AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Avropa Herontologiya və Heriatriya Assosiasiyasının prezidenti, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Vladimir Xavinsonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə AMEA Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimova və Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının Şimal-Qərb bölməsinin Sankt-Peterburq Biorequlyasiya və Herontologiya İnstitutunun elmi-kliniki işlər üzrə direktor müavini, professor Svetlana Trofimova da iştirak edib.
Öncə AMEA prezidenti iki ölkə arasında müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq və dostluq münasibətlərindən danışıb, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Akademik Akif Əlizadə bu gün ölkəmizdə böyük uğur və inkişafın müşahidə olunduğunu vurğulayaraq, iyun ayında Azərbaycanda keçiriləcək ilk Avropa oyunları haqqında qonağa məlumat verib. Ölkəmizin inkişafı tarixində bu böyük idman bayramının önəmli rol oynayacağına inamını ifadə edib.
A.Əlizadə akademiyanın böyük və şərəfli tarixə malik olduğunu, cari ilin noyabr ayında bu elm ocağının 70 illik yubileyinin keçiriləcəyini qeyd edib. Həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında aparılan mühüm elmi tədqiqatlar haqqında məlumat verib.
Sonra Vladimir Xavinson insan ömrünün uzadılması problemləri, müvafiq dərman preparatlarının hazırlanmasında yeni texnologiyaların tətbiqi, həmçinin bu sahədə lazımi kadr hazırlığı məsələləri haqqında danışıb. “Biz Avropa və dünyada orqanizmin resurslarını artıran biorequlyatorların hazırlaması sahəsində liderliyi qoruyub saxlayırıq” deyə bildirən qonaq beyin funksiyalarının bərpası üçün hazırlanmış preparatların son dərəcə əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, ekstremal amillər sürətlə qocalmaya gətirib çıxarır. Gözün torlu qişası üçün hazırlanmış preparat ekstremal amillərin neqativ təsirinin qarşısını almaqla yanaşı, uzun ömürlüyün artması və heyvanlarda şişlərin tezliyinin azalmasına da imkan yaradır. V.Xavinson gözün torlu qişası üçün hazırlanmış preparatın hərbi məqsədlərlə istifadəsindən də söz açıb.
Qonaq uzunömürlülük probleminin respublikamız üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini və müvafiq tədqiqatlar üçün Azərbaycanda unikal baza olduğunu qeyd edib.
AMEA prezidenti 2016-ci ilin payız aylarında V.Xaskeleviçin dəstəyilə bu sahədə birgə laboratoriyanın təşkili barədə danışıb. Bildirib ki, öncə laboratoriyanın inkişaf proqramı və mühüm istiqamətlər müəyyənləşdirilməlidir.
Görüşdə, həmçinin antiqocalma texnologiyaları, dünyada biofizika və bioinformatika sahəsində aparılan tədqiqatlar, eləcə də hər iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Acad. Akif Alizadeh received delegation chaired by president of European Association of Gerontology and Geriatrics, corresponding member of RAMS Vladimir Khavinson.
Meeting was attended by Ulduz Hashimova, Dr. Biology, director of the Institute of Physiology of ANAS and Svetlana Trofimova, professor, deputy director for clinical researches of the Saint Petersburg Institute of Bioregulation and Gerontology, Northwest branch of the Russian Academy of Medical Sciences (RAMS).
In advance, president of ANAS made speech on collaboration and friendship relations covering various spheres between two countries. He noted that, currently huge successes and development are observed in our country, while informed the guest on the 1st European Games to be held in Azerbaijan.
Having great and honorable history, ANAS will mark 70th anniversary in November of current year, stated Akif Alizadeh and provided information on the vital researches carried out in the scientific ventures and organizations of ANAS.
Then Vladimir Khavinson spoke about longevity problems of human life, application of new technologies in production of new medicines, as well as the necessary staff training in this area. "We keep leadrship for sphere of maintaining bioregulators increasing human resources in both Europe and the world" – said guest and noted the extreme importance of preparations for the restoration of brain function. According to him, extreme factors lead to rapid aging. Eye's retina drug which designed to prevent the negative impacts of extreme factors, also leads to reduction of frequency of animals’ tumors and growth of longevity. V. Khavinson also noted the usage of eye's retina drug for military targets.
Guest highlighted that problem of longevity is of great importance for Azerbaijan Republic and unique base exist there for relevant researches.
ANAS president told about setting up the laboratory engaged in this field on autumn months of 2016 underpinned by V. Khaskelevich. In advance, development program and vital trends should be defined, he noted.
Meeting discussed the issues of anti-aging technology, research in the field of biophysics and bioinformatics in the world, as well as exchanged views on prospects of cooperation between the two institutions.