AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Avropa Herontologiya və Heriatriya Assosiasiyasının prezidenti, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Vladimir Xavinsonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə AMEA Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimova və Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının Şimal-Qərb bölməsinin Sankt-Peterburq Biorequlyasiya və Herontologiya İnstitutunun elmi-kliniki işlər üzrə direktor müavini, professor Svetlana Trofimova da iştirak edib.
Öncə AMEA prezidenti iki ölkə arasında müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq və dostluq münasibətlərindən danışıb, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Akademik Akif Əlizadə bu gün ölkəmizdə böyük uğur və inkişafın müşahidə olunduğunu vurğulayaraq, iyun ayında Azərbaycanda keçiriləcək ilk Avropa oyunları haqqında qonağa məlumat verib. Ölkəmizin inkişafı tarixində bu böyük idman bayramının önəmli rol oynayacağına inamını ifadə edib.
A.Əlizadə akademiyanın böyük və şərəfli tarixə malik olduğunu, cari ilin noyabr ayında bu elm ocağının 70 illik yubileyinin keçiriləcəyini qeyd edib. Həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında aparılan mühüm elmi tədqiqatlar haqqında məlumat verib.
Sonra Vladimir Xavinson insan ömrünün uzadılması problemləri, müvafiq dərman preparatlarının hazırlanmasında yeni texnologiyaların tətbiqi, həmçinin bu sahədə lazımi kadr hazırlığı məsələləri haqqında danışıb. “Biz Avropa və dünyada orqanizmin resurslarını artıran biorequlyatorların hazırlaması sahəsində liderliyi qoruyub saxlayırıq” deyə bildirən qonaq beyin funksiyalarının bərpası üçün hazırlanmış preparatların son dərəcə əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, ekstremal amillər sürətlə qocalmaya gətirib çıxarır. Gözün torlu qişası üçün hazırlanmış preparat ekstremal amillərin neqativ təsirinin qarşısını almaqla yanaşı, uzun ömürlüyün artması və heyvanlarda şişlərin tezliyinin azalmasına da imkan yaradır. V.Xavinson gözün torlu qişası üçün hazırlanmış preparatın hərbi məqsədlərlə istifadəsindən də söz açıb.
Qonaq uzunömürlülük probleminin respublikamız üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini və müvafiq tədqiqatlar üçün Azərbaycanda unikal baza olduğunu qeyd edib.
AMEA prezidenti 2016-ci ilin payız aylarında V.Xaskeleviçin dəstəyilə bu sahədə birgə laboratoriyanın təşkili barədə danışıb. Bildirib ki, öncə laboratoriyanın inkişaf proqramı və mühüm istiqamətlər müəyyənləşdirilməlidir.
Görüşdə, həmçinin antiqocalma texnologiyaları, dünyada biofizika və bioinformatika sahəsində aparılan tədqiqatlar, eləcə də hər iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Академик Акиф Ализаде принял президента Европейской ассоциации геронтологии и гериатрии
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде принял делегацию под руководством президента Европейской ассоциации геронтологии и гериатрии, члена-корреспондента РАН Владимира Хацкелевича Хавинсона.
Во встрече также участвовали директор Института физиологии НАНА, доктор биологических наук Улдуз Гашимова и заместитель директора по научно-клинической работе Института биорегуляции и геронтологии СЗО РАМН, доктор медицинских наук, профессор Трофимова Светлана Владиславовна.
Сначала президент НАНА рассказал об охватывающем различные сферы сотрудничестве и дружеских отношениях между двумя странами. Подчеркнув динамичное развитие нашей страны, академик Акиф Ализаде проинформировал гостя о Первых Европейских играх, которые состоятся в Баку в июне текущего года. Он выразил уверенность в том, что этот великий спортивный праздник сыграет важную роль в дальнейшем развитии страны.
А.Ализаде отметил, что Национальная академия наук Азербайджана, которая имеет долгую и славную историю, в ноябре текущего года будет праздновать 70-летний юбилей. Также дал информацию о важных научных исследованиях, проводимых в научных учреждениях и организациях Академии.
Далее Владимир Хавинсон рассказал о применении новых технологий в решении проблемы увеличения длительности жизни и разработке соответствующих препаратов. «Мы сохранили лидирующее положение в Европе и в мире в области разработки биорегуляторов, повышающих ресурсы организма», - сообщил гость. Он также отметил, что крайне важным явилась разработка препаратов для восстановления функций мозга, а для военных целей был создан препарат сетчатки глаза. Оказалось, что экстремальные факторы ведут к ускоренному старению. Механизмы нарушения при их воздействии примерно такие же, как и при старении. И было доказано, что они не только противодействовали негативному воздействию экстремальных факторов, но еще способствовали увеличению длительности жизни и снижению частоты опухолей у животных. Он подчеркнул, что эти препараты тормозят старение и дают возможность восстановить все функции, то есть увеличить ресурс организма на 30-40%. Было отмечено, что это очень важное открытие для профилактики возрастной патологии и замедления темпов старения.
Президент НАНА коснулся вопроса учреждения в сентябре-октябре 2016 года лабораторий при поддержке В.Хацкелевича и отметил, что изначально необходимо определить программу лабораторий и дать им направление.
В рамках встречи также был проведен обмен мнениями относительно исследований в области биофизики и биоинформатики в мире, а также о перспективах сотрудничества между двумя организациями.