ANAS, academician Arif Hashimov met with the general directors, executive directors and scientific secretaries of the scientific institutions of the division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of the Academy.
Opening the event, academician Arif Hashimov said that the Division of Biological and Medical Sciences is one of the most important departments of the Academy for the priority of scientific directions, number of scientific institutions, quantitative and qualitative indicators of scientific research carried out, as well as personnel potential. According to the academician, Biological and Medical Sciences have become the top priority in connection with a number of social, economic, demographic, environmental and anthropogenic processes occurring in the world at present.
He also said that the coronavirus pandemic has created a number of new socio-economic, geopolitical, spiritual and psychological realities and has once again made biological and medical sciences relevant at all levels: "Research on vaccination, which has made the pandemic relevant for science, is redefining the concepts of science-ethics, science-humanism, science-justice at a new level. It also actualizes the mutual multidisciplinary relationship of natural sciences and humanities and social sciences at a new level in the world”.
Academician Arif Hashimov spoke about the complex application of molecular biology, molecular genetics, bioinformatics, systemic biology and other technologies to life processes on the modern problems of the development of biology, medicine and agricultural sciences in Azerbaijan and brought to the attention that research is being carried out in this direction. He also spoke about global climate changes, the problem of food security related to it, the development of science related to agriculture in order to eliminate this problem.
The speaker noted that the implementation of restoration and construction works in the liberated territories is one of the main priorities of the state policy and in this regard, special responsibility falls on scientific institutions and organizations of the Division of Biological and Medical Sciences: “Assessment of the scale of the ecological disaster committed by the Armenian occupiers in the liberated territories, monitoring of the bio-geoecological condition of the region, a comparative complex study of the biosenoses and biodiversity of the liberated territories before the occupation, conducting research on introduction and reintroduction of rare and endangered plants, reproduction of plants by biotechnological methods for the restoration of comprehensive studies should be carried out on the development of scientific bases for the restoration of agriculture in the liberated territories, creation and application of more productive plant varieties and animal breeds corresponding to the relevant soil-climatic conditions”.
At the end of his speech, academician A.Hashimov wished success to employees in the implementation of the tasks facing the enterprises of the division in terms of the world's challenges and socio-economic needs of the country.
Then, vice-president of ANAS, chairman of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Irada Huseynova said that today the students of the academician Jalal Aliyev school work at the departments of the Division and the employees of the DBMS have rich scientific potential. He noted that XXI century is the century of biology, life sciences, biotechnology, which places serious responsibility to scientific institutions and scientists of DBMS. Academician Irada Huseynova said that today the country's leadership pays great attention to our science and stressed the need to work diligently to realize the tasks set by President Ilham Aliyev before scientists.
Noting that a number of reforms were carried out in the institutions of the Division and special attention was paid to the training of young people, 25 out of 15 doctoral students of ANAS studied abroad fell to the share of DBMS, she said that today the young doctoral students of the Division are grew up as professional specialists in Oxford, Birmingham, Montpellier, etc universities.
Touching upon the work done to conduct scientific research in the liberated territories of Karabakh, the chairman of the Scientific Council of the Division, at the same time, noted that DBMS scientists conducted important research in the framework of the “Action plan for 2020-2022 on ensuring the efficient use of water resources” and in the direction of problems of water level reduction in the Kura River.
Informing about the preparation of the third edition of the “Red Book”, academician Irada Huseynova said that the Institutes of Botany, Dendrology, Zoology, Central Botanical Garden, Nakhchivan and Ganja Departments of ANAS continue their activities in this direction with the participation of experts from the Ministry of Ecology and Natural Resources.
Touching upon the new realities created by the coronavirus pandemic, the speaker said that vaccines created in the world have already given a positive result, as well as the vaccine prepared by corresponding member of ANAS Tarlan Mammadov has been included in the list of the World Health Organization. In this regard, it is planned to hold a scientific seminar at the Academy with the participation of specialists from ANAS, Management Union of Medical Territorial Units (TABIB), Ministry of Health, Medicine and Azerbaijan Medical University.
In addition, the department is responsible for cleaning contaminated lands, longevity, healthy aging, food security, biosafety, studying the bioresources of the Caspian Sea, etc. he gave information about the important researches carried out in the fields.
Also speaking at the meeting, the rational use of groundwater, maintaining the balance during the drilling of subartesian wells, the food security of the republic, the creation of new wheat varieties, the preparation of the Azerbaijani flora for publication in the native language, the efficient use of medicinal plants, the impact of climate change on biodiversity, the study of aging problems, they made their proposals in the directions: general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, general director of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov, general director of the Institute of Dendrology, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov, general director of the Institute of Microbiology, corresponding member of ANAS Panah Muradov,general director of the Institute of Botany, professor Sayyara Ibadullayeva, general director of the Institute of Physiology, professor Ulduz Hashimova, Acting general director of the Institute of Zoology, PhD in Agrarian Sciences, Associate Professor Aladdin Eyvazov and general director of the Central Botanical Garden Natig Allahverdiyev.
At the end, academician Arif Hashimov noted the importance of preserving the scientific potential of the enterprises of the department and said that some of the proposals voiced at the event would be included in the project of the newly developed “Strategy for the development of Azerbaijani science” and wished success to the employees of the DBMS.