Martın 16-da Şərqşünaslıq İnstitutunda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) elmi müəssisələrinin baş direktorları, icraçı direktorları və elmi katibləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə akademik Arif Həşimov açaraq İctimai Elmlər Bölməsində aparılan tədqiqatların milli ideologiyanın və Azərbaycanın ictimai fikir tarixinin formalaşmasındakı roluna toxunub. Akademik qeyd edib ki, bu gün bölməyə daxil olan müəssisələrdə qədim və zəngin mədəniyyətə sahib Azərbaycanın tarixi, fəlsəfəsi, arxeologiyası, etnoqrafiyası, antropologiyası, iqtisadiyyatı, maddi abidələrin toplanması, mühafizəsi və təbliği, Şərq ölkələrinin ictimai-mədəni inkişafı, Cənubi Qafqazda baş verən proseslər, təbiət və dəqiq elmlərin tarixi, insan hüquqları və digər istiqamətlərdə mühüm araşdırmalar aparılır.
Görüşün keçirilməsinin məqsədinə toxunan akademik Arif Həşimov hazırda AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarından daxil olan ümumiləşdirilmiş təkliflər əsasında “Azərbaycan Respublikasının 2022-2030-cu illər üzrə elmin dayanıqlı inkişaf strategiyası”nın layihəsinin hazırlanması üzərində işlərin getdiyini bildirib. O, belə bir sənədin sonuncu dəfə 2008-ci ildə hazırlandığını və 2009-cu ildə qəbul edildiyini xatırladıb.
AMEA-nın bir neçə elmi bölməsi ilə artıq belə görüşlərin keçirildiyini və səmərəli təkliflərin verildiyini diqqətə çatdıran A.Həşimov tədbirdə İctimai Elmlər Bölməsinə daxil olan müəssisələrin cari vəziyyəti, gələcək planlar və Azərbaycan elminin dayanıqlı inkişafının təmin edilməsinə dair təklifləri dinləməyə hazır olduğunu deyib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək bölmədə aparılan tədqiqatların strateji əhəmiyyət daşıdığını və ölkənin ictimai həyatında mühüm rol oynadığını deyib. Rəhbərlik etdiyi bölmə barədə məlumat verən akademik Gövhər Baxşəliyeva İEB-in strukturuna 8 institut və 1 muzeyin daxil olduğunu, həmin müəssisələrdə 1600-dən çox əməkdaşın çalışdığını, onlardan 6-nın akademik, 9-nun müxbir üzv, 836 nəfərin isə elmi işçi olduğunu söyləyib. O, bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatların qənaətbəxş olduğunu bildirib və ötən il 21 mühüm nəticənin alındığını xatırladıb, həmçinin nəşriyyat fəaliyyəti, elmlə təhsilin inteqrasiyası, eləcə də beynəlxalq əlaqələrə toxunub.
2022-ci il üçün nəzərdə tutulan elmi tədqiqatlardan gözləntilərin böyük olduğunu deyən bölmə rəhbəri bu istiqamətində “Azərbaycan tarixi XV cildə” çoxcildliyinin, “Cənubi Azərbaycan tarixinin oçerkləri” kitabının II cildinin, “Şuşa Bəyannaməsi” və Cənubi Qafqazın yeni reallıqları: geosiyasi, fəlsəfi və sosioloji kontekst” adlı monoqrafiyanın, Şuşanın görkəmli şəxsiyyətləri, eləcə də “Ermənistan, İsrail dövlətinin cənub siyasətində” kitablarının çapının, həmçinin işğaldan azad olunmuş Qarabağ ərazisində arxeoloji kəşfiyyat və qazıntı işlərinin aparılmasının, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” Sərəncamının icrasına uyğun olaraq, elmi-tədqiqatların, “Türk dövlətlərinin elmi və innovasiyalar sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq konfransının, “Xarıbülbülün vətəni Şuşa” mövzusunda sərginin keçirilməsinin planlaşdırıldığını vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, professor İlham Məmmədzadə, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürov, İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim İmanov və Qafqazşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı çıxış edərək Akademiyanın elmi müəssisələri arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi, elmdə yeni texnoloji üsullardan istifadə, virtual laboratoriyaların təşkilinin genişləndirilməsi, dissertasiya işlərinin yazılması qaydasının sadələşdirilməsi, ideoloji işlərə diqqətin artırılması, elmi nəticələr üçün mükafatların verilməsi, xaricdə çıxan sanballı elmi jurnalların alınması, eləcə də institutlarda işıq üzü görən jurnalların dövriliyini təmin etmək üçün maliyyənin ayrılması mexanizminin asanlaşdırılması, elmin maliyyələşməsi prinsiplərinin dəyişdirilməsi, idarəetmənin çevikliyi, mövzu bankının yaradılması və s. təkliflərini səsləndiriblər.

On March 16, at the Institute of Oriental Studies, the Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov met with the general directors, executive directors and scientific secretaries of the scientific institutions of the Division of Social Sciences of the Academy.
Opening the event, academician Arif Hashimov touched upon the role of research conducted in the Division of Social Sciences in the formation of national ideology and the history of public thought of Azerbaijan. Academician noted that, today the institutions of the Division carry out important research in the history, philosophy, archeology, ethnography, anthropology, economy, collection, protection and promotion of material monuments, socio-cultural development of the Eastern countries, processes in the South Caucasus, the history of natural and exact sciences, human rights and other directions.
Referring to the purpose of the meeting, academician Arif Hashimov said that work is currently underway on the preparation of the project “Sustainable Development Strategy of Science of the Republic of Azerbaijan for 2022-2030” on the basis of generalized proposals from a number of scientific institutions and organizations of ANAS. He recalled that the last time such a document was prepared in 2008 and adopted in 2009.
Noting that such meetings were held with several scientific departments of ANAS and effective proposals were made, A.Hashimov said he was ready to listen to the proposals on the current state of enterprises included in the Division of Social Sciences , future plans and sustainable development of Azerbaijani science.
Then Acting Vice-president of ANAS, academician Govhar Bakhshaliyeva in her speech said that the research conducted in the Division is of strategic importance and plays an important role in the public life of the country. Informing about the Division, academician Govhar Bakhshaliyeva said that the structure of the DSS includes 8 institutes and 1 Museum, more than 1600 employees work in these institutions, of which 6 are academician, 9 are corresponding members and 836 are scientific workers. She noted that the researches carried out in the enterprises of the Division were satisfactory and 21 important results were obtained last year and also touched on publishing activities, integration of science and education, as well as international relations.
The head of the Division said that the expectations from the research planned for 2022 were great and in this direction the multi-volume “History of Azerbaijan XV Volume”, II volume of the book “Essays on the history of South Azerbaijan”, monograph ““Shusha declaration” and new realities of the South Caucasus: geopolitical, philosophical and sociological context”, the publication of the books prominent personalities of Shusha, as well as “Armenia, in the southern policy of the state of Israel”, archaeological exploration and excavation works in the liberated Karabakh territory, scientific research in accordance with the Order of “Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development”, it is planned to conduct scientific research, the international conference “On prospects for cooperation in the field of science and innovations of the Turkic states” and the exhibition on “Khari bulbul's Homeland Shusha”.
The meeting was also attended by the General director of the National Museum of History of Azerbaijan, academician Naila Valikhanli, General director of the Institute of Philosophy and Sociology, professor Ilham Mammadzade, General director of the Institute of History, named after A.A.Bakikhanov, professor Kerim Shukurov, General director of the Institute of Economics, professor Nazim Imanov and General director of the Institute of Caucasian Studies, corresponding member of ANAS Musa Gasimli made reports on strengthening coordination between scientific institutions of the Academy, the use of new technological methods in science, expanding the organization of virtual laboratories, simplifying the procedure for writing dissertations, increasing attention to ideological work, awarding prizes for scientific results, acquisition of prestigious scientific journals published abroad, as well as simplifying the mechanism for allocating funding to ensure the periodicity of journals published in institutes, changing the principles of financing science, management flexibility, creating a topic bank, etc. they voiced their proposals.