Martın 16-da Şərqşünaslıq İnstitutunda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) elmi müəssisələrinin baş direktorları, icraçı direktorları və elmi katibləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə akademik Arif Həşimov açaraq İctimai Elmlər Bölməsində aparılan tədqiqatların milli ideologiyanın və Azərbaycanın ictimai fikir tarixinin formalaşmasındakı roluna toxunub. Akademik qeyd edib ki, bu gün bölməyə daxil olan müəssisələrdə qədim və zəngin mədəniyyətə sahib Azərbaycanın tarixi, fəlsəfəsi, arxeologiyası, etnoqrafiyası, antropologiyası, iqtisadiyyatı, maddi abidələrin toplanması, mühafizəsi və təbliği, Şərq ölkələrinin ictimai-mədəni inkişafı, Cənubi Qafqazda baş verən proseslər, təbiət və dəqiq elmlərin tarixi, insan hüquqları və digər istiqamətlərdə mühüm araşdırmalar aparılır.
Görüşün keçirilməsinin məqsədinə toxunan akademik Arif Həşimov hazırda AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarından daxil olan ümumiləşdirilmiş təkliflər əsasında “Azərbaycan Respublikasının 2022-2030-cu illər üzrə elmin dayanıqlı inkişaf strategiyası”nın layihəsinin hazırlanması üzərində işlərin getdiyini bildirib. O, belə bir sənədin sonuncu dəfə 2008-ci ildə hazırlandığını və 2009-cu ildə qəbul edildiyini xatırladıb.
AMEA-nın bir neçə elmi bölməsi ilə artıq belə görüşlərin keçirildiyini və səmərəli təkliflərin verildiyini diqqətə çatdıran A.Həşimov tədbirdə İctimai Elmlər Bölməsinə daxil olan müəssisələrin cari vəziyyəti, gələcək planlar və Azərbaycan elminin dayanıqlı inkişafının təmin edilməsinə dair təklifləri dinləməyə hazır olduğunu deyib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək bölmədə aparılan tədqiqatların strateji əhəmiyyət daşıdığını və ölkənin ictimai həyatında mühüm rol oynadığını deyib. Rəhbərlik etdiyi bölmə barədə məlumat verən akademik Gövhər Baxşəliyeva İEB-in strukturuna 8 institut və 1 muzeyin daxil olduğunu, həmin müəssisələrdə 1600-dən çox əməkdaşın çalışdığını, onlardan 6-nın akademik, 9-nun müxbir üzv, 836 nəfərin isə elmi işçi olduğunu söyləyib. O, bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatların qənaətbəxş olduğunu bildirib və ötən il 21 mühüm nəticənin alındığını xatırladıb, həmçinin nəşriyyat fəaliyyəti, elmlə təhsilin inteqrasiyası, eləcə də beynəlxalq əlaqələrə toxunub.
2022-ci il üçün nəzərdə tutulan elmi tədqiqatlardan gözləntilərin böyük olduğunu deyən bölmə rəhbəri bu istiqamətində “Azərbaycan tarixi XV cildə” çoxcildliyinin, “Cənubi Azərbaycan tarixinin oçerkləri” kitabının II cildinin, “Şuşa Bəyannaməsi” və Cənubi Qafqazın yeni reallıqları: geosiyasi, fəlsəfi və sosioloji kontekst” adlı monoqrafiyanın, Şuşanın görkəmli şəxsiyyətləri, eləcə də “Ermənistan, İsrail dövlətinin cənub siyasətində” kitablarının çapının, həmçinin işğaldan azad olunmuş Qarabağ ərazisində arxeoloji kəşfiyyat və qazıntı işlərinin aparılmasının, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” Sərəncamının icrasına uyğun olaraq, elmi-tədqiqatların, “Türk dövlətlərinin elmi və innovasiyalar sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq konfransının, “Xarıbülbülün vətəni Şuşa” mövzusunda sərginin keçirilməsinin planlaşdırıldığını vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, professor İlham Məmmədzadə, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürov, İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim İmanov və Qafqazşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı çıxış edərək Akademiyanın elmi müəssisələri arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi, elmdə yeni texnoloji üsullardan istifadə, virtual laboratoriyaların təşkilinin genişləndirilməsi, dissertasiya işlərinin yazılması qaydasının sadələşdirilməsi, ideoloji işlərə diqqətin artırılması, elmi nəticələr üçün mükafatların verilməsi, xaricdə çıxan sanballı elmi jurnalların alınması, eləcə də institutlarda işıq üzü görən jurnalların dövriliyini təmin etmək üçün maliyyənin ayrılması mexanizminin asanlaşdırılması, elmin maliyyələşməsi prinsiplərinin dəyişdirilməsi, idarəetmənin çevikliyi, mövzu bankının yaradılması və s. təkliflərini səsləndiriblər.

Академик Ариф Гашимов: «Исследования, которые ведутся в Отделении общественных наук, играют важную роль в формировании национальной идеологии»
16-го марта в Институте востоковедения имени академика З.Буниятова и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с генеральными директорами, исполнительными директорами и учеными секретарями научных учреждений Отделения общественных наук НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Ариф Гашимов рассказал о роли исследований, которые ведутся в Отделении общественных наук, в формировании национальной идеологии и истории общественной мысли Азербайджана. Академик сообщил, что сегодня в учреждениях отделения ведутся важные исследования в таких сферах, как изучение истории, философии, археологии, этнографии, антропологии, экономики, древней и богатой культуры Азербайджана, сбор, охрана и пропаганда  памятников материальной культуры, общественно-культурное развитие стран Востока, происходящие на Южном Кавказе процессы, история естественных и точных наук, права человека и т.д.
Говоря о целях встречи, академик Ариф Гашимов отметил, что в настоящее время на основе обобщенных предложений, поступивших из ряда научных учреждений и организаций НАНА, разрабатывается проект «Стратегии устойчивого развития науки в Азербайджанской Республике на 2022-2030 годы». И.о. президента НАНА напомнил, что в последний раз подобный документ был подготовлен в 2008 и принят в 2009 году.
Сказав, что в ходе прошедших ранее встреч с рядом научных отделений НАНА были выдвинуты конструктивные предложения, академик Ариф Гашимов выразил готовность выслушать предложения относительно текущего состояния учреждений Отделения общественных наук, дальнейших планов и обеспечения устойчивого развития отечественной науки.
Затем выступила и.о. вице-президента НАНА, председатель Ученого совета отделения, академик Говхар Бахшалиева, которая подчеркнула, что проводимые в отделении исследования имеют стратегическое значение и занимают важное место в общественной жизни республики. Рассказав о руководимом ею отделении, академик Говхар Бахшалиева сообщила, что в структуру Отделения общественных наук входят 8 институтов и 1 музей, в этих учреждениях работают более 1600 сотрудников, 6 из которых являются академиками, 9 – членами-корреспондентами, 836 – научными сотрудниками. Помимо этого, академик напомнила, что в прошлом году в ходе исследований, которые ведутся в учреждениях отделения, был получен 21 важный результат, а также рассказала об издательской деятельности, интеграции науки и образования, международных связях и т.д.
Отметив, что ожидания от научных исследований, которые планируется проводить в 2022 году, велики, руководитель отделения подчеркнула, что предусмотрено издание «Истории Азербайджана в 15-ти томах», второго тома «Очерков истории Южного Азербайджана», монографии «Шушинская декларация и новые реалии Южного Кавказа: геополитический, философский и социологический контекст», книг «Выдающиеся личности города Шуша» и «Армения в южной политике государства Израиль», а также проведение археологических разведок и раскопок на освобожденных от оккупации территориях Карабахского региона, научно-исследовательских работ, нацеленных на выполнение задач, предусмотренных в документе «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», международной конференции «Перспективы сотрудничества тюркских государств в области науки и инноваций», выставки «Родина харыбюльбюля Шуша» и т.д.
В ходе встречи также выступили генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, генеральный директор Института кавказоведения, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы, генеральный директор Института философии и социологии, профессор Ильхам Мамедзаде, генеральный директор Института истории имени А.А.Бакиханова, профессор Керим Шукюров и генеральный директор Института экономики, профессор Назим Иманов. Ученые озвучили свои предложения по таким вопросам, как усиление координации между научными учреждениями Академии, применение новых технологических методов в науке, расширение организации виртуальных лабораторий, упрощение правил написания диссертационных работ, повышение внимания идеологическим работам, вручение премий за научные результаты, приобретение выпускаемых за рубежом авторитетных научных журналов, а также упрощение механизмов финансирования для обеспечения периодичности издаваемых в институтах журналов, изменение принципов финансирования науки, гибкость управления, создание банка тем научных работ и т.д.